Čajové obaly Biogena

Autor: členové KSK <(at)>, Téma: Čajové obaly a vysačky, Zdroj: JUDr. Stanislava Vosková, Vydáno dne: 15. 05. 2012

Biogena patří na českém trhu mezi poměrně mladé společnosti zabývajícími se balením čaje - vznikla v roce 1991 jako malá společnost s několika zaměstnanci. Nosným výrobním programem firmy byly od samého začátku balené čaje, a to především čaje v nálevových sáčcích, určené pro školní jídelny a catering. Kromě čajů pak do sortimentu firmy patří také bylinné koupelové směsi, bylinné kapsle a přírodní vláknina. Postupně se firmě podařilo proniknout s některými svými výrobky i do velkých obchodních řetězců, jako je například Tesco, Globus nebo Interspar.

Ale vraťme se k čajům ...

Čaje v nálevových sáčcích, určené pro běžné spotřebitele, začala firma vyrábět začátkem tohoto století. Řada Silver line zahrnovala pravé i ovocné čaje balené do krabiček bez přebalů. Sběratele čajových přebalů potěšila více ale řada Fytotea obsahující bylinné čaje. Šlo totiž o první čaje firmy Biogena, které již byly baleny jednotlivě v hygienických přebalech. Byly to sice graficky jednoduché přebaly z tenké fólie, navíc totožné pro všechny druhy čajů uvedené řady, ale firma Biogena se jimi zařadila do alb sběratelů čajových přebalů.

Čajové obaly

Později pak firma rozšířila svou výrobní kapacitu nákupem nové balící linky na porcované čaje. Díky tomu pak uvedla na konci roku na trh novou řadu porcovaných čajů Fantastic tea. V této řadě najdeme jak pravý čaj (černý i zelený), bylinky (mátu), tak i čaje ovocno-bylinné, a to ve velmi zajímavých chuťových kombinacích jako je například jablko&echinacea nebo višeň&máta. A co bylo pro nás sběratele nejzajímavější – jde o čaje balené do papírových přebalů, přičemž na rozdíl od řady Fytotea již má každý druh této řady speciální přebal. Přebaly celé řady tvoří graficky ucelenou sérii, se kterou výrobce uspěl v soutěži Obal roku. Zhruba ve stejné době byly na trh uvedeny i další dvě novinky – čaj Zimní punč a čaj Sněhová vločka. V obou případech se jedná o ovocné směsi evokující svými příchutěmi (punč a jablko) zimní náladu. Čaje obou řad (Fytotea i Fantastic tea) i Zimní punč a Sněhová vločka se prodávají v papírových krabičkách po 20 ks, za zmínku stojí i dobrý nápad výrobce balit kromě jednodruhových krabiček i jakousi „poznávací“ krabičku, obsahující všech 5 druhů ovocno-bylinných čajů a papírovou kazetu obsahující všechny čaje této řady.