Zajímavosti cigaret v českém tabákovém průmyslu - opakující se značky

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Kuřácké potřeby, Zdroj: Ing. Jaromír Fiala, Vydáno dne: 29. 05. 2019

Za dobu existence tabákového průmyslu, tj. od roku 1918 do roku 1991, kdy tuzemský tabákový průmysl přešel do rukou americké skupiny Philip Morris, se vyrobilo téměř 100 různých značek cigaret dodávaných na tuzemský trh.

Na přelomu tisíciletí vzniklo na území ČR dále několik nových výrobců cigaret, (někteří se zahraničním kapitálem) vyrábějících většinou značky svých mateřských společností, v 6 nových společnostech s tuzemským kapitálem se vyrábělo nebo připravovalo k výrobě cca 30 nových značek, vzhledem k jejich krátké existenci se však řada z nich ani nedostala na trh.

Kromě tohoto základního tržního sortimentu produkoval ČSTP, tzv. příležitostné cigarety, před válkou vyráběné nejprve k různým jubileím, společenským a sportovním akcím. V 50. letech se však začaly stále více prosazovat cigarety s politickým podtextem. Největší rozmach tohoto druhu cigaret nastal zejména v 70. a 80. letech, kdy různé podniky, společnosti, hotely a družstva si nechávaly vyrábět své propagační či reprezentační cigarety. Celkově se vyrobilo přes 200 značek, některé jen jednou, některé vícekrát (např. Mototechna, Koospol).

Z běžného obchodního sortimentu se rovněž některé značky prodávaly jen krátce, byly staženy buď pro nezájem trhu (Rogallo či Slavia) nebo vysokou cenu (předválečné Sport a Egypt). Jiné se na trhu udržely déle – mezi ně patří např. Zora, Lipa, Partyzánka. Rekordmanem se stává značka Start, která se vyrábí od roku 1963 do současné doby, i když již pod názvem Start by Chesterfield.

Zajímavostí historie našich cigaret, které je věnován tento článek, jsou cigarety stejného názvu, ale jiného designu i období.

Je to např. LETKA. Prvně přišla na trh v roce 1936 a její výroba trvala 6 let i během Protektorátu. Výroba druhé značky LETKA byla zahájena v roce 1955 a patřila k prvním cigaretám vyráběným ze surovin dovážených z lidově demokratických států i vyšším využitím domácích druhů tabáku. Patřila mezi oblíbené značky a její výroba skončila až v 60. letech. Na obalu byl převzat motiv tří letadel. Zkoušel se i jiný barevný motiv, ale nakonec zůstalo u celomodré varianty. Poslední z řady LETEK byl výrobek společnosti CZ Tabák, a.s. Čáslav. Rovněž i zde byl použit motiv tří letadel. Cigarety byly nejprve určeny na slovenský trh, koncem roku 2000 se prodávaly již i v Čechách.

Sběratel 2/19

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 2/19