Ford Mustang – 50 let mezi námi – část první - historie

Autor: <(at)>, Téma: Modely a figurky, Zdroj: Ing. Rudolf Kocourek, Vydáno dne: 07. 08. 2014

Když se 17. dubna 1964 začal prodávat nový model amerického Fordu, vypadalo to obdobně, jako při prvním představení legendárního Citroenu DS o devět let dříve … údiv, obdiv, široce otevřené oči, ústa a peněženky.

Koluje řada historek o touze prvních zájemců, aby se na ně dostalo hned, teď, okamžitě. Jednoznačně začátek prodeje lámal všechny americké rekordy.

O tomto typu byly popsány tuny papíru, vyšly desítky a desítky knih, existuje snad ale jen jedna skutečně kvalitní, která jde do hloubky a je pravou biblí sancti pravověrného Mustangologa. Vyšla v roce 1989 jako Mustang Recognition Guide 1965-1973 v California Mustang Sales and Parts a věnuje se první generaci tohoto poměrně zásadního modelu.

Ford Mustang

Poprvé se jméno Mustang (na počest legendární stíhačky z 2.světové války) objevilo jako studie Mustang I. (Project T-5) v roce 1962, malý roadster s motůrkem V4 1,5 litru uprostřed (pocházel z německého Fordu Taunus), v roce 1963 následovala studie Mustang II., která už profilem a tvarem bočních panelů silně připomínala výsledný tvar.