50 let jsme spolu

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Likérové a vinné etikety a miniatury, Zdroj: Jiří Brůha, Vydáno dne: 17. 11. 2020

Slogan letošního roku firmy Bohemia sekt.

Výroba sektů ve Starém Plzenci začala v roce 1942. Tehdy si pražská společnost Československé vinné sklepy pronajala volné prostory po uzavřeném pivovaru.

První sekt začal kvasit v roce 1943, dozrával v roce 1945 a byl otevřen při osvobození Starého Plzence 6. května 1945. Celkem se otevřelo cca 37000 lahví. Po amerických bombardérech byl pojmenován první sekt Black Widow - Černá vdova. Brzy poté se začal vyrábět sekt Chateau Radyně, který se pod touto značkou vyrábí dodnes. Dne 1.září 1970 byla vytvořena značka Bohemia sekt. První lahve pod tímto označením byly distribuovány na přelomu září a října 1970 za jednotnou cenu 29 Kčs. Vzhled etikety na lahvi se za 50 let změnil sedmkrát. V roce 2018 byl představen nový design. K padesátému výročí značky Bohemia sekt připravila firma limitovanou lahev s přebalem „50 let jsme spolu“. Je připravena série 200 tisíc lahví, které budou distribuovány v měsíci říjnu letošního roku.

K výročí se nám sice podařilo shromáždit množství etiket, ale zřejmě ještě nemáme všechny používané etikety za uvedených padesát let značky. Poprosil bych proto sběratele, zda by nám pomohli doplnit historii a poskytli nám etikety, nebo další podklady ke značce Bohemia sekt ze svých sbírek. Uvítáme samozřejmě i možnost okopírování sbírkových exemplářů.

Děkuji předem za vaši ochotu a těším se na spolupráci se špičkovými sběrateli z Klubu sběratelů kuriozit.