Papírové ubrousky a největší svátky v roce

Autor: Alena Šedová <(at)>, Téma: Papírové ubrousky, Vydáno dne: 01. 12. 2017

Vánoce - u nás asi nejoslavovanější dny v roce, jsou zastoupeny na ubrouskách, hned po květinových motivech, v největším počtu.

České republice se ubrousky již řadu let nevyrábějí, jsme závislí na dovozu, převážně z Německa, méně ze Slovenska a Maďarska. A to charakterizuje i vyobrazení a styl Vánoc, který není tuzemský. Že jsou Vánoce dnes již daleko více komerční než náboženskou záležitostí, je vidět již od říjnových dnů v našich supermarketech.

A tak tomu odpovídají i ubrousky. Západní motivy jsou velmi často přebarvené, náměty až kýčovitě nevkusné. Vánočních ubrousků jsou stovky, proto je ve sbírce nutné další dělení podle témat.

Santa Claus je typickým symbolem západních Vánoc. Na ubrouskách se vyskytuje v nejrůznějších velikostech i podobách, často jako velký, jediný motiv celého ubrousku. Spatřit českého Ježíška na ubrousku nelze, pouze pokud je vyobrazen celý betlém. Těch je málo, ale jsou asi nejhezčím motivem. Santa Claus a Ježíšek nejsou jedinými vánočními postavičkami. Vyskytují se zde hlavně andělé a andělíčci. Tyto ubrousky jsou něžné, rozkošné, často hodně kýčovité.

Vánoční ubrousky

V poslední době se v Evropě objevují na hodně dárkových předmětech i na ubrouskách Raffaelovi andělíčci.

A samozřejmě i zvířátka, nejčastěji sobi, ale i jiná ze světa dětské fantazie. Další třídění ubrousků je podle převažujících motivů nebo podle textů.

Text je nejčastější Merry Christmas, ale i jiné jazykové variace, jako Frohe Weihnachten nebo Joyeux noël. Základním prvkem Vánoc je bezesporu stromeček. Ten se vyskytuje v nejrůznějších podobách - velký přes celý ubrousek, nebo spousta malých, i umělecky nastíněných.

Sběratel 4/17

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 4/17