Sběratelství autogramů a rukopisů

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Autogramy, Zdroj: Martin Pros, Klub sběratelů autogramů, Vydáno dne: 01. 07. 2017

Podpisy slavných osobností shromažďoval již francouzský kardinál Richelieu v 17. století. Dodnes je ve Francii sběratelství rukopisů a podpisů historických osobností velkou tradicí. Je nesmírnou poctou každého Francouze, když může vlastnit kousek vlastní historie. Není proto divu, že země galského kohouta je na prvním místě, co se týká významných sběratelů, stejně jako pouze v Paříži existují kamenné obchody, které se zaměřují jenom na historické dokumenty a rukopisy. Pokud zavítáte do prodejny, můžete si prohlédnout originální podpisy Napoleona, které nejsou žádnou vzácností, ale také Julese Vernea nebo vedle sebe ležící autogram Marie Antoinetty, kterou pod gilotinu poslal fanatik Robespierre, jehož signovaný dekret leží opodál.

V dnešní době se převážně sbírají podpisy žijících osobností, o které si požádáte korespondenčně nebo se zúčastníte autogramiád. Podpisy na kartičkách, různých listinách či v památnících, kterým se také říká autogramy, jsou nejčastějším úlovkem do sbírky. Pokud získáte podpis osobně, na autogramiádě či na ulici, jedná se o originál. Jiné je to ale s korespondenční cestou, kdy zahraniční herecké hvězdy ale i astronauti běžně posílají žadatelům o podpis pouze autopen (to je podpis, který vypadá jako originální, ale je napsán strojem). Někteří zase využívají tým svých spolupracovníků, což je třeba případ Belmonda, jehož podpisy za něho dělá asistentka. Sám mám ve sbírce naštěstí jeho originál, protože se podepsal manželce, která ho náhodou potkala v kavárně kousek od našeho pařížského bytu. Korespondenčně se dají získávat podpisy, ale musí se brát s rezervou a opatrně.

Ostatní sběratele zajímají nejen samotné podpisy, ale delší rukopisné texty, které osobnost vlastnoručně napsala, a kterým se říká autografy. Často se jedná o jejich dopisy, rukopisné poznámky či dokonce celá literární díla. Současní umělci nejsou velkou vzácností. Raritní jsou rukopisná díla umělců, kteří se narodili před 100 a více lety. Sbírám autogramy a rukopisy přes dvacet let, specializuji se především na národní obrození, kdy česká vlast zažívala vlnu uvědomění a hrdosti.

I za dlouhá léta mého sbírání se mi do sbírky podařilo získat pouze pár dopisů Karla Havlíčka Borovského, rukopisné poznámky Josefa Dobrovského, který patří k první vlně národního obrození, či Josefa Jungmanna, Pavla Josefa Šafaříka a Jana Kollára. Pokud se chcete ponořit hlouběji do historie, zjistíte, že některé rukopisné památky nejsou dostupné. Snazší je získat podpis císaře Rudolfa II. či Františka Josefa, které se běžně nabízí v rakouských aukcích, ale získat české historické osobnosti je opravdu rarita. Pro soukromé sbírky se zřejmě nenávratně ztratily dopisy Karla Hynka Máchy a Boženy Němcové, což jsou dvě nejcennější osobnosti, které sběratel může doma mít.

Sběratel 2/17

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 2/17