100 let Bohumila Hrabala

Autor: Petr Nahodil <p.nahodil(at)centrum.cz>, Téma: Pivní suvenýry, Vydáno dne: 27. 05. 2014

Dne 28.3.2014 uplynulo 100 let, kdy se v Židenicích, v Balbínově ulici č. 47 Marii Kiliánové narodil syn Bohumil. Jeho otec, důstojník c. a k. rakouské armády Bohumil Bleha, nebyl v rodném listě uveden.

Dne 7. února 1916 v Polné uzavírá sňatek účetní pivovaru v Polné František Hrabal s Marií Kiliánovou, pomocnou účetní v pivovaru Polná. Téhož roku, dne 26. prosince, František Hrabal dává písemným prohlášením Bohumilovi své příjmení. Dne 25.9.1917 se manželům Hrabalovým narodil syn Břetislav (Slávek). V roce 1919 se Hrabalovi stěhují do Nymburka, kde František dělá účetního v pivovaru. Po ukončení obecné školy nastupuje v září 1925 do primy gymnázia v Brně. Zde v červnu 1926 končí školní rok se šesti nedostatečnými na vysvědčení a propadl. Poté přechází v září 1926 na nymburskou reálku, kde v červnu 1930 v kvartě opět propadl. Maturitní zkoušku skládá v červnu 1934. O rok později je zapsán jako řádný posluchač Právnické fakulty UK v Praze. Dne 1.12.1939 po uzavření vysokých škol nastupuje jako pomocná síla u notáře Možuty v Nymburce. O rok později pracuje jako skladník. V roce 1942 nastupuje jako pomocný dělník na železniční stanici Kostomlaty u Nymburka a o dva roky později se stává výpravčím v Kostomlatech. Dne 1.8.1945 nastupuje studijní volno, stává se členem KSČ v Nymburce, ale po roce ze strany vystupuje. V březnu 1946 byl promován doktorem obojího práva ve velké aule Karlovy univerzity a v témže roce nastupuje v Živnostenském fondu jako pojišťovací agent. O rok později se stává obchodním cestujícím firmy Karel Harry Klofanda. V září 1949 se dobrovolně hlásí na dvouletou brigádu do SONP Kladno, kde v červenci 1953 utrpěl těžký úraz hlavy, při kterém mu praskla lebka. V říjnu 1954 nastupuje do Sběrných surovin jako balič papíru.

V prosinci 1956 si bere na libeňském zámečku za manželku Elišku Plevovou.

V únoru 1959 nastupuje v divadle S. K. Neumanna jako kulisák. Z divadla odchází po dvou letech. Od 1.1.1962 se stává spisovatelem na volné noze a v roce 1964 mu vychází první kniha Perlička na dně. V březnu 1965 vycházejí Ostře sledované vlaky a o rok později mají svoji filmovou premiéru. V roce 1968 tento film získává Oscara.

Pivní etikety s Bohumilem Hrabalem

V roce 1970 se o Hrabala zajímá StB, již vytištěné knihy Domácí úkoly a Poupata jsou skartovány. V květnu 1987 umírá Bohumilův bratr Slávek Hrabal a v srpnu téhož roku umírá i Hrabalova manželka Eliška, zvaná Pipsi. V lednu 1994 je Hrabal v pivnici U Zlatého tygra prostřednictvím Václava Havla představen americkému prezidentu Billu Clintonovi. V březnu 1995 píše Hrabal svůj poslední text Delirantní video.

V prosinci 1996 je přijat do Nemocnice Na Bulovce, kde 3.2.1997 ve 14.10 hod. po pádu z okna v pátém patře umírá. Tolik velmi stručný  životopis jednoho z našich neslavnějších spisovatelů. Z něho je patrno, že Bohumil Hrabal, než se stal spisovatelem, prošel mnoha různými profesemi. A jak on sám říkal, že náměty pro jeho tvorbu čerpal především z toho, co kolem sebe slyšel.

Podle knih Bohumila Hrabala bylo natočeno několik velmi úspěšných filmů. Jeho dvorním režisérem byl Jiří Menzel, který zfilmováním jeho povídek slavil velký úspěch. Snad každý zná některý z následujících filmů: Ostře sledované vlaky (1966), Skřivánci na niti (1969), Postřižiny (1980), Slavnosti sněženek (1983), Něžný barbar (1989), Příliš hlučná samota (1994) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006).

Své dětství a pubertu strávil v nymburském pivovaře. Zde slyšel vyprávět od zaměstnanců mnoho různých životních příběhů a historek. Tyto potom popsal ve své knize Postřižiny. „Nudíte se, kupte si medvídka mývala,“ říkával strýček Pepin. Bohumil Hrabal se však v pivovaře nikdy nenudil. Mimochodem, zde zažil i tu slavnou filmovou scénu, kdy strýček Pepin vylezl s paní správcovou na komín. Ten v pivovaře pořád stojí, ale přišel o svoji špičku. A co se osoby strýčka Pepina týče, tak ten skutečně žil. Jednalo se o strýce Bohumila Hrabala, který se jmenoval Josef Hrabal.

Byl vyučený obuvníkem a v roce 1924 přijel do pivovaru. Hrabal vzpomínal, že kudy Pepin chodil, tudy oslovoval známé i neznámé lidi, vyprávěl neuvěřitelné historky, kladl jim otázky, aniž čekal na odpověď. V roce 1966 byl umístěn do domova důchodců v Lysé nad Labem a tam v roce 1967 zemřel. Za pivovarem najdete travnatý plácek, kde se konaly zabijačky. A pivovar na Bohumila Hrabala nezapomněl. V době, kdy pivo Polaban z nymburského pivovaru nešlo moc na odbyt, tak se na Hrabala obrátili zástupci pivovaru. A po dohodě s ním přejmenovali Polaban na Postřižinské pivo. Názvy jednotlivých piv psal dle sdělení ředitele pivovaru Pavla Benáka na nemocničním lůžku. A tak dnes můžeme ochutnat např.: Pepinovu desítku, Francinův ležák, Postřižinské Tmavé, Postřižinské Zlatovar, Něžný Barbar, Bogan, Střízlík, Doktorova 8. Kromě názvů piv, připomínajících filmové Postřižiny, tak každoročně vydává Pivovar Nymburk i kartičkový kalendářík, na kterém je vždy nějaký záběr z filmu Postřižiny. Stejný motiv má pivovar také na jednolistém nástěnném kalendáři.

U příležitosti 100. výročí narození Bohumila Hrabala se v pátek 28.3.2014 konala v pivovaře malá oslava. Křtilo se nové pivo s názvem Postřižinské Jubilejní ležák. Je hořčí než běžná postřižinská piva, uvádí ředitel pivovaru Pavel Benák. A dodává, že Hrabal měl hořká piva raději. Po křtu se četly ukázky z knihy Bohumila Hrabala Postřižiny. Ukázky předčítali herci Jaromír Hanzlík (strýc Pepin) a Oldřich Vízner (holič
Boďa Červinka).