Merkur, nestárnoucí stavebnice

Autor: <(at)>, Téma: Informace, Vydáno dne: 30. 11. 2007

V sobotu, 3. listopadu 2007, bude v našem muzeu slavnostně otevřena výstava věnovaná nejznámější české hračce – stavebnici Merkur.

Výstava ve třech sálech mapuje více jak osmdesátiletou historii výroby dětských kovových konstrukčních stavebnic v naší zemi, nejen tedy značku Merkur, ale i méně známou a dnes již zaniklou výrobu stavebnic Edison a Vašek. Představí se zde i dnes již téměř neznámá stavebnice Trix z Volar, která zaujme svojí naprosto odlišnou konstrukcí, luxusním provedením i širokým sortimentem doplňků.

Stavebnice Merkur Největší prostor je věnován stavebnici pocházející z Police nad Metují – Merkuru. Jsou zde vystaveny dnes již velmi vzácné stavebnice zn. Inventor, které se spojovali nikoliv šroubky, ale závěsnými háčky podobným způsobem jako dnešní lešení haki. Do dnešní doby se zachovalo jen několik kusů, některé typy pouze v jednom exempláři.

V hlavním sále výstavy jsou zdokumentovány nejslavnější typové řady stavebnic, vyráběné od roku 1925 až do konce osmdesátých let minulého století. Expozici doplňuje celá řada modelů postavených právě z těchto stavebnic. Velká část prostoru je věnována dětem, u stolků jsou připraveny pásky, dílky, kolečka, šroubky a nářadí, a každý zájemce si zde může vyzkoušet svoji dovednost i tvůrčí fantazii. V průběhu výstavy zde budou probíhat pro děti a školní výpravy soutěže a tvůrčí dílny.

Starší návštěvníci si zase mohou zavzpomínat na své mládí a vzpomenout na ten pocit, když pod vánočním stromečkem našli svůj první vytoužený Merkur.

V posledním sále výstavy je prezentována současná výroba stavebnic, včetně obnovené tradice výroby plechových elektrických vláčků a funkčních parních strojů. Zájemci si mohou v muzeu vyhlédnuté typy stavebnic zakoupit a rovnou odnést domů „pod stromeček“.

Exponáty do výstavy zapůjčili: pan Jiří Mládek, největší znalec a sběratel dětských kovových stavebnic nejen u nás, Muzeum Merkuru v Polici nad Metují, současný výrobce těchto stavebnic firma Cross a zaměstnanci jílovského muzea.

Výstava potrvá od 3.11 2007 do 30.3 2008.

REGIONÁLNÍ MUZEUM V JÍLOVÉM U PRAHY
se specializací na zlato v Čechách
Masarykovo náměstí 16 254 01 Jílové u Prahy
Tel.: 241950791 Fax: 241950877 E-mail: info@muzeumjilove.cz IČO:067881
www.muzeumjilove.cz