Sběratelství 2018 - Hodnocení sbírky kapesních a kabelkových zrcátek paní Jiřiny Rubešové

Autor: <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2018, Zdroj: Marie Prokšová a Václava Hostašová, Vydáno dne: 18. 12. 2018

Když jsme dostaly s kolegyní Hostašovou za úkol výborem klubu prohlédnout a doporučit či nedoporučit sbírku kapesních zrcátek k navržení diplomu KSK „Pozoruhodná sbírka“ paní Jiřiny Rubešové, tak jsme neměly tušení, co nás čeká, a byly jsme velmi zvědavé, protože o sbírce jsme již věděly z našich sběratelských setkání, která máme vždy poslední středu v měsíci, kde nám byla právě tato sbírka doporučena sběratelkami, které již tuto zajímavou sbírku znaly, protože paní Jiřina je aktivní a velice činorodá sběratelka s mnoha zájmy, o čemž jsme se samy přesvědčily. Pamatujete ještě dámy na kabelky, kde v každé bylo zrcátko většinou s nějakou reklamou? Tak to jsme se nestačily divit.

Paní Jiřina vlastní nejen sbírku zrcátek, ale má na platech sbírku nádherných starých klíčů, sbírku perníkových nálepek, starých pijáků do sešitů, a to jsou všechno staré úžasné kousky připomínající dřívější časy.

Ale musíme se vrátit k našemu hlavnímu úkolu a to hodnocení sbírky kapesních zrcátek. Paní Jiřina je začala sbírat tak od roku 1955, má jich cca 400 kusů. Jsou pečlivě uložena v průhledných obalech, každé zrcátko má svoji kapsičku a je zajištěno páskou, aby nevypadlo z obalu. Přední strana je normální zrcátko, ale druhá strana, to je opravdu pastva pro oči a nevycházíte z údivu, co vše je možné na zrcátkách najít. Zrcátka mají různé tvary, (srdce, hruška, kulatá, obdélníková, čtvercová, prostě všech tvarů a rozměrů). Paní Jiřina je má pečlivě popsaná a má je řazena podle témat, která jsou opravdu různorodá. Najdeme na nich starší filmové herce (P. Brice), nespočet měst, lázní, hradů a zámků a poutních míst a kulturních památek naší republiky (Karlův most, Národní divadlo, Národní muzeum), zajímavá zrcátka z ciziny (Německo, SSSR, Francie, Dánsko), zrcátka se sportovci (E. Zátopek), s politiky (Stalin, E. Beneš), s betlémy, jsou na nich měsíční znamení, ale nejvíce zrcátek je reklamních a to jsou opravdu zrcátka velice vzácná, jsou od dávno zaniklých firem a soukromníků ještě za první republiky. Následují zrcátka s dětskými motivy, (série Sněhurka a trpaslíci, sběratelka jich má šest a doufá, že sedmý trpaslík ještě časem přibude), zvířátka (kočky ve všech podobách, pejsci). Zaujalo nás 7 kusů zrcátek Sněžky, každé s jiným nápisem a jiným vyobrazením naší nejvyšší hory. Další raritou sbírky jsou vzácná zrcátka kovová s kalendářem na 10 let, kde se dá po nastavení určit den v týdnu.

Prostě jsme na sbírce mohly nechat oči a obdivovaly jsme nejen jak je sbírka s láskou a pečlivostí zpracována, přehledně uložena, ale ocenily jsme i její sběratelskou hodnotu. Jedná se o ojedinělou sbírku, a proto jednoznačně navrhujeme, aby sbírka kapesních zrcátek paní Jiřiny Rubešová získala ocenění Pozoruhodná sbírka.