Olympiáda na žvýkačkách

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Žvýkačkové obaly, Zdroj: Petr Vlk, Vydáno dne: 17. 11. 2014

Na žvýkačkových obalech a obrázcích se ze sportovního odvětví bezesporu nejvíce objevuje fotbal a fotbaloví hráči. Téma olympijských her se objevuje velmi málo.

Přesto ale několik obalů a obrázků mám. V 60.letech západoněmecká firma AMERICANA vydala sérii plátkových obalů Olympiáda o 177 kusech. Těchto obalů mám jen několik. Pravděpodobně ze stejného období mám obal GOOF Olympic od firmy OK Pinneberg. V těchto obalech byly malované obrázky s postavičkou Goofiho. Další obal mám z Portugalska pro firmu Soconel, vztahující se k 13. Zimním olympijským hrám v Lake Placid 1980 v USA. Nemám zjištěno, zda v těchto obalech byly obrázky nebo ne. V témže roce se v Sovětském svazu konaly letní olympijské hry. Proto se na stávajících plátkových obalech objevilo logo olympijských her a žvýkačky byly hned o 10 kopějek dražší. Tyto žvýkačky pocházely z estonské firmy Kalev, arménské firmy Makaronyj kombinát a Rot Front Předního cukrářství Amalgamation v Moskvě. V tomto roce se ještě konaly společně zimní i letní olympijské hry.

Žvýkačky k olympijským hrám

Další obaly mám od kostičkových žvýkaček OLYMPIC GAMES, Letní olympijské hry 2000 od španělské firmy Vidal. V těchto obalech byly také obrázky-samolepky s vyobrazením jednotlivých sportů. Tuto sérii nemám kompletní, obsahuje 30 kusů obrázků. Poslední olympijské obaly a obrázky jsem získal nedávno. Tyto se vztahují k Zimním olympijským hrám v Soči 2014. Pět pětikusových plátkových balíčků mají příchutě vodní meloun, jablko, máta, malina, žlutý meloun, podle toho také mají vrchní obaly pěkný vzhled, naproti tomu ke škodě sběratelů vnitřní obaly jsou ve všech balíčcích stejné. Modrý potisk sochi.ru.2014. Naopak u kostičkových žvýkaček Soči 2014 firmy K-Artel jsou pěkné obrázky-samolepky. Nejsou číslované, mám jich zatím jen 6.

Nejbližší olympijské hry jsou už v roce 2016, tak můžeme jen doufat, že obalů k této významné události bude jen přibývat. Přál bych si to nejen já, ale určitě i ostatní sběratelé žvýkačkových obalů.