Pozoruhodná sbírka "Mincíře – ruční váhy" sběratele Ing. Eduarda Riedla

Autor: Luboš Čech <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2018, Vydáno dne: 09. 03. 2019

Na základě požadavku KSK jsem se zhostil úkolu hodnocení přihlášené sbírky „Mincíře-ruční váhy“ se zaměřením na C-váhy a pružinové váhy pro vážení do 25 kg, nebo ekvivalentů této váhy sběratele pana Ing. Eduarda Riedla. Osobně jsem si prohlédl sbírku sběratele u něho doma ve Vratimově.

Sbírka je v současné době umístěna v suterénu rodinného domu a je přístupná pouze s majitelem. V nedaleké budoucnosti pan Riedl předpokládá přemístění větší části sbírky do Muzea Mlejn v Ostravě. Je to podmíněno výrobou vitrín pro zabezpečení exponátů. Dle slov sběratele se přemístění připravuje na druhé pololetí roku 2019.Po přemístění bude umožněno shlédnout sbírku veřejnosti stejně jako sbírku železných mlýnků a šrotovníků.

Váhy a mincíře ze sbírky Eduarda Riedla

Sbírka sice není až tak rozsáhlá počtem, ale je pozoruhodná jednotlivými exponáty z různých světadílů a jednotlivých zemí. Každý exponát má nějakou tu historii a připomíná dobu a místo, kde se s ním vážilo.

Vlastní sbírka je členěna do několika skupin, a to podle typů:
1) Mancur, C-váhy jednostranné, jedna stupnice vážení
2) Mancur, C-váhy oboustranné, dvě stupnice vážení
3) pružinové váhy do 12,5 (respektive) 15 kg
4) pružinové váhy do 25 kg, nebo ekvivalent

Sbírka obsahuje mincíře z Evropy (Rakousko-Uhersko, Německo, Anglie, Švýcarsko, Polsko, Rusko, Balkán) od výrobců: Salters, Krups – Robert Krups, Meter, J.P. Engels – Solingen, Alb. Kleuser, W. Kleuser, I. Klein, P.Bruehl, E. Halbach, Rauh Graefrath, W. K. Enser, Rinsdorf, Solport Brothers Ltd, Abbey Manufactoring & Co, E.Ubrig & Co, Hughes,s Salte r& Co Makers, Eisler,s AE Trade Mark, Weniger, PKW, S.P.M.Z. Krakow, a USA od výrobců: Chatillon,s New York, Forschner & Co, Sargent & Co. Mimo tyto známé výrobce jsou ve sbírce zejména C-váhy bez identifikace výrobce, pouze s neznámým znakem, případně bez označení.

Sběratel 1/19

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/19

Sbírka „Mincíře – ruční váhy“ sběratele Ing. Eduarda Riedla, KSK 3551 byla ohodnocena diplomem Pozoruhodná sbírka.