Hodnocení sbírky "Dřevěné formy na máslo" paní Jaroslavy Holinové

Autor: Ing. Petr Zaoral <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2018, Vydáno dne: 16. 08. 2019

V předminulém ročníku akce Sběratelství 2012 získala paní Holinová ocenění za pozoruhodnou sbírku Formy na velikonočního beránka. Proto nás překvapilo a zároveň potěšilo, že jsme od sběratelky dostali přihlášku do letošního ročníku, konkrétně se sbírkou „Dřevěné formy na máslo“. Znamená to totiž, že naši členové neusínají na vavřínech a dál se věnují sběratelské činnosti.

Protože téma hodnocené sbírky mi nebylo až tak blízké, navštívili jsme paní Holinovou s manželkou. Vzhledem k deštivému počasí jsme měli dost času si popovídat – nejen o sbírce, ale i o všech dalších aktivitách a to nejen sběratelských.

A jak to vlastně bylo se vznikem další sbírky? Během povídání jsme se dozvěděli, že si paní Holinová až po předávání diplomů uvědomila, že svoji původní sbírku podcenila, resp. že chápala sbírání jako ukládání především historických předmětů. Ale jak víme, u tematických sbírek nemusí vždy záležet na stáří předmětů, ale především na vztahu sběratele k oboru. Zaznamenání vývoje oboru a třeba posunu v historickém pohledu na konkrétní předmět je důležitou součástí sběratelského zájmu a bádání.

Proto další předměty, tentokrát dřevěné formy na máslo, kterých měla na začátku svého zájmu jen v malém počtu, a především ty historické, začala sbírat s takto upraveným pohledem – do sbírky začala přidávat i formy, které vznikly v současnosti.

Jak se dá ale očekávat, sběratelku nejvíce těší ty kousky ze sbírky, které mají za sebou nějaký zajímavý příběh, např. když přes několik prostředníků získá zajímavý předmět do sbírky nebo zjistí výrobce formy. Často však nejde o výrobek nějaké manufaktury, ale pouze místního truhláře či řezbáře či výrobek zručného otce rodu. Historické formy občas získává i darem a také dárci prý mají radost, že to, co jim je k nepotřebě a málem už to vyhodili, má pro někoho cenu.

Samozřejmě že jsme se dověděli postup při přípravě másla do formy a také příležitosti, kdy se namísto „hroudy másla“ používalo máslo takto pěkně formované. Dále jsme měli možnost si prohlédnout formy se sbírky, ukázka je na doprovodné fotografii. Motivů forem je velké množství, ale převládají ty zvířecí (beránci, zajíčci, kuřátka a další).

Zároveň jsme si prohlédli také dokumentaci, především ve formě pozvánek, plakátů a fotografií z uspořádaných výstav a dalších akcí. Ty se však nevěnují jen této pozoruhodné sbírce, ale i všem dalším činnostem, kterým se paní Holinová věnuje.

A záběr je to opravdu veliký, od místních akcí pro školní mládež spojenou s drobnými dárky až po již léty ověřenou akci pečení beránků pro domov důchodců z nedalekého města, kdy se již několik týdnů dopředu babičky a dědečkové těší na pochoutky, a především na vytržení z každodenního stereotypu. V rámci přípravy jednotlivých akcí se paní Holinová, a další spřátelené duše, snaží obměňovat témata, aby každá akce byla něčím zajímavá a návštěvníci se na ně těšili.

Dřevěné formy na máslo

Závěrem tedy doporučuji udělení diplomu za pozoruhodnou sbírku. Vzhledem k i k dalším aktivitám je možné v dalším ročníku zvažovat  udělení ocenění za propagaci sběratelství.