Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Setkání sběratelů do konce roku 2020 zrušena!

KSK oznamuje, že všechna plánovaná setkání sběratelů do konce letošního roku jsou z důvodu vládních opatření souvisejících s pandemií COVID-19 ZRUŠENA.

Všechny rezervace stolů se přesouvají na nejbližší konané setkání.

O konání dalších plánovaných akcí KSK se rozhodne dle aktuálního vývoje. Děkujeme za pochopení.

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Československý tisk v temném období okupace

Různé obory - Československý tisk v temném období okupace 21. 08. 2020 - Miroslav Karásek

Je tomu 81 let, kdy 15. března 1939 započala okupace Československa německými vojsky. O pouhý den později byl výnosem nacistického vůdce Adolfa Hitlera ustanoven Protektorát Čechy a Morava. Formální hlavou útvaru, jenž byl součástí Třetí říše, zůstal sice prezident Emil Hácha, moc však třímal v rukou úřadující říšský protektor Konstantin von Neurath. Šlo o nejtemnější dobu českých dějin.

[ Komentářů: 1 | 191 přečtení | Číst článek ]

Vařiče, tlakové lampy a letlampy

Různé obory - Vařiče, tlakové lampy a letlampy 28. 05. 2020 - Vladislav Dočkal

Moje sběratelství začalo nenápadně, když jsem se přistěhoval na Krejcárek (roku 1977) do nouzové kolonie a kde jsem na půdě objevil první ze svých vařičů (skládací PRIMUS). Zajímalo mě, jak to funguje, a hlavně jsem provedl jeho vyčištění do původního lesku a vystavil na krbovou římsu. Byla to pěkná dekorace, a tak další objevené výrobky podobného druhu byly restaurovány. Mosaz má tu vlastnost, že i po letech zašlosti a někdy dost značné ji lze uvést do původního stavu. Po určité době jsem měl základ sbírky počtu asi 30 kusů a hledal jsem někoho s podobným zaměřením. Pak mi někdo poradil, ať vstoupím do KSK, což jsem v roce 1997 učinil a hledal v adresáři podobné zaměření, ale nenašel. Velký obrat v rozšíření sbírky byl po rozhlasovém pořadu „Host do domu“, vedený známou moderátorkou Stanislavou Dufkovou. Do pořadu mě zřejmě navrhl Klub sběratelů kuriozit. Po tomto pořadu jsem měl množství telefonátů s nabídkou různých vařičů, lamp a letlamp, ale ne od sběratele! Největší poklad jsem získal od pana Otta z Náměšti nad Oslavou, který tyto předměty sbíral pro vybavení skautského oddílu, s kterým jezdil do přírody a vařiče s tlakovými lampami používal a po skončení aktivity mi tyto nabídl.

[ Komentářů: 0 | 350 přečtení | Číst článek ]

Noviny národnostních menšin

Různé obory - Noviny národnostních menšin 17. 02. 2020 - Miroslav Karásek

To se už tak může sběrateli kuriozit v životě někdy přihodit. Soustředí se na svůj obor, přibývající exponáty třídí, ukládá, prohlíží je, své sbírce věnuje přiměřené množství volného času i všemožnou péči.

[ Komentářů: 0 | 639 přečtení | Číst článek ]

Historické kopírovací stroje na klíče

Různé obory - Historické kopírovací stroje na klíče 17. 02. 2020 - Luboš Čech

Na začátku 20. století se v Evropě začaly vyrábět různé zámky s cylindrickými vložkami. Hlavní rozvoj produkce cylindrických vložek pro přídavné zámky či visací zámky nastal až s ukončením 1. světové války a přechodem továren z válečné výroby na civilní. Nejdůležitějším impulsem pro masovou výrobu zámkových vložek se stala tzv. profilová cylindrická vložka vyráběná od roku 1925 v Německu a stavební boom, který nastal po skončení světové války. A s velkým rozšířením cylindrických vložek, jak profilových, tak s kulatým obrysovým tvarem těla, pro zadlabací dveřní zámky, vzniknul problém. Kdo bude dělat další klíče pro majitele zámků s cylindrickými vložkami?

[ Komentářů: 0 | 565 přečtení | Číst článek ]

"Hoj, ty Štědrý večere ..."

Různé obory - "Hoj, ty Štědrý večere ..." 17. 12. 2019 - Lenka Urbanová

Svátky vánoční jsou odpradávna opředené kouzlem zkazek, obyčejů, písní, koled a pověr ... Lidé věřili v jejich kouzelnou moc, toužili poznat svoji nejbližší budoucnost týkající se jejich zdraví (Aby se člověku nemoci vyhýbaly, nechť vyseká na štědrý den před východem slunce v ledu otvor a jím ponoří se do ledové vody.), úrody (Štědrého večera má býti pokud možná nejvíce různých jídel, aby prý bylo hojně mandelů obilí.), hospodářství (Jak se povedou štědrovnice, tak se povede pšenice.) vyhlídky na sňatek (Děvčata chodívají třást bezem, říkajíce: "Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý jest". Z které strany pes zaštěká, tam dlí její milý.) nebo i téma smrti (Na štědrý večer má každý z rodiny i čeládka seděti u stolu. Kdo z členů rodiny nesedí o štědrovečerní večeři na tom místě u stolu, kde seděl loni, ten příštího štědrého dne se více nedočká.) ... Oblíbené byly jak kolední obchůzky, tak věštění budoucnosti.

[ Komentářů: 0 | 758 přečtení | Číst článek ]

Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen?

Různé obory - Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen? 17. 12. 2019 - Marta Zemanová

Babičku, tu nejznámější knihu Boženy Němcové, jsem začala sbírat vlastně náhodou. Asi před dvaceti roky jsem na buštěhradském blešáku natrefila u známé vetešnice ze Žižkova na malé a staré vydání Babičky, a víceméně ze zdvořilosti jsem tu knížečku za 40 Kč koupila. Až doma jsem zjistila, že toto vydání „pro školní mládež“ z roku 1898 – pravděpodobně z důvodů mravnostních – neobsahuje příběh o Viktorce. Takže jsem získala raritu, a to je vždy pro sběratelskou duši výzva. Začala jsem Babičky cíleně sbírat, obcházet antikvariáty a také pátrat po historii této knihy. Dnes mám těch českých vydání Babičky téměř tři sta a k tomu několik desítek cizojazyčných; a hlavně toho vím o Boženě Němcové a jejím psaní opravdu hodně.

[ Komentářů: 1 | 947 přečtení | Číst článek ]

Sbírat se dá cokoli – třeba i kbelíčky od jogurtů

Různé obory - Sbírat se dá cokoli – třeba i kbelíčky od jogurtů 17. 12. 2019 - Luboš Čech

Že se dá sbírat téměř všechno, dokázal na letošním veletrhu Sběratel pan sběratel Jindřich Jirásek ze Starého Rožmitálu. Kromě provozování Cvokařského muzea a sbírání historických hřebů a hřebíků se mu na chalupě totiž rozrůstá sbírka kbelíčků od jednokilových jogurtů. Není třeba dodávat, že sbírka zabírá dost místa, a ještě navíc je náchylná na průvan, či stačí, aby se o prázdné a lehounké plastové kbelíčky otřela kočka a pečlivě srovnané sloupce se zřítí jako onen domeček z karet. A pak nezbývá nic jiného, než každý kbelíček vzít do ruky a najít k němu odpovídající víčko.

[ Komentářů: 0 | 602 přečtení | Číst článek ]

Noviny mezi indiány

Různé obory - Noviny mezi indiány 16. 08. 2019 - Miroslav Karásek

Snad každý sběratel touží mít ve své sbírce nějaké unikátní kousky, jimiž se pak může zdravě pochlubit přátelům, konkurentům či širší veřejnosti na výstavě. Takové rarity celou kolekci ozvláštní, učiní ji poněkud odlišnou od sbírek s podobným zaměřením. I když se to nezdá možné uplatnit při cílevědomém shromažďování novin ze zemí celé planety, přece jen se mi podařilo soubor takových „špeků“ získat a vytvořit malou skupinu výjimečných tiskovin. Nepočítám sem celou plejádu novin, které vycházejí pro české krajany v Austrálii, Kanadě, Rakousku nebo v USA. Anebo pro menšiny v sousedních státech (pro Maďary v Rumunsku, pro Rakušany v Itálii, pro Pákistánce v Kuvajtu a Chorvaty v Rakousku). Mimo základní sbírku jsou i noviny určené pro vojska SFOR a KFOR v Bosně a Hercegovině z roku 1998 či noviny pro civilní obyvatelstvo této země, vydávané jmenovanou armádou. Vedle kolekce leží i noviny tzv. Valašského království nebo noviny pro Romy v České republice.

[ Komentářů: 0 | 852 přečtení | Číst článek ]

Jak jsem začala sbírat svíčky

Různé obory - Jak jsem začala sbírat svíčky 16. 08. 2019 - Libuše Ďurišová

Už je to asi 25 let. Ze zrušeného obchodu poblíž mého bývalého bydliště se na čas stal obchod s výprodejem spotřebního zboží. Šli jsme se s přítelem podívat, co tam mají. Bylo toho dost pro vybavení bytu. Lžičky na kafe i koberce. Procházeli jsme mezi regály, ale nic z toho, co se tu nabízelo, jsme nepotřebovali.

[ Komentářů: 1 | 1117 přečtení | Číst článek ]

Šťastné a veselé v nové republice!

Různé obory - Šťastné a veselé v nové republice! 18. 12. 2018 - Lenka a Monika Urbanová

První Vánoce v nově vzniklém Československu v roce 1918 byly neodmyslitelně spojeny se jménem Tomáše Garrigue Masaryka. Bylo to právě před Vánocemi, 20. prosince 1918, kdy se T. G. Masaryk vrátil domů do Čech ze zahraničního exilu už jako prezident. Radost z míru a samostatnosti pomáhala lidem lépe snášet poválečný nedostatek, jak v oblasti potravin, tak i uhlí. Byl i nedostatek ryb, kvasnic na vánočky, místo čaje a kávy byly používány náhražky…

[ Komentářů: 0 | 1292 přečtení | Číst článek ]

Platební karty, dosud opomíjený obor

Různé obory - Platební karty, dosud opomíjený obor 18. 12. 2018 - Rudolf Píša

Telefonní karty byly fenoménem počátku 90. let. Tehdy se rozvíjela řada dalších oborů, které dodnes nemají ani oficiální název oboru a řadí se pod širší obory numismatiky. Správně jde o podobor skripofilie, tj sběratelství listin a dokumentů finanční povahy. Název vychází ze slova skrip, tedy listina a patří sem zejména akcie, dluhopisy, losy, vkladní knížky, šeky, ale i platební karty.

[ Komentářů: 0 | 1261 přečtení | Číst článek ]

Kronika současnosti aneb proč číst staré noviny

Různé obory - Kronika současnosti aneb proč číst staré noviny 18. 12. 2018 - Miroslav Karásek

Mým hlavním sběratelským oborem je tvorba ucelené kolekce tištěných novin z celého světa. Ale protože díky studiu žurnalistiky jsem nabyl určité vědomosti o jejích dějinách a společenském významu, krátce popíšu jednu z konkrétních cest, kudy se dějiny ubíraly. Je zachována mimo jiné právě na zažloutlých stránkách periodického tisku. Listujeme-li včerejšími, loňskými či stovku let starými novinami, dovídáme se mnohé o době, v níž byly psány, vytištěny a čteny, dočteme se o záměrech, s nimiž byly vydávány a o lidech, jimž byly určeny. A to je hlavní důvod, proč číst staré noviny. A také proč si je připomínat.

[ Komentářů: 0 | 1471 přečtení | Číst článek ]

Splněný sen sběratele

Různé obory - Splněný sen sběratele 18. 12. 2018 - Emanuel Petráň,

Před časem jsem se v našem SBĚRATELI zabýval problémem nás sběratelů, kteří se v pokročilém věku nemohou rozhodnout, co dále se sbírkou. Citoval jsem při tom z článku Milana Markoviče o sběratelství pro DENÍK a cituji znovu:

[ Komentářů: 0 | 1339 přečtení | Číst článek ]

100. výročí založení ČSR a sběratelství

Různé obory - 100. výročí založení ČSR a sběratelství 18. 12. 2018 - Luboš Čech

Sto let od založení Československa znamenalo nejen zvýšený počet vyvěšených státních vlajek, ale i pro firmy a obchodníky možnost marketingově využít výročí. Abych nebyl nespravedlivý, za některými firemními a obchodními akcemi nebyl jen zisk. Ovšem balení brazilské kávy jedné pražírny s názvem „100 let – limitovaná edice“ evokuje spíše variantu zisku než připomínku slavného výročí.

[ Komentářů: 0 | 1172 přečtení | Číst článek ]

Pasová kontrola Republiky československé ...

Různé obory - Pasová kontrola Republiky československé ... 19. 08. 2018 - Jiří Vochozka

Je tomu už sto let, kdy bylo možné zaslechnout poprvé tuto výzvu na hranicích nově vzniklého státu. Konec 1. světové války v r. 1918 znamenal nejenom konec válečných útrap, ale i vznik nových státních útvarů a tím i hranic, jejich střežení a samozřejmě i nové doklady pro jejich překračování.

[ Komentářů: 0 | 1551 přečtení | Číst článek ]

Náš vlající symbol na sbírkových předmětech

Různé obory - Náš vlající symbol na sbírkových předmětech 19. 08. 2018 - Ing. Aleš Brožek, Česká vexilologická společnost

Stále se ještě setkáváme s mylnou informací, že bíločervené vlajky s modrým klínem vlály během převratu v českých zemích 28. října 1918. Ve skutečnosti byl tento symbol přijat až zákonem z 30. března 1920.

[ Komentářů: 0 | 1157 přečtení | Číst článek ]

Výstavy jsou součástí sběratelství

Různé obory - Výstavy jsou součástí sběratelství 27. 05. 2018 - Mgr. Miroslav Karásek
www.karasek.miro.sweb.cz


Noviny ze všech koutů světa, to je sám o sobě moc zajímavý nápad. Výstava je úžasná!!!

Moc zajímavá výstava. Určitě to dá velikou starost získat nový přírůstek, ale pak je to velká radost, když se to podaří. Blahopřejeme.

O konání výstavy jsme slyšeli v rádiu, byli jsme zvědaví, tak jsme přijeli až z Napajedel. Sbírka je neuvěřitelná, přejeme, ať se podaří získat další kousky.

Pozoruhodný rozmanitý svět, prezentovaný prostřednictvím vystavených novin. Díky za výstavu.

(Citace z návštěvní knihy výstavy)

[ Komentářů: 0 | 1463 přečtení | Číst článek ]

100. výročí založení Spolku sběratelů a přátel exlibris

Různé obory - 100. výročí založení Spolku sběratelů a přátel exlibris 27. 05. 2018 - Luboš Čech

V roce 2018 oslaví SSPE sté výročí svého vzniku a nepřetržité spolkové činnosti, i když uplynulá doba nebyla pro členy spolku jednoduchá. Počátky českého sběratelství exlibris lze dohledat již na konci 19. století, ale ke vzniku spolku došlo až po rozpadu Rakouska-Uherska v nově vytvořeném svobodném Československu, kdy se rozvinula spolková činnost. Pro sběratele exlibris je tedy rok 1918 zvlášť významný. V dubnu tohoto roku rozeslal Václav Rudl letáček s výzvou o hlasování o založení Spolku nebo sdružení sběratelů a přátel exlibris. V časopisu Knihomil vycházely články a zprávy přípravného výboru, včetně Pozvání k ustavující valné hromadě SSPE s datem 18. 7. 1918. Vlastní ustavující valná hromada Československého spolku sběratelů a přátel exlibris v Praze se pak konala 16. listopadu 1918 v pražském hotelu Palace a zúčastnilo se jí 13 osob, z nichž byl zvolen první výbor; prvním předsedou se stal Ing. Karel Pavlát.

[ Komentářů: 0 | 1592 přečtení | Číst článek ]

Trocha historie o tužce jako takové, a postup výroby

Různé obory - Trocha historie o tužce jako takové, a postup výroby 18. 03. 2018 - Vladimír Jindra

Pokud někdo z vás řekne slovo TUŽKA, tak to již bere jako samozřejmou věc, které není potřeba přikládat nějaký význam. Nikdo se nezamýšlí nad tím, jak vůbec vznikla, jak se dá vyrobit a málokdo ví něco o tom, jak se tužka vyvíjela.

[ Komentářů: 0 | 1869 přečtení | Číst článek ]

Vánoce

Různé obory - Vánoce 01. 12. 2017 - Lenka Urbanová

Vážené sběratelky a vážení sběratelé,
zastavme se na chvíli v té naší uspěchané době blížícího se času adventního a ponořme se do časů minulých…

[ Komentářů: 0 | 1925 přečtení | Číst článek ]

Počet zobrazených článků: 20 (z celkem 93 nalezených)

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/20

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2020. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.