Šmoulí šmoulání aneb modré potvůrky

Autor: Jiří Neruda <(at)>, Téma: Figurky, Vydáno dne: 13. 11. 2012

Sběratelé figurek se dělí podle tématu, kterému se věnují. Jedním takovým tématem jsou figurky šmoulů. Pro pochopení vášně pro šmoulíky se musíme vrátit k jejich vzniku.

Tvůrce Šmoulů – Peyo

Tvůrcem Šmoulů je komiksový kreslíř Peyo (pravým jménem Pierre Culliford), který se narodil v roce 1928 v Bruselu. Na živobytí si musel začít vydělávat v 15 letech jako promítač filmů. Krátkou dobu také strávil v animačním studiu, které bylo později bohužel uzavřeno a proto se Pierre rozhodl přejít ke komiksům. I když byly jeho začátky těžké, publikoval kreslené seriály v několika denících. Trvalo to totiž dlouho, než se dočkal úspěchu, který přišel s dílem 'Johan a Peewit', zveřejněném v časopise 'Spirou. O pár let později vytvořil Šmouly, a to díky vzpomínce na večeři s přítelem Franquinem. Peyo mu řekl: „Podáš mi..Mmm.. Šmoulu?“, zrovna když ukazoval na solničku. Franquin odpověděl: „Tady je, šmouluju ti ho.“. A byl na světě i jazyk malinkých skřítků. Okamžitě následovala tvorba postaviček. Po vystoupení Šmoulů v televizi Peyo pokračoval v kreslení dobrodružství Johana a Peewita, kočky Poussy a nově představil i Siláka Stevena. Ale celosvětový úspěch Šmoulů jej donutil soustředit veškerou svou energii jen na ně. Pierre se jim věnoval až do roku 1992, kdy zemřel. Od té doby jeho rodina i spolupracovníci v jeho práci pokračovali ve stejném duchu a se stejným humorem (převzato).

Figurky Šmoulové

Netrvalo dlouho a šmoulové se přenesli z obrázků do trojrozměrného světa v podobě figurek. Věnovaly jim pozornost různé firmy. V kinder vajíčkách jich vyšlo několik sad. Ale hlavním výrobcem se stala firma Schleich. Ta vyrábí šmouly z hmoty, která připomíná tvrdší gumu. Jsou modří, mají bílou čepičku, bílé kalhotky. Jen taťka šmoula má červenou čepičku a kalhoty.