Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen?

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Různé obory, Zdroj: Marta Zemanová, Vydáno dne: 17. 12. 2019

Babičku, tu nejznámější knihu Boženy Němcové, jsem začala sbírat vlastně náhodou. Asi před dvaceti roky jsem na buštěhradském blešáku natrefila u známé vetešnice ze Žižkova na malé a staré vydání Babičky, a víceméně ze zdvořilosti jsem tu knížečku za 40 Kč koupila. Až doma jsem zjistila, že toto vydání „pro školní mládež“ z roku 1898 – pravděpodobně z důvodů mravnostních – neobsahuje příběh o Viktorce. Takže jsem získala raritu, a to je vždy pro sběratelskou duši výzva. Začala jsem Babičky cíleně sbírat, obcházet antikvariáty a také pátrat po historii této knihy. Dnes mám těch českých vydání Babičky téměř tři sta a k tomu několik desítek cizojazyčných; a hlavně toho vím o Boženě Němcové a jejím psaní opravdu hodně.

Letos na jaře mě oslovila blízká knihovna se žádostí o přednášku o Boženě Němcové, a také jedno muzeum, kde už jsem dvakrát vystavovala (formičky a poštovnictví). Nejsem literární historik, takže není radno se pouštět na tenký led, kterým je život spisovatelčin, ale oběma institucím jsem nabídla přednášku o osudu samotné babičky a Babiček. Při zpracovávání přednášky mi toto téma doslova rostlo pod rukama, a tak mě napadlo, což vydat vlastní Babičku s autorským dodatkem na téma Babička Boženy Němcové – skutečnost či sen? Měla jsem k tomu ještě další podněty: vhodného nakladatele a také ilustrátorku, kteří se loni podíleli na knize Příběhy pošt o historii poštovnictví – tu jsme psaly v tandemu a vyšla v listopadu 2018. – Všechno se podařilo a dnes je moje vydání Babičky s autorským dodatkem už v tiskárně a vyjde ještě před Vánoci, ale s vročením 2020. Vydávám tuto krásnou a vpravdě jubilejní knihu k 200. výročí oficiálně uváděného narození spisovatelky Boženy Němcové *1820 ve Vídni, a hlavně k 250. výročí narození skutečné babičky Magdaleny Novotné Čudové *1770 v Křovicích u Dobrušky. V knize je jedenáct krásných ilustrací MgA. Slávky Štrbové, informativní knižní záložka a v číslovaných výtiscích také podepsaný grafický list. Třicet výtisků knihy poskytnu členům Společenství českých knihařů, aby je opatřili uměleckou vazbou.

Práce na tomto vlastním vydání jubilejní Babičky včetně autorského dodatku mi velice příjemně zaplnila tento rok. Těším se na hotovou knihu, která opustí během několika dnů tiskárnu, abychom ji ještě před svátky slavnostně pokřtili. Těším se, že tímto zvláštním vydáním udělám radost několika desítkám sběratelů Babičky u nás, i dalším čtenářům. Babička, byť jí bude už 250 let, nestárne. Zároveň se těším na setkání s příznivci této knihy na mých přednáškách o babičce a Babičkách, kterých bude během zimních měsíců několik v širokém zeměpisném rozptylu po Čechách. Posluchači uslyší zajímavé informace o době, ve které babička žila, o samotné babičce a jejích dětech, o skutečných Barunčiných sourozencích a obyvatelích Ratibořického údolí, ba i o Sultánu a Tyrlovi! A k tomu ještě sběratelské zajímavosti o více než pěti stech českých a cizojazyčných vydáních Babičky, které vyšly v průběhu uplynulých 165 let.