Helgoland

Autor: Milan Degen <(at)>, Téma: Pohlednice, Vydáno dne: 27. 03. 2021

Helgoland (anglicky Heligoland), je evropský exotický ostrov v Severním moři (leží na 54° 11‘ severní šířky a 7° 53‘ východní délky, asi 180 km od Hamburku), který patří Německu (předtím ke Spolkové republice Německa). Patří sice k menším ostrovům, resp. souostrovím – plocha hlavního z nich nezaujímala dříve ani celý kilometr čtvereční, avšak zato jeho hlavní jádro je zajímavě utvářeno malebnými geologickými vrstvami, které ostře vystupují z moře až do výše 56 metrů a vytvářejí náhorní plošinu Oberland (Horní kraj či Vysoká půda), připomínající stolovou skálu nepravidelného trojúhelníku.

Pod ní, při pobřeží se nachází Unterland (Dolní kraj), kde jsou hotely, lázně, přístavy, vědecké instituce a také měnírna mořské vody na pitnou (její cena je 4x dražší než na pevnině), aj. Převažující barvy hlavního ostrova, který je má ve svém znaku, jsou: zelená, červená a bílá. Dobře to vystihuje i letité místní veršování: „Grün ist das Land; Rot ist die Kant; Weiss ist der Strand; Das sind die Farben von Helgoland“. Takže zelená je země, červené jsou útesy /hrany/, bílé pak pláže. V současnosti žije na hlavním ostrově kolem 1650 obyvatel, z nichž většina jsou Frísové.

K hlavnímu ostrovu patři i nedaleká Duna (Düne) s plážemi, která původně byla součástí dnešního hlavního ostrova, avšak v roce 1720 se odtrhla a začala se posunovat na východ. Dnes je vzdálena asi přes 1200 m a téměř celá je pokryta pískem s množstvím pláží. Plocha Duny měla původně rozlohu cca 0,7 km2, ale dnes je daleko větší v souvislosti s vybudováním nízkých hrází, podobně jako Unterland na východní straně hlavního ostrova.

Dominantou hlavního ostrova a celého souostroví jsou na Oberlandu čtyři objekty: zvláštní geologický útvar na severním výběžku – skalnatý surfový sloup, který je symbolem Helgolandu), kostel sv. Mikuláše, novodobá retranslační věž a maják s jedním z nejsilnějších světel – při dobré viditelnosti lze v noci dohlédnout až na Východofríské ostrovy poblíž a podél německého pobřeží. Za 2. světové války bylo na věži majáku umístěno protiletecké dělo a vlastní funkce majáku tak byla na čas zrušena.

Helgoland má také pestrou faunu. Žijí tu dva druhy tuleňů, rozvalujících se zejména na pobřeží Duny a zvyklých na turisty, kteří i mezi nimi procházejí. Dále tu žije i hnízdí spousta zajímavých mořských ptáků, např. kajky mořské, rackové mořští, ústřičníci velcí, jespáci píseční, alkouni úzkozubí. Mimochodem, ptačích druhů zde bylo koncem 20. století napočítáno přes neuvěřitelných 400 druhů.

Sběratel 1/21

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/21