Fenomén Čtyřlístek

Autor: Ing. Bohuš Získal <(at)>, Téma: Čajové obaly a vysačky, Vydáno dne: 19. 05. 2008

Čtyřlístek je bez přehánění kultem mezi českými kreslenými příběhy, podobně jako Rychlé šípy. Bezmála čtyřicetiletou historii má za sebou slavné kvarteto Myšpulín, Fifinka, Pinďa a Bobík.

Vše začalo v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil tehdy čtyřiadvacetiletý kreslíř Jaroslav Němeček s příběhem Vynález prof. Myšpulína. Němeček tehdy vůbec nepočítal s tím, že by mohlo dojít na nějaké pokračování, ale zájem čtenářů o další příběhy Čtyřlístku byl obrovský.

První díly si kreslíř sám i psal, později mu s příběhy začala pomáhat Ljuba Štíplová. V v roce 1991 se připojili i další – Libuše Koutná, Hana Lamková, Josef Lamka, Jiří Poborák a Karel Ladislav. Příběhy Čtyřlístku vycházely nejdříve osmkrát až devětkrát ročně a staly se opravdovým unikátem – na konci osmdesátých let byl náklad Čtyřlístku tehdy neuvěřitelných 220 tisíc kusů. I tak byl stále podpultovým zbožím.

Po převratu si Čtyřlístek založil vlastní vydavatelství. Nyní vychází dvacetkrát do roka a jeho hrdinové se objevují i ve speciálech Čtyřlístek Speciál nebo Čtyřlístek CDRomek. Nedávno měla v pražském divadle Minor premiéru hra na motivy oblíbených příběhů a vyšlo první album s písničkami Čtyřlístku.

Ptáte se asi, jakou to všechno má spojitost se sbíráním, ale má. Firma Pěkný-Unimex, která vyrábí čaje značky Vitka, dala nedávno do prodeje ovocné čaje Čtyřlístek ve 4 oblíbených příchutích. V prodeji jsou:

Čajové obaly s postavičkami Čtyřlístku

Jedná se o porcované čaje v papírových přebalech a jak krabička na 20 kusů čajů, tak i přebal čajového sáčku jsou ve stylu kreseb Čtyřlístku, což je jistě pro děti hodně atraktivní a rády budou čaje pít. I pro sběratele obalů porcovaného čaje jsou obaly s motivy Čtyřlístku krásným zpestřením sbírky.