Sbírka odstředivek na mléko pana Seidla

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2015, Zdroj: Anna Počarovská, Vydáno dne: 19. 05. 2016

Ranč I/38 v Hostěrádkách, kde je k vidění sbírka pana Seidla, se nachází asi 10 km od Znojma přímo na hlavní silnici od Vídně na Jihlavu do Prahy. V přízemí ranče je restaurace s otevírací dobou 10-22 hod, kde se můžete občerstvit a pochutnat si na výborné dršťkové polévce.

Pro sběratele je ale důležitý i interiér restaurace, protože už přímo v restauraci je spousta exponátů z jeho sbírek. A pokud projevíte zájem, pan Seidl Vás ochotně provede po dalších místnostech domu, kde si můžete prohlednout další sbírkové kousky. A že toho opravdu je! Odstředivky na mléko jsem kus po kuse nepočítala, ale bude jich určitě víc než v přihlášce udávaných 80 kusů. Některé jsou tak naleštěné, že vypadají jako nové a zbývající čekají ještě na renovaci. Odstředivky jsou různé značky, např. Alfa Laval, Perfekt, Diabolo, Viking, různých velikostí i tvarů. Ta rozmanitost člověka ohromí.

Pan Seidl sbírá i jiné věci, které se používaly v domácnostech v minulosti. Jsou to staré pračky, i dřevěné, či staré máselnice (30 kusů) z různých materiálů. Na policích je připevněno nepočítaně mlýnků na všechno možné, co bylo třeba v domácnosti pomlít. Různé vzory, značky, tvary, barvy - prostě úžasné. S takovým sběratelem a jeho rodinou by člověk mohl strávit celé odpoledne a stále by objevoval v rodinné sbírce něco nového.

Sbírka odstředivek byla ohodnocena oceněním Pozoruhodná sbírka v rámci akce Sběratelství 2015.