Aktuality pro sběratele pivních suvenýrů

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivní suvenýry, Vydáno dne: 09. 03. 2019

Přinášíme Vám aktuální novinky pro sběratele pivovarských suvenýrů. Od roku 2019 dochází ke změně místa konání sběratelských setkání pořádaných Klubem sběratelů kuriozit. Více najdete v článku.

* Změny a doplňky sběratelských setkání na 1. pololetí 2019:

Duben 2019

Setkání sběratelů pivních suvenýrů Praha KSK 20.4.2019

Kulturní dům Ládví, Burešova 1661/2, Praha 8 od 7.30 - 11.30 hod.

KD Ládví

Rezervace stolů: p. Petr Nahodil,
mobil 603 712 269, e-mail: p.nahodil@centrum.cz.
Rezervace stolů platí do 8.00 hod.

Pokud víte, že dorazíte později, je možné si po dohodě s vedoucím sekce domluvit rezervaci stolu na pozdější dobu.

Červen 2019

15.06. PRAHA – KD Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 – Strašnice, nedaleko metra „A“ stanice Strašnická, od 7.30 – 11.30 hod.
Pořádá České sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s.

Objednávky stolů Petr Nahodil
mobil 603 712 269, e-mail: p.nahodil@centrum.cz

* Nabídka – České sdružení klubů historie pivovarnictví, z.s. vydalo sérii kalendáříků propagující jednotlivé kluby sdružení. Sada obsahuje 16 kalendáříků a její cena je 48,- Kč. Dále byla vydána v pořadí již 10. sada pivních etiket piva Tulák. Na jednotlivých etiketách jsou fotografie následujících pivovarů: Brumov, Dymokury, Lomnice nad Popelkou, Pacov, Radnice – Šternberský a Terešov . Cena jedné sady etiket je 60,- Kč. Kalendáříky i etikety je možno zakoupit na setkáních sběratelů pořádaných KSK na setkání v Pardubicích. Možno také objednat na adrese: Petr Nahodil, Mohylová 1966/8, 155 00 Praha 5, tel.: 603 712 269, e-mail: p.nahodil@centrum.cz

* Pivovar Řeporyje uvařil čtyři nová piva a sice Tamerican Cascale. Jedná se o třináctku polotmavý speciál, svrchně kvašený, obsah alkoholu 5,2 % obj.. K výrobě byl použit ječný a pšeničný slad a upravený chmel. K vánočním svátkům byl uvařen Vánoční světlý speciál – čtrnáctka, spodně kvašený, obsah alkoholu 5% obj.. Další novinkou je patnáctka, Pragers passion India Pale Ale, světlé silné pivo, svrchně kvašené, obsah alkoholu min. 6% obj.. K výrobě byl použit ječný slad a jihoafrický chmel. A poslední novinkou je šestnáctka Weizenbock, pšeničné pivo speciál svrchně kvašený, obsah alkoholu 6,5% obj.. K výrobě byl použit ječný a pšeničný slad a chmel. Všechna tato piva je možno do vyprodání zásob zakoupit přímo v pivovaru nebo v restauraci. Jsou prodávána v PET lahvích o objemu 1 l.

* Pivandr – snad každý člověk rád o Vánocích dostává dárky a o to víc ho potěší, když ten dárek má souvislost s jeho zálibami nebo koníčkem. Mým koněm je sběratelství pivních suvenýrů a proto jsem zajásal radostí, když kromě tradičních dárků ( oblečení, kosmetiky a jiných praktických věcí) jsem po rozbalení objevil publikaci s názvem Pivandr. Pak jsem rozbalil druhou a třetí. Prostě mi Ježíšek nadělil všechny doposud vydané. Oč se vlastně jedná? Jsou to takové průvodce zatím Středočeským, Ústeckým, Libereckým, Plzeňským a Karlovarským krajem, kde jsou prezentovány vybrané pivovary a minipivovary. U každého jsou uvedeny nějaké základní informace včetně map, kde se daný pivovar nachází. Krom toho je u každého místo pro otisk razítka pivovaru, místo pro vylepení samolepky daného pivovaru a místo na pár poznámek. Samolepky by měly prodávat v každém z uvedených pivovarů. Je to další forma jak podporovat v poslední době tolik oblíbenou pivní turistiku. Turisté již nenavštěvují jen hrady a zámky, ale i pivovary a seznamují se s bohatou historií našeho pivovarnictví. Ochutnávají různá speciální piva a zjišťují jak široká je v tomto ohledu nabídka pivních stylů. A ještě něco, můžete se zapojit i do soutěže o velmi zajímavé ceny. Více informací na www.pivandr.cz

* Kalendář regionálních pivovarů České republiky 2019 – jedná se o stolní kalendář, který v letošním roce vyšel již po desáté. Za tu dobu se v něm prezentovalo 120 pivovarů ( tři z nich ukončily činnost, dva se nedokončily a nefungují). S nápadem vydávat stolní kalendář regionálních pivovarů přišel p. Jiří Procházka, který je vlastně redakce, grafik a vydavatel v jedné osobě. Většina pivovarů má v jeho kalendáři prezentaci pravidelně a také vždy odebírá určitý počet kalendářů. Lety se kalendář stále zlepšoval a dnes je opravdu na vysoké úrovni a to jak obsahově, tak i po grafické stránce. V kalendáři se jeho uživatel dozví mnoho zajímavých informací o pivovarech, které se v něm prezentují. Jako jediný uvádí i přehled pivních slavností a dalších akcí pořadajících pivovary. Více k němu můžete zjistit u p. Procházky na tel.č.: 603 446 774, e-mail:jpahk@centrum.cz. V posledních letech se tématikou pivovarů začali zaobírat další vydavatelé stolních kalendářů. Na letošní rok vydala Helma stolní kalendář s názvem České pivovary nejen na kole 2019. I zde jsou prezentovány pivovary včetně základních informací o nich. Pozadu nezůstalo ani vydavatelství Presco Group, které vydalo stolní kalendář pod názvem Putování za pivem.

* ZOO Dvůr Králové nad Labem – v sobotu 22.9.2018 byl slavnostně otevřen v areálu zoo nový minipivovar. Minipivovar provozuje společnost Safari Gastro, která zde vaří pět značek piv. Názvy všech piv mají vztah k zoo nebo k Africe. Safari 11º African Queen Beer (Africká královna) Pale Ale, světlé plné pivo svrchně kvašené, obsah alkoholu 3,8% obj., Safari 12º White Rhino Beer ( bílý nosorožec), světlý ležák spodně kvašený, obsah alkoholu 4,4% obj.. Chovem nosorožce blílého je dvorská zoo známá po celém světě. Dalším pivem je 13º Safari Beer světlé pšeničné ochucené zázvorové silné pivo. Obsah alkoholu 5,4% obj.. Safari 14º Black Rhino Beer (černý nosorožec), tmavé silné pivo spodně kvašené, obsah alkoholu 5,5% obj., posledním pivem je Safari 16º Kili Beer – India Pale Ale, světlé silné pivo svrchně kvašené, obsah alkoholu 6,8% obj.. Pivovar plánuje roční výstav 1.200 hl piva. Část výtěžku z prodeje piva půjde na chov nosorožců. Pivo je k dostání pouze v zoo. * Víte, že za rok 2017 činil celkový výstav piva v ČR 20 322 tis. hektolitrů a spotřeba piva na jednoho obyvatele 138 litrů. Podíl spotřeby podle obalů byl: lahvové pivo 40%, sudové pivo 35%, PET lahve 12%, plechovkové pivo 9% a konečně tankové pivo 4%. Podíl spotřeby piva na trhu: výčepní 46,5%, ležáky 48,8% a ostatní 4,7%. Výstav nealko piva činil 578 tis. hl, beer mixů 301 tis. hl.. Export našeho piva činil 4 613 tis. hl a import 334 tis. hl. Největší exportní trhy podle objemu jsou: Slovensko, Německo, Polsko, Velká Británie a Rusko. Tolik z údajů Českého svazu pivovarů a sladoven. Zdroj informace: www.ceske-pivo.cz

* Tábor – Muzeum pivovarnictví – dne 18.12.2018 se v Táboře po náročné rekonstrukci sklepních prostorů pod měšťanským domem „ U Lichviců“ , dnes známem jako Beseda na Žižkově náměstí, otevřelo nové Muzeum pivovarnictví. Projekt byl podpořený z prostředků EU. Jedná se o koncepčí projekt, který propojí prohlídku táborských katakomb s Muzeem pivovarnictví. V budoucnu bude projekt pokračovat instalováním minipivovaru. Iniciátorem tohoto projektu je Štřední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola s právem jazykové zkoušky, Tábor , Bydlinského 2474. Škola má v plánu zde dvakrát až třikrát do týdne vařit vlastní pivo pro zpestření nabídky hostům školní restaurace sídlící v přízemí objektu. V barevné příloze je ukázka prvních dvou etiket pivovaru Pod Besedou. Jedná se o 12º pivo Lichvice, polotmavý ležák, obsah alkoholu 5,5% obj., dále o 14º pivo Lichvice, tmavý vánoční speciál, obsah alkoholu 6,2% obj.. Obě piva je možno zakoupit v skleněných lahvích o objemu 1 litr. Více informací můžete získat na webových stránkách: www.ssjs-tabor.cz Zdroj informace: internet

* Pivovar Šedivák – uvařil k vánočním svátkům 13º Vánoční speciál, Indian Pale Lager, obsah alkoholu 5,6% obj.. Pivo bylo prodáváno ve skleněných lahvích o objemu 0,5 litru. Etiketa je v barevné příloze. * Nabídka sbírky - nabízím z pozůstalosti po sběrateli etikety a plechovky české, slovenské, pravděpodobně i rakouské, německé a anglické. V nenším množství pivní tácky převážně české provenience a další pivní suvenýry. Cena dohodou. Telefon: 723 014 692 a e-mail: N.hlucha@quick.cz.

* Pivovar Nymburk – stejně jako mnoho dalších pivovarů i Pivovar Nymburk uvařil k 100. výročí založení republiky speciální pivo. Jedná se o 12º Lipový ležák, světlý ochucený nepasterizovaný, obsahl alkoholu 5,0% obj.. K výrobě byl použit humnový ječný slad, chmel a chmelové produkty lipový květ a lipový med. Na hlavní etiketě je v červeném poli uprostřed silueta stromu lípy jakožto symbolu československé státnosti. V horní části etikety jsou letopočty 1918, 1938, 1948, 1968 a 2018. V těchto letech došlo v našich dějinách vždy k nějaké významné události. Dole v levém rohu jsou tři proužky v barvách naší státní vlajky.