Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
| 1 | 2 |

Japonské panenky

Akce Sběratelství 2015 - Japonské panenky 19. 05. 2016 - Jiří Neruda

Před dvěma roky jsme navštívili sběratelku panenek, paní Madlu Bálkovou, která se stala členkou klubu. Potěšitelné bylo, že přinesla klubu „věnem“ kvalitní sbírku panenek a zejména „uměleckých panenek“.

[ Komentářů: 0 | 4852 přečtení | Číst článek ]

Vyhodnocení sběratelů cigaretových obalů do akce Sběratelství 2015

Akce Sběratelství 2015 - Vyhodnocení sběratelů cigaretových obalů do akce Sběratelství 2015 19. 05. 2016 - Vladimír Brom

Výsledky za uplynulý rok jsou uspokojivé vzhledem k tomu, že už nejsou sběratelé bratři Bromové a p. Ivan Szelag z Ostravy. Můžeme přivítat dva nové sběratele, kteří mají trošku jiný názor na sběratelství. Jsou to pan Ing. Jaromír Fiala z Prahy, který se snaží získat do své sbírky všechny české obaly. Jeho sbírka proto nebude obřích rozměrů a je zastoupena obaly z Čech. Druhý nový sběratel je p. Vladimír Zelenka z Českých Budějovic. Tento sběratel sbírá obaly pouze značky CAMEL, proto ani tato sbírka nedosáhne vysokého počtu obalů z celého světa.

[ Komentářů: 1 | 5282 přečtení | Číst článek ]

Žvýkačkové obaly pro akci Sběratelství 2015

Akce Sběratelství 2015 - Žvýkačkové obaly pro akci Sběratelství 2015 19. 05. 2016 - Vladislav Kuchta

Průměrná velikost sbírky prvních 10 sběratelů je 47.000 ks.

Pan Nosál přestal sbírat obaly a jeho jedna z největších sbírek není započítaná. Proto se snížil průměrný nárůst obalů ve sbírkách. Byl to nejaktivnější sběratel. Navštívil přední japonské sběratele. Velice pomohl k vypracování katalogů plátkových obalů.

[ Komentářů: 0 | 5368 přečtení | Číst článek ]

Sbírka "Český ráj – má láska" paní Jarmily Myškové

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka "Český ráj – má láska" paní Jarmily Myškové 19. 05. 2016 - Luboš Čech

"Základ k mé lásce k Troskám a celému Českému ráji mi dala babička v mých sedmi letech, kdy v čase prázdnin mi ukazovala krásu kraje. Viděla jsem vlídnost a úctu lidí, se kterými jsme se setkávaly. Všechno bylo pro mě nové a krásné. V kraji, kde se narodila a žila, mi dávala ze svých vzpomínek, a já si to v dětské dušičce ukládala. Bylo to něco, co se nedá nikde získat a pro mě to je celoživotní bohatství." J. Myšková

[ Komentářů: 0 | 4064 přečtení | Číst článek ]

Formičky a vykrajovátka na pečení – sbírka paní Jany Rajtmajerové

Akce Sběratelství 2015 - Formičky a vykrajovátka na pečení – sbírka paní Jany Rajtmajerové 19. 05. 2016 - Anna Polačiková

Paleta sběratelských aktivit je téměř nekonečná a vždy při setkání s novými nápady, kreativními sběrateli, je člověk potěšen rozsahem a kvalitou kolekcí sběratelských předmětů.

[ Komentářů: 0 | 3631 přečtení | Číst článek ]

Sbírka "Růžence" pana Luboše Y. Koláčka

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka "Růžence" pana Luboše Y. Koláčka 19. 05. 2016 - Luboš Čech

Křesťanský růženec jako předmět – pomůcka k modlení, a to ať již církevní, aristokratický či nejrozšířenější lidový, provází lidskou společnost už druhé tisíciletí. Postupně získal několik základních klasických podob, které si generace věřících předávají po dlouhá staletí. V křesťanské církvi se zároveň jedná o stejnojmennou modlitbu o řadě podob. Jakousi archetypální obdobu tradičního fyzického „růžence“, či jakýsi jeho protějšek (včetně obdobné formy modliteb) najdeme i v jiných světových kulturách, zejména pak v tradičních světových vírách a náboženstvích, jako třeba v hinduismu, džinismu, v buddhismu či v islámu…

[ Komentářů: 0 | 4012 přečtení | Číst článek ]

Sbírka odstředivek na mléko pana Seidla

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka odstředivek na mléko pana Seidla 19. 05. 2016 - Anna Počarovská

Ranč I/38 v Hostěrádkách, kde je k vidění sbírka pana Seidla, se nachází asi 10 km od Znojma přímo na hlavní silnici od Vídně na Jihlavu do Prahy. V přízemí ranče je restaurace s otevírací dobou 10-22 hod, kde se můžete občerstvit a pochutnat si na výborné dršťkové polévce.

[ Komentářů: 0 | 4502 přečtení | Číst článek ]

Sbírka "Historie skoku na lyžích" pana Stanislava Slavíka z Harrachova

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka "Historie skoku na lyžích" pana Stanislava Slavíka z Harrachova 19. 05. 2016 - Luboš Čech

Skoky na lyžích vznikly v norském Morgedalu. První soutěž se konala v Trysilu v roce 1862. První známé klání vzniklo v Husebybakkenu v roce 1879. V roce 1892 se přesunulo do Holmenkollenu, který je „mekkou“ této disciplíny. Zde měl také premiéru příbuzný sport: severská kombinace, která se skládá ze skoků a běhu na lyžích. Od roku 1924 jsou skoky součástí zimních olympijských her. Od roku 1953 se v Rakousku a Německu koná slavné Turné čtyř můstků (dříve Intersport turné). V Harrachově se první lyže objevují zásluhou Jana Harracha v roce 1893, který je přivezl pro svoje lesníky. A v roce 1908 se na sněhovém můstku v Ptačinci konají skokanské závody, ve kterých vítěz skočil 14 metrů.

[ Komentářů: 0 | 3965 přečtení | Číst článek ]

Sbírka "Vánoce, jak je možná neznáte" paní Lenky Urbanové

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka "Vánoce, jak je možná neznáte" paní Lenky Urbanové 19. 05. 2016 - Luboš Čech

Vánoce jsou nejoblíbenější svátky v roce, svátky klidu a míru. Kam až vlastně sahá jejich původ? V předkřesťanských dobách se slavil příchod zimního slunovratu - návratu životadárného slunce jako příslibu nového života a úrody v nadcházejícím roce. S příchodem křesťanství se tento svátek změnil v oslavu narození Spasitele – Ježíše Krista, symbolu nového, lepšího života. Vánoce byly uznány křesťanskou církví ve čtvrtém století našeho letopočtu, a od té doby se staly nedílnou součástí kultury všech křesťanských národů. Zhruba od 16. století se Vánoce slaví přibližně tak, jak je známe i dnes.

[ Komentářů: 0 | 3204 přečtení | Číst článek ]

Zbierka zvončekov z celého světa paní Jarmily Hudecové

Akce Sběratelství 2015 - Zbierka zvončekov z celého světa paní Jarmily Hudecové 19. 05. 2016 - Jarmila Hudecová, Nemce, Slovensko

Zvony a zvončeky sú odpradávna nástrojom komunikácie. Oznamovali dôležité správy svojmu okoliu. Pre kresťanskú civilizáciu je typické, že sa začali šíriť prostredníctvom kláštorov, kde oznamovali okoliu aktuálny čas, zvolávali na sviatočné a slávnostné udalosti. Svoj pôvod a cinkot majú vo fyzikálnych vlastnostiach niektorých kovov a zliatin.

[ Komentářů: 0 | 3346 přečtení | Číst článek ]

Historické divadelní loutky ve sbírce profesora Milana Knížáka

Akce Sběratelství 2015 - Historické divadelní loutky ve sbírce profesora Milana Knížáka 19. 05. 2016 - Luboš Čech

Co vás vlastně přivedlo k sbírání historických divadelních loutek?

Jako dítě jsem měl loutkové divadlo, otec mi ho namaloval. Loutky mi rodiče postupně kupovali několik let. Pamatuji si, že ty první byly od firmy Marlen. Puberta změnila mé zájmy a tak se divadlo někam ztratilo. Až když jsem se, po návratu ze Spojených států v roce 1970, stěhoval na venkov, tak jsem jeho trosky nalezl. Loutky jsem opravil, zrestauroval a pověsil si je na zeď nad psací stůl, abych na ně viděl. Tím to vlastně začalo. Nějak mne znovu uhranuly. Začal jsem je sbírat. Když sbírečka povyrostla, šel jsem do Národního muzea, aby mi sdělili, o jaké loutky se jedná, ale nikdo nic nevěděl.

[ Komentářů: 0 | 4062 přečtení | Číst článek ]

Melilla a Ceuta aneb Jak mi pomohly televizní pořady

Akce Sběratelství 2015 - Melilla a Ceuta aneb Jak mi pomohly televizní pořady 19. 05. 2016 - Miroslav Karásek

„Pravé sběratelství je posedlost a fanatické nutkání mít vše anebo co nejvíce z toho, co sbírám.“

V duchu uvedeného citátu stále hledám „co nejvíce z toho, co sbírám“. Tvorba kolekce zahraničních novin se mi nadlouho stala motorem mého úsilí. Přestože jsem už dosáhl úctyhodný součet všech zástupců zemí a územních celků, vydávajících vlastní tištěné noviny, nemohu zůstat v klidu. Stále se objevují další nové cíle. Pro inspiraci nevynechávám cestopisné televizní pořady typu Objektiv, Cestománie, Na cestě po… a jim podobné.

[ Komentářů: 0 | 2908 přečtení | Číst článek ]

Čepelkové obaly

Akce Sběratelství 2015 - Čepelkové obaly 26. 02. 2016 - Jan Makovec

Sekce sběratelů čepelkových obalů patří v rámci KSK k těm menším sběratelským oborům. A přestože členy KSK je jen část sběratelů, asi stejný počet sběratelů existuje i mimo KSK. Bohužel nemají zájem o členství v klubu, ale rádi je vítáme na našich sběratelských setkáních. Kapitolou samou o sobě je ale neexistující dorost v našich řadách. Mladí holt již mají úplně jiné zájmy, jiné spády, které se sběratelstvím nemají nic společného. A pokud se již také musí holit, tak většinou určitě ne holícími čepelkami. Když jsem se před lety decentně zeptal svého nového učedníka, jestli nemá doma po dědovi nebo po otci nějaké žiletky, zarazil se, a poté s vytřeštěnýma očima se zeptal „co to je?“.

[ Komentářů: 0 | 4353 přečtení | Číst článek ]

Obaly porcovaných čajů

Akce Sběratelství 2015 - Obaly porcovaných čajů 26. 02. 2016 - Ing. Bohuš Získal

Skupina sběratelů obalů porcovaných čajů, čajových visaček, krabiček od porcovaných čajů a krabiček na sypaný čaj se v uplynulých letech konsolidovala. Úbytek členů byl kompenzován příchodem několika nových sběratelů, v současné době je nám známo cca 160 sběratelů v České republice. Jisté je, že existují i sběratelé, o kterých nevíme, nebo kteří o nějakým způsobem organizované sbírání nemají zájem.

[ Komentářů: 0 | 4758 přečtení | Číst článek ]

Puzzle – sbírka paní Anny Počarovské

Akce Sběratelství 2015 - Puzzle – sbírka paní Anny Počarovské 26. 02. 2016 - Anna Počarovská

Začátek mé sbírky se datuje hned po revoluci, kdy se k nám začaly puzzle dovážet ze zahraničí. Z nenápadného koníčka se stala závislost a začala jsem sbírat všechno, co se dalo skládat, jednoduché motivy a puzzle o malém počtu dílků mě přestaly dost brzy zajímat a začala jsem se shánět po kouscích něčím výjimečných. Převážně netradiční motivy, zvláštní tvary dílků, jiné materiály i puzzle s co největším počtem dílků. Za toto období mám pět zápisů v české knize rekordů.

[ Komentářů: 0 | 3719 přečtení | Číst článek ]

Sportovní odznaky – sbírka pana Jaroslava Kudláčka z Brna

Akce Sběratelství 2015 - Sportovní odznaky – sbírka pana Jaroslava Kudláčka z Brna 26. 02. 2016 - Petra Kališová Václavíková

Již více než 60 let se pan Kudláček věnuje sběratelské činnosti, v dětství začal sbírat podnikové odznaky, jeho kladný a aktivní vztah ke sportu však jeho sbírku nasměroval právě sportovním směrem, takže se postupně specializoval na klubové odznaky. V jeho kolekci převažují odznaky fotbalových, hokejových a cyklistických klubů, zastoupeny jsou i upomínky na olympiády a dále sudetské odznaky z 30. let minulého století. Největší důraz v kompletaci kolekcí klade pan Kudláček na oblast evropských fotbalových klubů.

[ Komentářů: 0 | 4679 přečtení | Číst článek ]

Pexeso, to je český fenomén – sbírka pana Pavla Hanzela

Akce Sběratelství 2015 - Pexeso, to je český fenomén – sbírka pana Pavla Hanzela 26. 02. 2016 - Ing. Eduard Riedl

Na základě žádosti místopředsedy KSK pana Luboše Čecha ze dne 19. 6. 2012 jsem se zhostil úkolu hodnocení výše uvedené sbírky sběratele pana Pavla Hanzela. Po dohodě s panem Hanzelem jsem ho navštívil v Orlové Lutyni v dubnu letošního roku. Strávili jsme spolu v družném rozhovoru téměř celé dopoledne, prohlížením sbírek, výměnou zkušeností a dalších vizí pro budoucí období. Za těch pár hodin člověk ani nemůže vychutnat všechny krásy celé sbírky, ale to už je asi úděl všech sběratelů a jejich obdivovatelů.

[ Komentářů: 0 | 4096 přečtení | Číst článek ]

Sběratelství 2015

Akce Sběratelství 2015 - Sběratelství 2015 19. 11. 2015 - Ladislav Likler

Závěr letošního ročníku akce Sběratelství byl spojen s účastí klubu na veletrhu Sběratel, kterého se zúčastnil po osmnácté. Dovolíme si komentovat a podat zprávu o všech aspektech klubové účasti, která patří do řady klubových akcí k 50 letům KSK.

[ Komentářů: 0 | 5159 přečtení | Číst článek ]

Pohlednice - Hodnocení akce Sběratelství 2015

Akce Sběratelství 2015 - Pohlednice - Hodnocení akce Sběratelství 2015 19. 11. 2015 - Ing. Josef Klička, zástupce vedoucího sekce pohlednic

Pořadí v čele žebříčku u sbírek, které evidujeme mezi našimi členy, se proti situaci v roce 2012 změnilo. Rudolf Nožička část své sbírky prodal, dnes uvádí počet 150 000 ks. Tím se tedy stává, že největší sbírku vlastní Václav Přibáň, kterému také navrhujeme udělení diplomu za největší sbírku.

[ Komentářů: 0 | 6226 přečtení | Číst článek ]

Sbírky sýrových etiket

Akce Sběratelství 2015 - Sbírky sýrových etiket 19. 11. 2015 - Jaromír Lebl, Ladislav Likler, Ing. Jarmil Škop

Srovnávací tabulka sbírek sestavená z údajů z roku 2015 ve srovnání s rokem 2012

Za poslední tři roky se situace v oblasti sběratelství sýrových etiket nijak výrazně nezměnila - pokračuje pokles aktivity sběratelů tohoto oboru a neobjevují se noví sběratelé. Základní příčiny jsou asi tři – obecný odklon lidí od zájmové činnosti a tedy i od sběratelství, stále obtížnější získávání přírůstků etiket od výrobců i stále se zvyšující finanční náklady. Mezi přírůstky získávají stále větší cenu etikety a obaly přivezené z cest jak vlastních, tak i od známých a přátel. Ochota výrobců přispět do sbírky je stále menší.

[ Komentářů: 0 | 5096 přečtení | Číst článek ]

Počet zobrazených článků: 20 (z celkem 33 nalezených)

| 1 | 2 |

Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 1/23

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2023. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.