Vařiče, tlakové lampy a letlampy

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Různé obory, Zdroj: Vladislav Dočkal, Vydáno dne: 28. 05. 2020

Moje sběratelství začalo nenápadně, když jsem se přistěhoval na Krejcárek (roku 1977) do nouzové kolonie a kde jsem na půdě objevil první ze svých vařičů (skládací PRIMUS). Zajímalo mě, jak to funguje, a hlavně jsem provedl jeho vyčištění do původního lesku a vystavil na krbovou římsu. Byla to pěkná dekorace, a tak další objevené výrobky podobného druhu byly restaurovány. Mosaz má tu vlastnost, že i po letech zašlosti a někdy dost značné ji lze uvést do původního stavu. Po určité době jsem měl základ sbírky počtu asi 30 kusů a hledal jsem někoho s podobným zaměřením. Pak mi někdo poradil, ať vstoupím do KSK, což jsem v roce 1997 učinil a hledal v adresáři podobné zaměření, ale nenašel. Velký obrat v rozšíření sbírky byl po rozhlasovém pořadu „Host do domu“, vedený známou moderátorkou Stanislavou Dufkovou. Do pořadu mě zřejmě navrhl Klub sběratelů kuriozit. Po tomto pořadu jsem měl množství telefonátů s nabídkou různých vařičů, lamp a letlamp, ale ne od sběratele! Největší poklad jsem získal od pana Otta z Náměšti nad Oslavou, který tyto předměty sbíral pro vybavení skautského oddílu, s kterým jezdil do přírody a vařiče s tlakovými lampami používal a po skončení aktivity mi tyto nabídl.

Vše začalo v polovině roku 1880, Frans Wilhem Lindqvist (1862–1931) vyvinul hořák, který byl vhodný pro kuchyňský vařič, který se stal tak populární, že mu to umožnilo založit s partnerem J.V. Svensonem malou firmu s použitím názvu „Primus“ (latinsky první). První model NO.1 se rychle rozšířil do mnoha desítek variací zaměřených na různé trhy. Tato firma je nejznámější svými výrobky v oblasti vaření, svícení a topení. Základní Lindqvistův hořák byl zkopírován výrobci po celém světě a vzniklo mnoho firem, vyrábějících toto zboží.

Tato malá firma byla později sloučena s firmou B.A.Hjorth & Co – Primus, (BAHCO), která značně rozšířila výrobu i o další výrobky, jako tlakové petrolejové lampy a letlampy, železné ohřívače, toustovače, pečící trouby a pražírny kávy, což byl významný krok, který měl velký úspěch se získáním mezinárodního renomé. V roce 1910 bylo vyráběno přes půl milionu výrobků a v továrně PRIMUS na Stockholmském ostrově Lilla Essingen pracovalo přes 500 zaměstnanců, mezi nimi i Per Albin Hansson, budoucí předseda vlády.

Mnoho dalších firem a vynálezců zlepšovalo parametry hořáků a svítidel, kde se používalo jako palivo petrolej, kerosin, benzin, alkohol a v poslední řadě je používáno jako palivo LPG. Od roku 1953 firma BAHCO začala postupně přecházet na LPG spotřebiče a v roce 1962 byla práva firmy PRIMUS prodána dlouholetým rivalům firmě SIEVERT. V roce 1990 začala opět firma PRIMUS vyrábět spotřebiče s multifunkčními hořáky.

Dodnes jsou tyto výrobky nezastupitelné při horolezectví, turistice a v odlehlých oblastech, kde není zavedena elektřina a plyn. V Asii a Indii jsou dodnes hojně vyráběné a používané. Bez pomoci výrobků PRIMUS by se k jižnímu pólu nedostal Amundsen, ani sir Hillary na Mount Everest.

Sběratel 2/20

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 2/20