Jak na sběratelství online a na co si dát pozor

Autor: <(at)>, Téma: Sběratelství, Vydáno dne: 08. 06. 2021

Na internetu seženete opravdu všechno, včetně kuriózních sběratelských předmětů a starožitností. Doba covidová napomáhá prodeji i nákupu, sběratelé se upínají ke svému hobby. Víte, jak nakupovat online a nenaletět?

Foto: Yan Krukov, Pexels

Foto: Yan Krukov, Pexels

Sběratelství zažívá boom

Různá odvětví sběratelství zažívají v posledních dvou letech rozmach – pandemie napomohla růstu objemu peněz v rámci sběratelského obchodování. Prodejci shánějí v těžké době peníze a ti, co mají našetřeno, zase obohacují sbírku a ukládají si tak peníze do alternativního způsobu spoření. Na známém portálu Aukro.cz jsou tradičně nejsilnějšími kategoriemi numizmatika, filatelie a historické pohlednice. Roste také zájem o vzácné bankovky a starožitnosti.

Mezi kurióznější sběratelská zaměření pak patří pivní suvenýry, nálepky ze zápalkových krabiček, telefonní karty, balené cukry, nálepky z ovoce a zeleniny, obrázky ze žvýkaček či papírové sáčky z letadel.

Moderní sběratelství v online podobě

Přestože jsou sběratelská setkání stále omezená protiepidemickými nařízeními, můžete svou sbírku doplňovat či rozprodávat prostřednictvím internetu. Nejsnadněji můžete obchodovat na Aukro.cz, kde máte zároveň „publikum“ čítající více než 4 miliony uživatelů. Do vyhledávacího pole v horní části stránky stačí napsat, o jaké předměty máte zájem (např. „historické pohlednice“) a už můžete brouzdat nabídkami. Jestliže chcete objevit veškeré poklady, vyberte si v levém sloupci kategorií sekci „Sběratelství“ a dále výběr upřesněte podle své záliby.

Podobně fungují i další online portály zaměřené přímo pro sběratele. Jsou vlastně webovou verzí klasické sběratelské burzy, na které můžete kupovat, prodávat, vyměňovat i smlouvat. Na rozdíl od osobního styku vám však budou muset stačit fotografie předmětu, na vše se ale můžete prodávajícího zeptat pomocí zpráv.

Žádané zboží také můžete sehnat v online bazarech, někdy se ale budete muset obrnit trpělivostí a vyčkávat na správnou nabídku. Vyplatí se také prohlédnout si předměty na zahraničních sběratelských a aukčních webech, k obchodu však budete potřebovat angličtinu a počítejte i s vyšší cenou za poštovné.

Na co si dát pozor?

Abyste se vyhnuli nedorozuměním, vždy si před nákupem nebo příhozem zkontrolujte několik okolností:

Nakupujte pohodlně online

V online prostředí můžete sehnat předměty, které byste na sběratelských setkáních nemuseli nikdy potkat. Online sběratelství se coby obor rozmáhá a internet jako místo prodeje a nákupu využívá čím dál více lidí. Nebuďte pozadu a vyzkoušejte jej i vy.