Doba koronavirová a papírové ubrousky

Autor: Alena Šedová <(at)>, Téma: Papírové ubrousky, Vydáno dne: 27. 03. 2021

Na první pohled nelogické spojení. I mně se zdálo nemožné napsat článek, aby byl „in“. Pak jsem se dozvěděla, že tým zdravotníků v americké Jeffersonově nemocnici nastudoval „virový tanec“ v ochranném oblečení, za nějž dostal cenu. Ubrousek z této nemocnice ve sbírce mám. A tak jsem vyhledala ubrousky nemocnic z dalších států.

Ubrousky nemocnic se dají rozdělit na dva druhy. Uvádějí jenom název nemocnice, nebo obsahují i reklamu na občerstvení pro návštěvníky, příp. catering, který zajišťuje zdravotnickému zařízení stravování. V České republice jsem ubrousek z nemocnice nenašla ani jeden, výjimkou může být jakýkoliv velký řetězec, který má své ubrousky, ale poskytuje závodní stravování mnoha dalším velkým podnikům. Celkem mám ve sbírce ubrousky z 11 zdravotnických zařízení v Evropě a USA. Všechny spojovala stejná myšlenka a opatření v době nákazy koronavirem – maximálně pomoci nemocným a ochránit zdravé.

JEFFERSON UNIVERSITY HOSPITAL v americkém státě Missouri a Thomas Jefferson University jsou partnery při poskytování vynikající péče o pacienty, vzdělávání v různých oborech a objevování nových poznatků pro budoucnost klinické péče v oblasti Philadelphie. Metodistická nemocnice byla založena v roce 1877. V roce 1995 byla nemocnice, dříve divize Thomase Jeffersonovy univerzity, oddělena od
univerzity a stala se zakládajícím členem zdravotnického systému Jefferson Health Hospital.

Červený ubrousek má vytlačený portrét třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona a hlavního autora amerického prohlášení nezávislosti, vládnoucího v letech 1801-9. Vytlačená řada listů na okraji se vyskytuje spíše na kanadských ubrouscích.

papírové ubrousky nemocnic

KLINIKA St. MARIEN AMBERG v Bavorsku je regionální klinika, která díky certifikovanému porodnickému centru byla v roce 2020 uznána jednou z nejlepších klinik v Německu. Jako akademická fakultní nemocnice University of Erlangen-Norimberk a univerzity v Řezně, se aktivně podílí na vzdělávání lékařů.

HOSPITAL E MATERNIDADE SAO LUIZ je nemocnice s porodnicí v brazilském São Paulu, byla založena 28. března 1938 jako poliklinika s 12 lůžky. Za dva roky se stala první pohotovostní službou v regionu, připravenou na řešení naléhavých a mimořádných případů, a v 60. letech zahájila svou činnost jako všeobecná nemocnice a porodnice. 

FAKULTNÍ NEMOCNICE CARL GUSTAV CARUS v Drážďanech. Carl Gustav Carus byl německý malíř, lékař, psycholog, fyziolog a botanik. Roku 1811-14 se postupně stal doktorem a profesorem medicíny a filozofie a ředitelem porodnice v Drážďanech. Byl přítelem Goethovým. Fakultní nemocnice Carl Gustav Carus v Drážďanech nabízí lékařskou péči na nejvyšší úrovni.

KLINIKEN AN DER PAAR v německém Friedbergu a Aichachu patří mezi nejdůležitější zařízení v tomto okrese. Snaží se o zintenzivnění spolupráce s fakultní nemocnicí Augsburg. Nemocnice Friedberg, spravovaná okresem Aichach-Friedberg, nabízí svým pacientům 180 lůžek na jednotlivých lékařských odděleních.

KREISKRANKENHAUS FRANKENBERG je okresní nemocnice v německém Hesensku. Základní kámen byl položen 25. října 1947. Stavbu inicioval Červený kříž okresu Frankenberg. Dnes je moderní akutní nemocnicí pro základní a standardní péči s 223 lůžky a osmi specializovanými klinikami.

Sběratel 1/21

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/21