Tři králové a charitativní sbírka

Autor: Monika Petrásková <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Vydáno dne: 17. 02. 2020

Potkali jste začátkem ledna děti s korunkami na hlavě, jak si prozpěvují „My Tři králové jdeme k Vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k Vám přišli z daleka.“?

Podle tradice si 6. ledna připomínáme příchod Tří králů, kteří se přišli poklonit malému Ježíškovi. Ve většině domácností v tento den končí čas vánoční, uklízí se výzdoba a odstrojuje se stromeček. Pro sběratele kalendáříků je to ale den, kdy mohou získat nový úlovek do sbírky, stačí vyrazit ven a určitě je potkáte, malé koledníky převlečené za Tři krále. V letošním roce je to už 20 let, kdy probíhá Tříkrálová charitativní sbírka organizovaná Charitou Česká republika. Poprvé to bylo v olomoucké arcidiecézi a pak se tato akce rozšířila do celé republiky. Účelem je vybrat peněžní prostředky na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům a dalším sociálně potřebným.

Možná se ptáte, jak tato tradice koledování vznikla a jak probíhala v dobách minulých? Už v Matoušově evangeliu se můžeme dočíst o mudrcích z východu, kteří se objevili v Betlémě, aby Ježíškovi předali dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Cestu k Betlému jim ukazovala známá kometa, kterou můžeme o Vánocích vidět i v našich domácnostech jako součást různých betlémů – jesliček.

Až v 6.století se objevuje pojem Tři králové, jména Kašpar, Melichar a Baltazar dostali až díky lidovým tradicím. Obdobím, kdy byly těmto jménům přiřazeny jednotlivé dary, byl středověk.

Tyto tři dary měly také představovat veškerou hmotu, neboť zastupují v té době známá skupenství. Jednotliví králové pak podle různých výkladů představují všechna období lidského života. Ve scénách klanění Tří králů je jeden z nich zobrazován jako mladík, druhý jako muž a poslední jako stařec. Jsou také patrony poutníků a hříšníků, i když nikdy nebyli svatořečeni.

Sběratel 1/20

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/20