3. celosvětové setkání sběratelů pivních suvenýrů v polském Tychy 2017

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivní suvenýry, Vydáno dne: 15. 08. 2017

Byl čtvrtek 19. 5. 2017 šest hodin ráno a mým odjezdem z Prahy na Mělník začal náš společný výlet do polského města Tychy. Zde ve dnech 19.5.-21.5.2017 proběhlo 3. celosvětové setkání sběratelů pivních suvenýrů. Na Mělníku na autobusovém nádraží už na mě čekal můj dobrý kamarád, velký sběratel pivních suvenýrů a náš řidič Vlastík Cífka. Hned jsme se vydali směr Lysá nad Labem, kde na nás již netrpělivě čekal náš společný kamarád a sběratel pivních etiket Míra Hauser. Po zkompletování naší osádky jsme s po střechu naloženým autem pivními suvenýry nabrali směr Ostrava. Trasu už v předstihu perfektně naplánoval Míra Hauser tak, že naše zastávky byly, jak jinak, než v některých minipivovarech.

První naší zastávkou bylo město Žamberk, kde jsme po krátkém hledání zastavili u minipivovaru, kde se vyrábí pivo Letohradský Jelen. Pivovar provozuje JZD Letohrad, a.s. Při příjezdu k objektu pivovaru jsme viděli několik dělníků s kolečky a měli jsme dojem, že zde asi budeme mít smůlu. Najednou se otevřely dveře, ve kterých se nejprve objevil muž a po něm i žena. Hned jsme se zeptali, zda by nebylo možné zakoupit nějaké pivo a získat nějaké pivní etikety. Muž nám sdělil, že máme velké štěstí, neboť jsou právě na odchodu, ale že nám etikety i pivo z jejich produkce prodají. Muž přinesl dva kufříky a v nich bylo hodně druhů etiket. Dokonce jsme si mohli bleskově prohlédnout vlastní pivovar a udělat pár fotek. Poděkovali jsme za ochotu a popřáli hodně úspěchů do další činnosti.

Druhou naší zastávkou byl Rodinný minipivovar Bravůr v Loučné nad Desnou. Zde jsme poobědvali v restauraci, náležející k minipivovaru a než nám připravili jídlo, tak jsme se vydali na prohlídku minipivovaru. Majitel pan František Halaxa nás mile přivítal a ochotně nás provedl minipivovarem. K naší lítosti nám majitel sdělil, že se rozhodl příští rok v březnu skončit, a že minipivovar je na prodej. Jako důvod uvedl, že od 1.3.2018 by musel mít EET a dalším důvodem je jeho věk. Letos mu bude 68 let a je na vše v minipivovaru sám. Prodal nám již nasáčkované sady etiket a při loučení jsme si vzájemně vyměnili kartičkové kalendáříky.

Naše třetí zastávka byla jen pár kilometrů od Loučné nad Desnou a to ve Velkých Losinách. Při průjezdu do Velkých Losin jsme si totiž všimli reklamního poutače, který upozorňoval na nový minipivovar Zlosin. Tento jsme našli bez větších potíží. V sále, kde byla i varna, jsme kromě dvou žen za výčepem nikoho jiného neviděli. Než nám ženy nastříhaly etikety, tak jsem ochutnal jedno malé polotmavé pivo Zlosin. Pivo bylo opravdu chutné. Po zaplacení a rozloučení nabrala naše mise směr Bruntál.

Poslední naší zastávkou v centru města Bruntál byl Pivovar Hasič. Interiér restaurace byl přijemný. Kolegové si dali kávu a já opět malé polotmavé pivo. To jsem ani nedopil. Pivo nebylo chuťově dobré a místo toho, aby vonělo, tak zapáchalo.

Asi jsem měl smůlu. Náladu mi zlepšil fakt, že i tady jsme si mohli zakoupit nějaké vcelku dobře graficky vydařené etikety. Po této, pro mě nedobré zastávce, jsme pokračovali do kdysi ocelového srdce republiky a sice do Ostravy. Na hranice s Polskem to byl již kousek. Po překročení hranic nám do cíle naší cesty zbývalo posledních cca 60 km. Před hotelem Aron v polském Tychy jsme zaparkovali kolem půl sedmé večer.

Po ubytování jsme se taxíkem odebrali do hotelu Arena. Zde probíhala uvítací Beer Party. Po registraci, při které jsme každý obdrželi registrační karty a obálky se suvenýry vydanými organizátory k celosvětovému setkání. Ve velkém sále byl připraven raut pro cca 300 lidí. Jídlo bylo jednak na stolech a další bylo formou švédských stolů. Pivo se čepovalo z místního pivovaru Tychy. Na této párty jsme se potkali s mnoha sběrateli, které známe již z mezinárodních burz konaných ve slovenském Martině. U stolu jsme seděli s našimi dobrými slovenskými přáteli J. Pokrievkou, předsedou Porter clubu v Martině a jeho přítelkyní. Zábava probíhala do pozdních večerních hodin a ani se nám v půl jedné nechtělo odejít. Po návratu do našeho domovského hotelu a náročném dni nám nedělalo problém hned usnout.

Pivní tácky vydané k setkání

Druhý den ráno jsme hned po snídani nasedli do našeho auta a vydali se k parkovišti, kde se ve dvou obrovských stanech zapůjčených pivovarem Tychy konalo vlastní setkání sběratelů. Celkem bylo dle údajů od organizátorů registrováno 770 sběratelů ze 40 států světa. Ačkoli setkání oficiálně začínalo až od dvanácti hodin, tak již od deseti hodin probíhala registrace sběratelů. My, co už jsme se registrovali na uvítací Beer Party, jsme mohli do stanů přednostně. Za poměrně krátkou dobu se oba stany zaplnily sběrateli.

Na jejich stolech se objevilo nepřeberné množství sběratelského materiálu. Začal kolotoč výměn, prodejů a koupí. Každý si tu přišel na své a i přes jazykové rozdíly se všichni domluvili. První den setkání končilo v osm večer a bylo vyborné, že organizátoři zajistili ochranku k hlídání přes noc, a tak jsme si věci pouze složili do tašek a nechali na svých stolech na druhý den setkání. Do hotelu jsme se přesunuli taxíkem, neboť naše auto jsme ponechali na parkovišti u místa setkání sběratelů.

V sobotu ráno jsme se společně se dvěma německými sběrateli pivních tácků přesunuli opět taxíkem na místo setkání. Stany se zaplnily velmi rychle, neboť již většina sběratelů měla registraci za sebou. Přibyli další sběratelé, kteří jeli na setkání jen v sobotu. Z České republiky bylo na setkání registrováno 42 sběratelů.

Téměř všechny jsme znali z našich setkání v Praze. Ve stanech byly stoly uspořádány po jednotlivých státech. Setkání skončilo ve dvě hodiny odpoledne. Co bylo potěšující, že výměna převládala nad koupí a prodejem. Podařilo se nám navázat nové kontakty a získat i nové přátele. Získali jsme mnoho přírůstků do svých sbírek. A o tom to je. Udělat si navzájem radost.

Po skončení setkání sběratelů se od 15.00 hod. konalo zasedání předsedů klubů, které jsou sdružené v BCWC. Zasedání řídil Dr. Juan Carlos De Marco, generální celosvětový koordinátor Brewery Collectibles World Convention – BCWC. Na programu zasedání bylo:
• hodnocení 3. celosvětového setkání BCWC
• volba členů celosvětového výkonného výboru
• doplňková prezentace města La Plata (Argentina), kde se uskuteční v roce 2019 4. Celosvětové setkání BCWC
• prezentace kandidátů na 5. celosvětové setkání v roce 2021. V tajném hlasování vyhrál Istanbul nad Kyjevem v poměru 22:6.

Po skončení zasedání světového výkonného výboru a předsedů klubů sdružených v BCWC se konalo ještě závěrečné posezení pro účastníky celosvětového setkání v Pubu Andromeda. Zde Dr. Juan Carlos De Marco na závěr celosvětového setkání poděkoval organizátorům za jejich dobrou práci a předal jim za BCWC řadu ocenění.

Během posezení při pivě jsme si popovídali o svých zážitcích s našimi slovenskými přáteli, se kterými jsme seděli u jednoho stolu. V pozdních večerních hodinách jsme se již tradičně taxíkem přesunuli do našeho hotelu. V neděli ráno po snídani jsme opustili hotel a vydali se na zpáteční cestu. V Opavě jsme se ještě zastavili v minipivovaru Nová Sladovna. I zde jsme byli úspěšní a nakoupili jsme si jejich etikety a piva. V odpoledních hodinách jsme dorazili do svých domovů.

Co říci závěrem? Výlet se nám líbil, získali jsme mnoho nových přírůstků do svých sbírek, ochutnali nová piva, navázali nové sběratelské kontakty, získali nové přátele. Sluší se také poděkovat polským organizátorům za jejich dobrou práci a všem sběratelům, kteří svou účastí tuto celosvětovou akci podpořili.