Sbírka "Historie skoku na lyžích" pana Stanislava Slavíka z Harrachova

Autor: Luboš Čech <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2015, Vydáno dne: 19. 05. 2016

Skoky na lyžích vznikly v norském Morgedalu. První soutěž se konala v Trysilu v roce 1862. První známé klání vzniklo v Husebybakkenu v roce 1879. V roce 1892 se přesunulo do Holmenkollenu, který je „mekkou“ této disciplíny. Zde měl také premiéru příbuzný sport: severská kombinace, která se skládá ze skoků a běhu na lyžích. Od roku 1924 jsou skoky součástí zimních olympijských her. Od roku 1953 se v Rakousku a Německu koná slavné Turné čtyř můstků (dříve Intersport turné). V Harrachově se první lyže objevují zásluhou Jana Harracha v roce 1893, který je přivezl pro svoje lesníky. A v roce 1908 se na sněhovém můstku v Ptačinci konají skokanské závody, ve kterých vítěz skočil 14 metrů.

Od narození bydlíte v Harrachově pod skokanskými můstky, váš otec a strýc jsou známí lyžařští funkcionáři. Co vám zbývá? Věnovat se také lyžování, přesněji skoku na lyžích a severské kombinaci. A také sběratelství.

Sbírku začal pan Stanislav Slavík vytvářet okolo roku 1990 a obsahem jeho sbírky je vybavení potřebné pro skok na lyžích, od historických věcí ze začátku tohoto sportu po současnost.

Především to jsou skokanské lyže všech možných značek a materiálů (přes 250 ks), vázání (200 ks), vosky, helmy, kombinézy, boty. Sbírku doplňují fotografie skokanských můstků (2500 ks), známky s motivem skoků (téměř komplet), odznaky, plakety, medaile (4000 ks), diplomy, vlajky, startovní čísla, poháry, literatura a mnoho dalšího, co je spojeno s tímto sběratelským zájmem. Zvlášť se zajímá o sportovce spojené s Harrachovem a okolím, včetně českých olympioniků. Část sbírky má umístěnu v muzeu Ski, které je součástí sklářského muzea v Harrachově. Některé exponáty zapůjčuje do muzeí, i zahraničních, např. Detoa Albrechtice, Frenštát pod Radhoštěm, Bischofsgrün a Oberwiesenthal v Německu či norský Vikersund.

Ski Muzeum

Stanislav Slavík se nevěnuje jenom sběratelství a funkcionaření ve svém oblíbeném sportu, ale i pravidelně publikuje příspěvky v místním zpravodaji, či články do časopisů Krkonoše a Jizerské hory, Snow. Je autorem publikací „Naše skokanské můstky“, „100 let lyžování v Harrachově“, a spoluautor knih „110 let našeho lyžování“ a Enzyklopädie des Skispringens. Uspořádal vlastní výstavu „100 let harrachovského lyžování“ v Harrachově. Spolupracuje s Muzeem KRNAP ve Vrchlabí a Severočeským muzeem v Liberci na různých výstavách s lyžařskou tématikou, i na regionálních výstavách. Materiál ze sbírky zapůjčil i k natáčení filmových dokumentů nebo reklamy. Můžeme si připomenout reklamu na Prazdroj s Jiřím Raškou nebo T-Mobile s Jakubem Kohákem v roli Zadara Volaniče.

Velkým snem sběratele Stanislava Slavíka je vlastní Ski muzeum v Harrachově, kde by mohl na jednom místě soustředit všechny své exponáty.

Sbírce Historie skoku na lyžích bylo po zásluze uděleno ocenění Pozoruhodná sbírka v rámci akce Sběratelství 2015 nejen pro sbírkové exempláře, ale i pro dokumentaci, propagaci a zachování historie českého lyžování.