Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Sběratelská setkání i v květnu zrušena!

Zakoupené rezervace stolů budou převedeny na nejbližší konané setkání.

Různé obory » Muzeum kočárků v Náchodě

Dotazník pro nový členský Adresář

Dotazník na nový Členský adresář KSK můžete vyplnit a zaslat buď elektronicky na mailovou adresu klubu: klub@sberatel-ksk.cz nebo vytištěný poštou na korespondeční adresu klubu: Klub sběratelů kuriozit, Čílova 4, 162 00 Praha 6.

Muzeum kočárků v Náchodě

Různé obory - Muzeum kočárků v Náchodě Jako nový člen KSK bych rád představil naši rodinnou sbírku a muzeum v Náchodě, a tím se zároveň podílel na pestrosti Sběratele.

Jako mladý hoch jsem měl různé touhy něco sbírat a to etikety, odznaky anebo letecké vrtule, vše ale vždy nějak skončilo. Po roce 1995 se moje žena Romana zakoukala do sbírání starožitných panenek a následně i kočárků. Její zálibu jsem podporoval, a její sbírka panenek se rozrůstala a kočárky, které víceméně dělaly panenkám dekoraci, nám přibývaly. Začali jsme jezdit po výstavách, muzeích u nás i v zahraničí a hledali jsme inspiraci i potěšeni.

Došlo ale také v těchto sběratelských počátcích k tomu, že jsme bohužel občas naletěli, a když jsme zjistili, že starožitné panenky jsou byznys, který jsme v našich laických začátcích vlastně jen podporovali, začali jsme se stále vice zaměřovat na starožitné kočárky. Byla to tím pádem tak trochu také moje parketa, protože kočárky jsem začal renovovat. Po pár prvních kusech jsme ale se ženou zjistili, že kočárky sice pěkně vypadají, ale kočárek jako starožitnost ztratil vypovídací hodnotu své doby. Prostě nový lak, chrom a koženka nebyla ta správná cesta. Po různých průzkumech a poradách o restaurování jsme postupně se ženou získávali nejenom zkušenosti, ale také nás tato práce zavedla k úvaze, jakým způsobem naši sbírku dál rozvíjet. Zjistili jsme, že je mnoho lidí, kteří sbírají kočárky, je mnoho hradů a zámků popř. muzeí kde vystavuji kočárky, ale vždy se jedná o určité časové výseče výroby těchto starožitných kočárků anebo nahodilé kousky. Čím více jsme se zaměřovali na naši myšlenku vytvořit sbírku kočárků, tak jak se vyvíjely od počátků své historie, tím více jsme se blížili zjištění, že nikdo se prakticky touto myšlenkou vytvořit sbírku, která by sledovala historickou časovou osu vývoje, nezabýval a ani se v evropských muzeích taková sbírka nevyskytuje. Také jsem k realizaci naší myšlenky vývojové řady kočárků se pokoušel zajistit nějakou technickou dokumentaci v zahraničí i u nás. Náhoda tomu chtěla, že jsem narazil na nádherný starý anglický dokument, královský patent z roku 1895, který byl udělen jako ochrana vynálezu, resp. ochrana výroby tohoto kočárku.

Tato náhoda významně podpořila naši rozšiřující se sbírku kočárků o nevídanou technickou dokumentaci, která dnes v počtu téměř dvou set kočárkových patentů doplňuje naši muzejní expozici a zároveň tak tyto patentní listiny podpořily (a to i podle ohlasů našich návštěvníků) více než evropskou ojedinělost naši sbírky v Náchodě.

Nádhera těchto patentních listin mě postupně přivedla nejenom k historii patentů a reportů jejich vývojů, např. od r. 1618, ale také vývojové zajímavosti patentovaných vynálezů v různých oborech jako jsou bicykly, letectví, auta a vojenská historie. Rarita jako orig. patent USA na šlapací ponorku z roku 1866, nebo raketové torpédo z r. 1883 a jiné zavání nádhernou realitou románů Julese Vernea.

Touha a přání mé ženy Romany, aby každá naše výstava panenek a kočárků na lidi působila živě a mile, a moje snaha moci vystavit tuto sbírku včetně mé sbírky patentních listin jako celek, vyústila v roce 2014 na jaře otevřením našeho soukromého muzea v Náchodě.

To, že muzeum mělo tři patra a omezené možnosti parkování, jsme po třech letech provozu museli řešit přímo radikálním způsobem a to hlavně s ohledem na starší generaci našich návštěvníků, kdy tři patra prostě bylo moc. Pronajali jsme si zajímavý objekt staré městské sýpky 150 m od centra, poblíž finančního úřadu v Náchodě se dvěma parkovišti, zastávkou autobusu, kde může např. vystoupit celý zájezd důchodců a mají to 50 metrů k muzeu, a snažíme se v současnosti od ledna do dubna 2017 kulturně zaplnit a zpracovat celou naší expozici pro naše návštěvníky, což je v podstatě nadlidský úkol. Samotnou naši sbírku totiž ještě doplňujeme nábytečky, pokojíčky, obchůdky, domečky pro panenky, koloběžkami a jinými starožitnými kousky, které jsme dříve sbírali pro naši radost a potěšeni a hodláme se o tuto radost samozřejmě podělit. Doufáme, že naše oběť jít do nájmu nám nezlomí vaz.

Na závěr tedy bychom rádi pozvali do našeho muzea samozřejmě všechny členy KSK, ale i další čtenáře Sběratele, aby se u nás seznámili s typy kočárků z celého světa, jejichž výroba započala po roce 1760 a v různých typech a variantách se vyvíjely tak, jak máme zachyceno po rok 1970 včetně obrazové části, kterou tvoří patentová dokumentace a jiné. Na své si také může např. přijít zájemce o letecký patentový vývoj a to v digitalizované formě od nejranějších počátků leteckého vývoje v USA, kdy např. i bájný Ikarus si našel svého nástupce, který se s takto patentovanými křídly pokoušel létat, a zrovna tak můžeme potěšit zájemce o patentový vývoj bicyklů od prvopočátků jízdních kol. Těchto patentů je několik set a můžete je vidět jen u nás. Čas na shlédnutí naší expozice s výkladem je kolem jedné hodiny, výjimkou ale nejsou prohlídky v délce až tří hodin.

Naše nová současná adresa: Náchod, Za sodovkárnou 2108. Jako vodítko je blízký finanční úřad. Email: muzeum@post.cz, www.starozitnekocarky.cz. Pracovní doba v létě 7 dní v týdnu od 10.00 – 16.00 hod., a na zavoláni kdykoli po celý rok na tel. 602 436 986 a 606 486 372.

Josef Hendl


[ 01. 07. 2017 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 2449 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/20

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2020. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.