Klubové výročí

Autor: Ladislav Likler <(at)>, Téma: Akce Sběratelství 2009, Vydáno dne: 11. 02. 2010

Klub sběratelů kuriozit si připomíná v tomto roce 45 let své činnosti a slavnostní večer k této příležitosti spojil s předáním diplomů a vyhodnocením akce Sběratelství 2009. Na 29. ledna 2010 jsme do PARKHOTELU Praha pozvali zakládající členy klubu, sběratele jejichž sbírky získaly diplom v akci Sběratelství a současné funkcionáře klubu. Průběh akce vám přiblížíme fotoreportáží.

Akce proběhla v příjemném prostředí salonku PARKHOTELU Praha. Dvouhodinový program moderoval předseda klubu Ladislav Likler za spolupráce s místopředsedou klubu Lubošem Čechem a jednatelkou Marií Prokšovou.

V úvodu dostal slovo zakládající člen klubu PhDr. Ladislav Kurka, který připomenul několik situací z klubové historie.

Pak byli do čela sálu pozváni zakládající členové, kteří se akce mohli zúčastnit. Zleva: Vladimír Brom z Prahy, PhDr Ladislav Kurka z Prahy, František Jakeš z Prahy, Ing. Josef Klička z Prahy, Mgr. Jiří Kohout z Tábora, Evžen Majoroš z Prahy, Vladimír Menšík ze Vsetína, Mgr. Anton Pašteka z Malacek - přijel z největší vzdálenosti, Ing. Jan Procházka z Prahy, Stanislav Schwarz z Děčína a Zdeněk Václavík z Prahy.

Všichni zakládající členové dostali Pamětní list, který jim předali vedoucí funkcionáři klubu. Zleva Vladimír Menšík, Anton Pašteka, Ing. Jan Procházka a Ladislav Likler.

Následovalo vyhlášení výsledků akce Sběratelství 2009 a předání diplomů vyhodnoceným sběratelům. Diplomy předávaly osobnosti, které přijaly na pozvání na klubový večer.

První skupině předal diplomy Petr Novotný, který je členem klubu a sbírá kuchařky. Diplomanti zleva: Zdena Smetanová za sbírku 132 tis. kalendáříků, Rudolf a Blanka Kocourkovi za sbírku 7760 automodelů, Ing. Taťána Svodobová za 9000 Kinder figurek, Jaroslav Štěrba za 70 000 pivních tácků, Jiří Drvola za 8000 starých lahví.

K předání diplomů byli dále pozváni: Dana Němcová, asistentka sbírky Laktos Collection, jejímž správcem je Ladislav Likler a obsahuje 193 tisíc sýrových etiket, Jan Kouřim z Hradce Králové, který dostal diplom za největší sbírku českých sýrových etiket, který jich má ve sbírce 20 000, Lubomír Kouřim vytvořil největší sbírku 193 000 obrázků vkládaných do žvýkaček, Vladislav Kuchta za sbírku 112 tisíc obalů ze žvýkaček, pan František Kříž má největší sbírku 188 000 pohlednic. Diplomy předal člen klubu prof. Milan Knížák a jednatelka klubu Marie Prokšová.

Další skupině sběratelů předal diplomy fejetonista a novinář Rudolf Křesťan, který není na skupinové fotografii, proto ho představujeme spolu s Marií Prokšovou a Ladislavem Liklerem.

Diplom od Rudolfa Křesťana převzali Mgr. Ludmila a Dr. Irena Petrželovy, matka a dcera, které mají doma největší sbírku 47 500 nálepek ovoce a zeleniny a 29 000 čajových obalů, Ing. Stanislav Krámský za 125 000 čokoládových obalů, Hana Beranová z Horní Sloupnice za 57 725 papírových ubrousků, František Neubauer za 35 500 čepelkových obalů (pro diplom s ním přišla i jeho dcera), Vladimír Brom je stále největším sběratelem cigaretových obalů, kterých nasbíral 122 000, Ing. Jiří Pešák má ve sbírce 220 tisíc likérových a vinných etiket.

Následovali sběratelé, kteří dostali diplom za pozoruhodné sbírky. V první skupince to byli Vladimír Jindra s manželkou Alenou a Emanuel Petráň s vnučkou dostali diplom za sbírky dřevěných tužek, Mgr. Alena Šedová s manželem Petrem diplom za sbírku mimořádných papírových ubrousků, Anna Počarovská z Miroslavi vytvořila sbírku koncovek zipů. Diplomy předali náměstek generálního ředitele Národního muzea Bc. Karel Ksandr a jednatelka klubu Marie Prokšová.

Další diplomy převzali Ing. Dušan Jílek s paní Karolínou za sbírku platebních karet, Vladislav Dočkal s paní Vlastou za sbírku starých lihových vařičů a JUDr. Lubomír Činka s paní Libuší za sbírku pohlednic soudních budov. Diplomy předal Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova (třetí zprava).

Pak byli pozváni do čela sálu Ing. arch. Karel Čermák, který získal diplom za sbírku Erbenovy Kytice a paní Hana Podzimková s manželem Josefem, které byl udělen diplom za sbírku figurek prasátek. Diplomy předala PhDr. Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hl. m. Prahy.

Jako poslední převzali diplomy pan Květoslav Mičánek z Brna za sbírku figurek LEGO a paní Marta Zemanová s manželem Ing. Mojmírem Jurčíkem dostala diplom za sbírku starých potravinářských forem, Jiří Neruda s paní Bohuslavou si odnesli diplom za sbírku žetonů kasin z USA. Diplomy předala prezidentka Asociace starožitníků paní Simona Šustková.

Další dvě hodiny měli účastníci akce na setkání a rozhovory a sdělili si první dojmy z celého setkání. Těšilo nás, že snad bez výjimky si odváželi příjemný zážitek z přátelské a dobře připravené akce. Nás těšilo, že přišli všichni pozvaní mimo těch, kteří se předem omluvili.