Splněný sen sběratele

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Různé obory, Zdroj: Emanuel Petráň,, Vydáno dne: 18. 12. 2018

Před časem jsem se v našem SBĚRATELI zabýval problémem nás sběratelů, kteří se v pokročilém věku nemohou rozhodnout, co dále se sbírkou. Citoval jsem při tom z článku Milana Markoviče o sběratelství pro DENÍK a cituji znovu:

„Sběratelskému šílenství podlehne snáze mladý člověk. Potom už na to nemá čas. Až když přijde důchod, snese z půdy všechny ty cennosti a opráší starou vášeň, která mu dodá sil do života a ruměnec na líce. Protože už zná hodnotu věcí a spolu s těmi věcičkami začne sbírat i chválu a komplimenty a ocenění od stejně postižených. Zabere těmi sbírkami celý byt a často sbírá odvahu, aby požádal o další prostory. No, a nakonec sbírá síly na to, aby se s tím vším rozloučil, až přijde jeho čas.“

Jsem 45 let sběratelem obyčejných dřevěných tužek. Dále s tím související vývoj všech prostředků na psaní a příslušné dokumenty i katalogy. Uspořádal jsem 13 samostatných výstav. Stěhováním a instalacemi samozřejmě sbírka trpěla. V poslední době jsem vystavoval sbírku ve spolupráci s výrobní firmou KOH-I-NOOR Hardtmuth Č. Budějovice a s interaktivní dílnou Woodmaid z Mostu. Historie tužky zpracovaná na panelech s možností interaktivní spolupráce návštěvníků, zejména dětí, si přímo vyžadovala trvalé místo. Po delších jednáních s představiteli města Žatce došlo k dohodě. Panelovou část město od firmy Woodmaid odkoupí. Moje sbírka je pro tento účel bezplatně zapůjčena na dobu neurčitou s tím, že po mé smrti budou o sbírku pečovat dědicové.

Tím vznikla STÁLÁ EXPOZICE NE-OBYČEJNÉ TUŽKY. Je umístěna v prostorách SLADOVNY v Žatci. Slavnostně byla otevřena 1.9.2018 a je přístupna každý den mimo pondělí od 10.00 – 12.00 a od 13.00 – 17.00 hodin. Umístěním sbírky na veřejně přístupném místě se splnil můj dlouholetý sen. Sbírka bude dlouhodobě sloužit široké veřejnosti k poučení i zábavě.