Pivní aktuality

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivní suvenýry, Vydáno dne: 27. 03. 2021

Přestože současná doba i nadále nepřeje pravidelnému setkávání sběratel na tradičních sběratelských setkáních, přinášíme Vám alespoň touto formou opět již pravidelné aktuality ze světa pivovarských suvenýrů.

* LITERATURA – NABÍDKA

Nakladatelství Olympia, s.r.o. vydalo publikaci s názvem Pivoznalství aneb vše co byste o pivu chtěli a měli vědět. Autorem publikace je Jaroslav Novák Večerníček. Publikace na 304 stranách obsahuje 17 kapitol. Dozvíte se mimo jiné: jak čepovat, legendární hostince a pivovary, Pivo a zdraví, Pivovarský slovník, Pivo a jídlo, Pivní styly a evoluce piva. Jedná se o revoluční publikaci, která vyvrací mýty a přináší první nepublikovaná fakta a informace o pivu a kultuře jeho pití v ČR, o našich pivovarech a hostincích. Publikaci možno objednat na www.knihcentrum.cz/pivoznalstvi za 279 Kč.

Ve Středoklukách v roce 2020 vydal Zdeněk Susa jako svou 130. publikaci Pivandr jižním Polskem. Autorem publikace je Kryštof Materna. Více informací na webu www.pivandr.cz.

* NABÍDKA SUVENÝRŮ

- České sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s. na podzim loňského roku vydalo sérii 15 kalendáříků propagujících jednotlivé kluby sdružení. Jedná se již o 8. sérii. Cena jedné série je 45,- Kč. Tentokrát jsou na kalendářících prezentovány korunkové uzávěry. Výtěžek z prodeje těchto kalendáříků jde na podporu časopisu Svět piva.

Dále nabízíme doprodej sad pivních etiket piva Tulák. Na těchto etiketách jsou prezentovány fotografie zaniklých českých pivovarů. Cena jedné sady 6 etiket piva Tulák je 60,- Kč. Možné je objednat tyto sady:

Tulák III.: Čáslav, Spálené Poříčí, Radvanice, Trnovany, Turnov a Hostomice
Tulák IV.: Hořice, Hylváty, Kadaň, Klatovy, Kout na Šumavě a Kyjov
Tulák V.: Hodonín, Choceň, Chomutov, Jince, Ledeč nad Sázavou a Písek
Tulák VI.: Josefov, Křimice, Kunštát, Město Albrechtice, Miřovice u Veltrus a Vimperk
Tulák VII.: Břeclav, Hukvaldy, Kutná Hora, Prostějov Bří Wintrů, Vimperk Schwarzenbergský a Vlkava.
Tulák VIII.: Česká Lípa, Chrudim, Jindřichov ve Slezsku, Nový Dvůr, Planá u Plzně a Votice
Tulák IX.: Bílina, Broumov, Čemíny, Dalešice, Dobruška a Plasy
Tulák X.: Brumov, Dymokury, Lomnice n. Popelkou, Pacov, Radnice – Šternberský a Terešov
Tulák XI.: Olomouc – Akciový, Sokolnice, Stod – Akciový, Tábor – Měšťanský, Vladislav a Železná Ruda
Tulák XII.: Hronov, Most, Stříbro – Měšťanský, Zbraslav, Zvíkovec a Žebrák

NOVINKA:
Tulák XIII.: Horšovský Týn, Hradec Králové, Jindřichův Hradec, Jilemnice, Kostelec n. Černými Lesy a Opava

U příležitosti konání 3. celosvětového setkání sběratelů pivních suvenýrů, které se konalo ve dnech 19.5.2017 – 21.5.2017 v polském městě Tychy, vydalo České sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s. ve spolupráci s Pivovarským dvorem v Chýni u Prahy čtyři příležitostné pivní etikety. Cena jedné sady etiket je 40,- Kč. Nabízíme také ještě doprodej sady 6 pivních etiket vydaných k 20. výročí založení sdružení klubů a k 20. výročí časopisu Svět piva. Cena jedné sady etiket je 60,- Kč.

Nabízíme i 2 pivní etikety vydané k 25. výročí založení sdružení klubů a k 25. výročí časopisu Svět piva. Cena je 20,- Kč za obě.

Nabízené sady etiket a kalendáříků možno zakoupit na setkáních sběratelů nebo objednat na adrese Petr Nahodil, Mohylová 1966/8, 155 00 Praha 5. Rovněž přes e-mail: p.nahodil@centrum.cz nebo na tel.: 603 712 269. Koupí některé z nabízených sad podpoříte časopis Svět piva, neboť veškerý výtěžek jde na podporu časopisu.

* HANUŠOVICE – Hanušovickému Pivovaru Holba nadělili medaile hned ze dvou prestižních mezinárodních soutěží piv. Holba Šerák a Holba Premium získaly stříbrné medaile na International Beer Challenge 2020, Holba Premium přidala navíc i bronz ze soutěže European Beer.

* PELHŘIMOV – V pivovaru Pelhřimov “POUTNÍK” dali do prodeje speciál 14 % jako Adventní speciál. Pokud si zákazník v podnikové prodejně zakoupil basu s 20 ks tohoto speciálu, tak si mohl ke každé base koupit za symbolickou 1,- Kč sklenici na pití tohoto moku.

* STAROPRAMEN – Značka Staropramen zaznamenala výrazný úspěch na soutěži European Beer Star, která je odborníky považována za mistrovství světa v degustování piva. Desítka Smíchov zaujala porotu natolik, že získala zlatou medaili v kategorii piv českého typu. Po tuzemském Zlatém poháru Pivex a Českém pivu tak Pivovary Staropramen slaví zisk ocenění z třetí odborné soutěže v letošním roce.

* PIVOVAR ŽELIV – Rukodělný klášterní pivovar Želiv. Nabízí rozvoz piva domů zdarma jenom pro okres Pelhřimov. Zde nabízí v plastových lahvích o obsahu 1 l tyto druhy piv: Milo 10% polotmavé za cenu 50 Kč, Haštal 12% světlý ležák 55 Kč, Falco 14% bavorské tmavé 60 Kč a další. Klient si může zajistit minimální objednávku za 300 Kč na tel.: 601 546 570 nebo na e-mailu: obchod@pivovarzeliv.com. Více informací na www.pivovarzeliv.com.

Sběratel 1/21

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/21