100. výročí založení ČSR a sběratelství

Autor: Luboš Čech <(at)>, Téma: Různé obory, Vydáno dne: 18. 12. 2018

Sto let od založení Československa znamenalo nejen zvýšený počet vyvěšených státních vlajek, ale i pro firmy a obchodníky možnost marketingově využít výročí. Abych nebyl nespravedlivý, za některými firemními a obchodními akcemi nebyl jen zisk. Ovšem balení brazilské kávy jedné pražírny s názvem „100 let – limitovaná edice“ evokuje spíše variantu zisku než připomínku slavného výročí.

Nejznámějším sběratelským výročním předmětem se staly nové dvacetikoruny s portréty tří hlavních tvůrců československého státu TGM, E. Beneše a M. R. Štefánika vydané Českou národní bankou. Zřejmě u nás nebyl člověk, který by nevěděl o nových dvacetikorunových mincích. Několik dní totiž plnily televizní zprávy záběry na několikahodinové fronty před hlavní budovou ČNB a jejími pobočkami, kde bylo možno mince vyměnit.

Mezi ty zdařilé věci patří i výroční cibulákový talíř „1918–2018 100 let Československa“ firmy Český porcelán, a.s. Dubí nebo nůž rybička s nápisem na čepeli „100 let Československa“ v krabičce „Skauti slaví 100 let Československa“ spolku Junák-český skaut. Klub sběratelů kuriozit se připojil k oslavám stokusovou limitovanou edicí série kalendáříků na rok 2018 s motivem prvorepublikových pohlednic a rozšířeným vydáním Sběratele č. 3, zaměřeným na vznik a první roky samostatné republiky. I Jihočeský klub sběratelů v Táboře vytisknul k výročí vzniku sadu tří pohlednic s kalendáříky.

Kapesní nůž rybička

Největší sběratelskou akcí bylo však znovuotevření Národního muzea dne 28. října 2018 po několikaleté rekonstrukci a muzeum je až do konce roku přístupné pro návštěvníky zdarma. Zajímavé výstavy jsou k vidění v Národním technickém muzeu i ostatních muzeích, či na Pražském hradě.