Ve znamení Jokera

Autor: Monika Petrásková <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Vydáno dne: 19. 05. 2016

Na první pohled vypadá jako zvláštní hrací karta – Joker, nebo li žolík. Ale zdání klame, kanastu si s ní rozhodně nezahrajete. Na svém rubu má totiž kalendárium a při podrobném studiu zjistíte, že ani lícová strana neodpovídá vzhledu standardních žolíků. Většinou zde objevíte logo s nápisem OTK Kolín nebo třeba novoroční PF 1988. Takže klasický kartičkový kapesní kalendářík, který je oblíbený mezi sběrateli už pěknou řádku let. V poslední době se množí dotazy, proč už tento kalendářík nevychází, když jsme nový kousek měli ve sbírkách každý rok. Počítali jsme s ním asi tak, jako že budou vánoce a teď najednou nic. Prostě nám ho zrušili? Já například mám tyto Jokery ve sbírce už od roku 1967 nepřetržitě do roku 2007. Tak jak to tedy vlastně je?

V současné době má jmenovaná tiskařská firma nový název OTK Group, a.s. a zabývá se zejména výrobou obalů a etiket. Nastaly i další změny, kolíňáci jistě vědí, že na místě nynějšího obchodního centra u nádraží stávaly právě staré tiskárny- bývalá „Bayerka“. Kolínský závod založil pražský typograf J. L. Bayer už v roce 1879 jako kamenotiskárnu, kde byly nejdříve tištěny nástěnné kalendáře a barvotiskové obrázky.

V roce 1884 zde začala také výroba karet. K vytvoření národního podniku Obchodní tiskárny Kolín dochází v roce 1949. Dnem 8. 3. 1950 je formálně ustanoven podnik OTK a postupně je do něho začleněno téměř 40 firem. Jsou mezi nimi také J. L. Bayer, akciová společnost pro průmysl tiskařský a papírenský, Ferdinand Piatnik a synové, Ritter a spol. V roce 1988 se pak z národního podniku staly Obchodní tiskárny, státní podnik Kolín, provoz 21 Lucemburská 7, Praha. Tuto adresu také naleznete na některých kartičkových kalendářících, protože se po určitou dobu tiskly právě zde. Jako spousta jiných firem byly Obchodní tiskárny, národní podnik Kolín, po roce 1989 odstátněny založením akciové společnosti a v roce 1995 plně privatizovány.

Výroba hracích karet se přesouvá z Prahy do Kolína v období roku 1996. Bohužel postupně dochází v kolínské centrále k útlumu výroby hracích karet a ještě téhož roku se divize výroby hracích karet stěhuje do Hořovic. Dnes tiskárna v Hořovicích nabízí zejména výrobu diářů a nástěnných kalendářů. Tisk karet a ostatních kalendářů se v roce 2009 přemístil do Českých Budějovic. V roce 2010 převzala výrobu karet společnost Hrací karty, s.r.o. Českobudějovická pobočka OTK byla uzavřena a podnik tím definitivně končí s hracími kartami.