Ruský cirkus na kartičkových kalendářících

Autor: Monika Petrásková <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Vydáno dne: 27. 05. 2014

Pro sběratele kalendáříků bude toto téma jistě zajímavé a známé, ti ostatní si však mohou pomyslet, co na tom může být tak jedinečného.

Nevím, jak v ostatních sběratelských oborech je Rusko zastoupeno svými zvláštními náměty, ale u kalendáříků jednoznačně překvapí svými sériemi, ať už je to aeroflot, ikony, pohádky, psi, kočky nebo koně. Mezi ty neobvyklé patří i série z cirkusového prostředí. V mojí sbírce žádná jiná země toto zastoupení nemá. Nikdy jsem také neviděla kalendářík s nápisem cirkus Humberto nebo Berousek. Zato těch ruských mám skoro 300 ks. Jsou na nich kromě cvičených opiček, slonů, papoušků, tygrů, medvědů i klauni a artisté.

Cirkus jsem vždycky měla ráda, připadal mi tak krásný a nablýskaný, jako z jiných světů. Dnes mi připomíná tak trochu Popelku. V Rusku to mají ale jinak, tam si cirkusového umění stále cení a váží a je to velmi prestižní povolání.

Ruský cirkus

Možná by neškodilo se podívat trochu do historie. Slovo cirkus pochází z latiny a nejčastěji se překládá jako kruh, pak je tu další význam, kdy slovo cirkus představuje druh umění, jehož hlavním znakem je trik. Většina z nás si však představí speciální stan s kopulovitou manéží a hledištěm v amfiteátru, kde předvádí výstupy vycvičená zvířata, artisté nebo klauni.

Je doloženo, že první cirkus byl postaven Laciusem Priscusem v 6.století před n.l. Měl název Velký Cirkus a pořádala se v něm představení za doby římského impéria. Vystupovali zde atleti, kteří závodili v běhu, k vidění byli i jezdci na koních a zápasy lvů se slony. Další atrakcí se stal běh velbloudů, později je vystřídali vycvičení sloni a další exotická zvířata.