Vítejte v království starých fotoaparátů!

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Různé obory, Zdroj: Rudolf Fukal, Vydáno dne: 13. 06. 2021

S fotografováním jsem začínal někdy ve svých 12 letech, kdy jsem na Vánoce obdržel svůj první fotoaparát značky Smena 8. Fotografování se mi stalo velkým koníčkem, a tak jsem během školních let absolvoval řadu fotokurzů, byl členem několika fotokroužků, fotoklubů a sdružení. S postupným vývojem jsem samozřejmě obměňoval i fotografickou výbavu a tím pádem jsem si začal budovat sbírku fotoaparátů, jelikož mi bylo líto staré přístroje, se kterými jsem začínal fotit, někomu dát nebo dokonce vyhodit!

A tak jsem od značky Smena (kterých mám v současné době asi 10 ks – Smena 1, 2, až 8M) postupně přecházel k další ruské značce ZENIT (těch je ve sbírce už kolem 40 ks), německým značkám PRAKTICA a PENTACON, japonské značce OLYMPUS, až po dnešní oblíbený CANON, kterým fotím dodnes. Tato značka je mojí nejoblíbenější a snažím se ji neustále rozšiřovat a doplňovat o chybějící modely, i když ty nejstarší jsou těžko k sehnání a zaplacení! V současné době vlastním asi 90 modelů této značky. Její historie se píše „teprve“ od roku 1935, když vznik fotografie se datuje o 100 let dříve. Společnost Canon sídlící v japonském hlavním městě Tokiu založili Goro Jošida a jeho švagr Takeo Maeda v roce 1933 pod názvem 精機光学研究所 (Seiki Kógaku Kenkjúdžo, Laboratoř přesné optiky). V červnu 1934 předvedla první model fotoaparátu – Kwanon, pojmenovaný podle buddhistické bohyně. Rok na to se firma přejmenovala na údernější Canon.

Počátky sbírání byly pouze nákupy na různých bleších trzích, fotoburzách, ve starožitnictvích apod. Má sbírka se začala rozrůstat větším způsobem až posledních 12–15 let v souvislosti s rozvojem internetu, možnosti jednodušších plateb do zahraničí (dnes objednávám fotoaparáty třeba v USA nebo Japonsku) a v neposlední řadě větších prostor k vystavení ...

Mezi značkami nechybí ani velmi ceněné fotoaparáty Leica, Hasselblad, Mamiya, Kodak, Voigtländer, Nikon, Agfa a řada dalších značek, samozřejmě skoro kompletní produkce našich fotoaparátů zn. Flexaret (cca 50 ks).

Asi nejstarší fotoaparát – dřevěný, cestovní, anglického typu s koženým měchem, je z roku cca 1890 a jedna Camera obscura (temná komora) ještě starší. Celkem sbírka obsahuje kolem jednoho a půl tisíce kusů a stále se rozrůstá!