Pozoruhodná sbírka – Historické kočárky

Autor: Luboš Čech <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2018, Zdroj: Luboš Čech a Luděk Pernica, Vydáno dne: 29. 05. 2019

Při cestě do Náchoda se nezapomeňte zastavit v podzámčí. Co tam na vás čeká? Muzeum kočárků manželů Romany a Josefa Hendlových, KSK 3639, které nesmíte zapomenout navštívit. V muzeu se vás ujmou sympatičtí majitelé muzea a ochotně vás provedou historií dětských kočárků. Dále už nechám popis muzea průvodci, panu Hendlovi:

Každý z nás se v minulosti s dětským kočárkem důvěrně setkal… Dnes si můžete své vzpomínky osvěžit a potěšit se nádherou těchto starožitných kočárků. V našem muzeu můžete obdivovat vývojovou řadu dětských kočárků, vyrobených v období let cca 1760 až 1970. Jsou jich již dvě stovky a přibývají další. Výstava kočárků je doplněna v druhém podlaží také houpacími koni, koloběžkami, kolíbkami či sáňkami, apod. Expozici doprovázejí i dobové dekorace jako jsou panenky, hračky, pokojíčky nebo různé technickými zajímavosti – především v podobě originálních výrobních patentů.

Před rokem 2014 jsme měli možnost prezentovat svoji sbírku, budovanou od poloviny 90. let 20. století, na ojedinělých výstavách, vždy jako část a nikoliv jako celek. Proto jsme se rozhodli využít možnosti přestavby budovy v centru Náchoda a věnovat ji přímo tomuto projektu. Tímto se nám splnilo naše přání předvést celou naši rozsáhlou sbírku jako celek a nabídnout ji návštěvníkům ke shlédnutí. Naším cílem je doplňovat sbírky o výjimečné exponáty z celého světa, ať již vyráběné sériově, kusově, nebo takové, které zůstaly svým jedinečným řešením pouze na papíře.

Naše sbírka, kterou vystavujeme na 360 m2, je v současné době jediná v Evropě, je unikátní tím, že jsme se zaměřili na historii a vývoj kočárků v časové ose. Jako jediné soukromé muzeum vystavujeme okolo 200 kočárků vyrobených od roku 1838 až do přibližně roku 1970, včetně mnoha unikátů a jsme také vlastníci vice než několika set patentních listin, z nichž více než 100 ks patentů souvisí přímo se vznikem kočárků. Další vývoj patentů a patentované rarity, jako jsou např. americká ponorka z roku 1866, raketové torpédo z r. 1888, letadlo s vystřelovacím padákem, kočár na parní pohon nebo s elektromotorem, první patentované kulomety a děla, ale také první československý patent na radar k vyhledávání letadel z roku 1933 a jiné. Samotná sbírka začala vznikat od roku 1996. Během let jsme se podíleli na různých výstavách na zámcích, kulturních a propagačních akcích. Barrandovské ateliéry několikrát využily našich exemplářů k natáčení historických dokumentů pro satelitní History kanál a v posledních pěti letech jsme byli 2x prezentováni v Toulavé kameře. Také jsme byli mnohokrát prezentováni v rozhlase, regionální televizi a tisku.

Kočárky

Muzeum kočárků v Náchodě bylo oceněno diplomem Pozoruhodná sbírka. Muzeum najdete na adrese Náchod, Za Sodovkárnou 2108 a otevírací doba je denně od 10.00 do 16.00 hodin v sezóně od 15. května do 15. září. Můžete si také dohodnout datum a čas individuální návštěvy. Podrobnosti najdete na www.starozitnekocarky.cz nebo na Facebooku pod Muzeum – kočárky, panenky, patenty.