Švábovy dopisní papíry

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Pohlednice, Zdroj: Ing. Karel Čechovský, Vydáno dne: 01. 07. 2017

Josefa Švába Malostranského určitě nemusím nikomu dlouze představovat. Jen pro málokoho bude novou informací, že se jedná o zásadní osobnost počátků české kinematografie, stejně tak jako o humoristu, který přes svá častá vystoupení na nejrůznějších slavnostech stačil ještě „ukočírovat“ nakladatelství s velmi rozsáhlým a specifickým sortimentem „švabiád“. Jednou z mnoha aktivit tohoto neuvěřitelně činorodého človíčka bylo vydávání pohlednic. Švábovy pohlednice si díky svému zásadnímu významu pro historii české pohlednice rozhodně zaslouží podrobnou katalogizaci. Zatím zůstává velkým dluhem nás sběratelů švábovek, že seriózní katalog pohlednic vydaných JŠM dosud nevznikl. Cílem tohoto článku je informovat o tom, že situace zase tak špatná není a že se na katalogu pracuje.

Zmapovat podrobně přes tisíc různých Švábových pohlednic, zařadit je do samostatných sérií, ze kterých některé byly vydávány v několika emisích, není vůbec jednoduché v situaci, kdy sběratelského materiálu tohoto druhu mezi sběrateli rapidně ubývá. Další problematika, kterou by se měl katalog zabývat, je vazba vydavatele na desítky více či méně známých autorů obrazových předloh, se kterými JŠM při vydávání pohlednic spolupracoval.

Abych všem přiblížil svou představu o tom, jak by měl takový katalog vypadat, rozhodl jsem se přednostně zpracovat jednu velmi atypickou a málo známou část Švábovy vydavatelské činnosti, která s vydáváním pohlednic bezprostředně souvisí, a na ní ukázat, jak si představuji katalogizaci nejen Švábem vydaných pohlednic. Jedná se o katalogizaci Švábových dopisních papírů, které ukazují, kam až Šváb dokázal ve své vydavatelské fantazii zajít. Budu rád, když následující odstavce nasměrují neutuchající zájem sběratelů Švába správným směrem, když se ozvou všichni, které článek osloví a podělí se o své zkušenosti. V případě zájmu pak mohu v některém z příštích čísel zveřejnit např. podrobné zpracování některé ze sérií Švábových uměleckých dopisnic. Minimálně touto cestou by pak bylo možné postupně Švábovy vydavatelské aktivity podrobně mapovat.

1. Švábovy žertovné dopisní papíry

V období zadávání jedné z emisí Švábových barevných dopisnic, zřejmě v druhé polovině roku 1897, se setkáváme u JŠM s novinkou, za kterou si od nás sběratelů jistě zaslouží velkou pochvalu. Rozhodl se vydat zdobené žertovné dopisní papíry. Poptávka po pohlednicích v té době vrcholila, takže se nedivme, že se Šváb v tomto období nebál vydat bez předešlých prodejních zkušeností s tímto druhem tiskovin poměrně velké množství druhů dopisních papírů, které byly zdobeny ověřenými motivy z barevných pohlednic čísel 1 až 110, tedy stejným okruhem motivů, které jsou obsaženy v této emisi pohlednic. Očíslování motivů na dopisních papírech koresponduje s očíslováním motivů na pohlednicích. K označení dopisních papírů je použito stejné velikosti čísel, shodného znaku švába, jako na pohlednicích, písmena“A“ a nápisu „DEPOSE“. Použité motivy však byly různě poupraveny co do rozmístění jejich částí a kompozičně rozvrženy vzhledem k požadavkům formátu složeného dopisního papíru. Nejdůležitější informace ke zmapování dopisních papírů však nalezneme v jednom ze čtvrtletně vydávaných katalogů výrobků Švábova nakladatelství, konkrétně z r. 1907, kde se dočteme, že:

„Švábovy žertovné dopisní papíry, barvotiskem provedené, hodící se výborně pro výletní poštu i k veselé korespondenci, 56 druhů. Cena 1 kusu 20 h. Na zkoušku 10 ks 1K franko. Pro pp. pořadatele výletních pošt a pod. zábav zvláštní výhody!“

Šváb tedy vybral 56 ks ze 110 různých v té době už vydaných motivů na pohlednicích a tyto motivy využil pro výrobu žertovných dopisních papírů. K dnešnímu dni máme zmapováno z 56 ks možných 43 ks.

Sběratel 2/17

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 2/17