Chocotopia – nové čokoládové experimentální centrum v Průhonicích u Prahy

Autor: Stanislav Krámský <(at)>, Téma: Čokoládové obaly, Vydáno dne: 27. 03. 2021

Po třech letech přípravy bylo počátkem června otevřeno reprezentační čokoládové centrum – Chocotopia – Chocolate Experience Center, první svého druhu u nás i ve střední Evropě. Je to společný projekt belgického Choco Story muzea v Bruggách a česko-belgických manželů Mestdag, oba partneři rovněž provozují od roku 2018 nově koncipované čokoládové muzeum a muzeum voskových figur v Celetné ulici na Starém Městě.

Velkoryse projektované prostory zahrnují výrobnu čokolády, je to vlastně malá továrna, která je vybavená nejmodernějšími stroji italské firmy Selmi včetně kompletní linky na výrobu čokolády od bobů /tzv. bean-to-bar/. Vstupní hala Chocotopie vás uvede do období průmyslové revoluce, kde můžete obdivovat historické stroje na výrobu čokolády a cukrovinek, např. temperovací a míchací stroje, baličku, stroj na výrobu marcipánu apod. V další části se octneme na mexické plantáži. Můžeme ochutnat tradiční nápoj z kakaových slupek a zkusit si, jak i v dnešní době v Mexiku zpracovávají kakaové boby na kameni „metate“ a kvedlačkou „molinillo“ napění kakaový nápoj.

Oba partneři jsou rovněž spoluvlastníky kakaové plantáže Ticul Hacienda Maya na poloostrově Yucatán v Mexiku, kde pěstují nejkvalitnější kakaové boby criollo. Na plantáži zaměstnávají na 60 lidí, nepoužívají žádné pesticidy, takže boby jsou v bio kvalitě. Z těchto bobů již vyrobili v čokoládovém centru první vysoce kvalitní čokoládu, kterou mohou návštěvníci ochutnat.

Výroba čokolády od bobů i výrobní linky na výrobu čokolády jsou od návštěvníků odděleny pouze sklem. Je to takový kontrast k vystaveným historickým strojům. V druhém patře centra se mohou děti zabavit na různých interaktivních atrakcích a v hracích koutcích.

Největší část však tvoří prostory, kde se mohou konat firemní semináře, tréninky, narozeninové oslavy. Jsou tam k dispozici i plně vybavené laboratoře, sloužící k pořádání čokoládových workshopů a vlastní výrobě čokoládových a cukrářských výrobků, v plánu jsou i večerní kurzy výroby čokolády.

V přízemí najdou návštěvníci tovární obchod ChocoLádovna a čokoládovou kavárnu, můžete se stát i členy Chocotopia Club s různými výhodami.

Čokoládové centrum Chocotopia se nachází u dálnice D1 ve směru z Brna v obchodní a průmyslové zóně Průhonice-Čestlice, autobusem ze stanice metra Opatov dojedete do centra za necelých 10 minut, návštěva rozhodně stojí za to.

www.chocotopia.cz