Ubrousek básníků

Autor: Alena Šedová <(at)>, Téma: Papírové ubrousky, Zdroj: Mgr. Alena Šedová, KSK 1011, www.ubrousky.eu, Vydáno dne: 27. 05. 2014

Asi před pěti lety mi kdosi přivezl ubrousek z restaurace „Au Mal Aimé“, neboli „U nemilovaného“, na kterém mě upoutalo jméno francouzského básníka Guillauma Apollinaira a název „La serviette des poètes“, neboli „Ubrousek básníků“.

A tak jsem pátrala po souvislostech. Když jsem zjistila, že jde o stejnojmenný název Apollinairova díla, začala jsem knížku shánět. Až po mnoha týdnech se mi poštěstilo v internetovém antikvariátě za 500,- Kč koupit tenkou, sedmistránkovou knížku jako otisk z výboru „Kacíř a spol.“, v překladu B. Starého, vydáno B. Krýsou v Moravské Ostravě roku 1931 ve 250. exemplářích jako soukromý, číslovaný výtisk s č. 2, v grafické úpravě a s linoryty Jana Sládka, s jeho vlastním podpisem.

U nemilovaného
…Jídlům nebylo konce
a stejný ubrousek
postupně sloužil
všem čtyřem básníkům,
kterým to však neříkali.
Tento ubrousek
se poznenáhlu
zašpinil.
Zde vaječný žloutek
sousedí
s tmavou šmouhou od špenátu.
A tam zase kolečka
od ovíněných úst
a pět šedivých otisků
zanechaných prsty
spočívající ruky.
Rybí kostička
probodla lněné plátno jako kopí.
Zrnko rýže seschlo, přilepené v rohu.
A tabákový popel
začernil jisté části více než jiné…

Úryvek z "Ubrousku básníků", Guillaume Apollinaire z franc. orig. přel. Veronika Valentová

Guillaume Apollinaire, vl. jménem Wilhelm Apollinaris Kostrowicki (*1880 † 1918) je považován za zakladatele moderní francouzské poezie. Otevřel cestu surrealismu. Propagoval kubismus, ve svých verších oslavoval hlavně život a člověka. Jako člen Montparnasské umělecké komunity v Paříži se přátelil s dalšími umělci zvučných jmen – Pablem Picassem, Maxem Jacobem, André Salomonem, André Bretonem, Jeanem Cocteau, Marcem Chagallem a dalšími.

Ubrousek

Toto útloučké, ale velmi čtivé dílko v próze pojednává o čtyřech umělcích, kterými byli David Picard, Leonard Delaisse, Jiří Ostreole a Guillaume Apollinaire, kteří aniž by o sobě věděli, sdíleli při návštěvách u malíře Justina Prérogua a jeho přítelkyně při každém jídle tentýž, naprosto odporný a nehygienický, nikdy nevypraný (samozřejmě látkový) ubrousek, který ale jistě stále získával na ceně, když se do něj otřelo tolik úst zvučných jmen z uměleckého světa!

Restaurace „ U nemilovaného“ se nachází v Belgii, v provincii Lutych, ve městě Stavelot. Před 110 lety ji Apollinaire skutečně navštěvoval.

Do papírového ubrousku z této restaurace si naštěstí žádný návštěvník nic neotřel, tak mám ve sbírce vzácný přírůstek.