Hudba na vánočních ubrouscích

Autor: Alena Šedová <(at)>, Téma: Papírové ubrousky, Vydáno dne: 03. 12. 2021

Umíte si představit klasické české Vánoce bez hudby, bez koled? Já ne, ale neumím si představit ani Vánoce bez ubrousků. Tak proč to nespojit – koledy a vánoční hudba na papírových ubrouscích. A že jich je! Dají se rozdělit na několik skupin.

Ubrousky s koledami, s konkrétní hudbou, s notami, podle nichž si můžeme zahrát, zazpívat. Zpravidla se jedná o koledy mezinárodní, známé ve všech světových jazycích, např. Tichá noc nebo Rolničky.

Další skupinou jsou ubrousky s neurčitelnými notovými zápisy, nebo jen symbolicky s notami a hudebním nástrojem, doplněné symbolikou Vánoc – zvonečky, ozdobami, svíčkou, adventním věncem, vánoční hvězdou, větvičkou cesmíny, rybami nebo Santa Clausem.

Kde jsou kořeny těchto tradic, které všechny najdeme i na papírových ubrouscích?

Již od dávných dob si naši předkové zpívali a hráli na hudební nástroje. Hudba dokáže navodit příjemnou atmosféru, a tak se nejvíce provozovala ve dnech s krátkým slunečním svitem, v období dešťů, mrazů, vánic i nemocí hlavně na podzim, s přicházející zimou. Proto si lidé potřebovali zlepšit náladu a navodit pravou adventní, rorátní a posléze vánoční atmosféru. A tak vznikaly vánoční písně. Vánoční hudba se tak stala nedílnou součástí vývoje kultury národů.

Vánoční koledě předchází historicky vánoční píseň s čistě náboženskou tematikou, již ve 13. století. Byla opěvována hlavně Panna Maria a její neposkvrněné početí.

Písně byly napsané na objednávku, ale postupně lidověly. Koledou se začaly nazývat až v době, kdy je zpívaly hlavně děti z nejchudších rodin, které obcházely nejčastěji o Vánocích ve vsi chalupy a koledovaly si o výslužku, kterou bylo nejčastěji jídlo. Dnes se již zřídka koleduje na druhý svátek vánoční, na sv. Štěpána, ale daleko rozšířenější je koledování o jarních svátcích, o Velikonocích. Původní koledy měly náboženskou tematiku, která ale postupem času vymizela. Zpívat je o Vánocích je zvyk, který každá další generace přebírá od svých předků. Jedna z nejznámějších vánočních písní v celém světě je Tichá noc. V němčině jako Stille Nacht, v angličtině Silent Night, v polštině Cicha noc. Poprvé ji uvedli 24.12.1818 učitel a varhaník Franz Xaver Gruber a kaplan a básník Joseph Mohr v kostele sv. Mikuláše v rakouském městě Oberndorf. I na ubrouscích se vyskytuje tato skladba ve všech zemích nejčastěji.

Jak jsem již mnohokrát zmiňovala, u nás se ubrousky nevyrábějí, a tak servítek s českou koledou si na vánoční stůl neprostřete.