Kartičkové kalendáříky - pohled do historie

Autor: Monika Petrásková <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Vydáno dne: 27. 02. 2006

První český kalendář vytiskl Mikuláš Šetina v Plzni v roce 1489. Až do vynálezu knihtisku (rok 1444) byly rozšiřovány ručně psané kalendáře. Slované používali lunisolární kalendář. Vznik kalendáře je stejně starý jako lidstvo samo.

Tato historická fakta a mnoho dalších zajímavostí o cestě časem, na kterou se vydaly kalendáře a zvláště ty kapesní, Vám přiblížili ve Sběrateli č.2 (rok 1994) paní Vaňoučková a pan Nutil. Jelikož v té době byl tisk Sběratele pouze černobílý,ráda bych se k této tématice vrátila a představila Vám několik starších kalendáříků v barevné podobě.

Na první straně Vás upoutá rok 1911 a 1914. Firma Františka Holoubka - první česká továrna na margarín a stearin zde prezentuje své výrobky. " Mýdlo s holoubky a svíčky Holoubkovy jsou nejlepší". Zkuste navštívit královské Vinohrady, třeba objevíte pozůstatky oné zašlé slávy.

List č.2 propaguje podobný sortiment " J. Pilnáček - Hradec Králové nabízí svíčky, mýdla, voňavky a sodu. Sklady se nacházejí v Praze - Karlíně, Královská třída 66 a též ve Vídni IV,Hechteng.15. Píše se rok 1913. Další dva kalendáře se přibližují rozměrem těm současným. Nejdříve se totiž kalendáře tiskly o velikosti menší knížečky, která se vkládala do kapsy. Postupem času se zmenšovaly až na dnešních 6x9 cm, nejoblíbenější formát velikosti vizitky, lze uložit i do peněženky. Jeden z menších kalendářů je "kalendář počasí" z roku 1939.Určitě nepřehlédnete, že už tenkrát byla oblíbeným krémem Nivea. Další malý kalendář je kovový a na přední straně je vyznačen letopočet registrace výrobku MALÁGA - Scholtz Hermanos L.P. 1807. Kalendář je však z roku 1932.

Třetí stránka je uvedena maďarským kalendáříkem z roku 1929, který láká k návštěvě Budapešti. Jeho sousedem je kalendářík se jmény oslavenců. Takže se dozvíme kdo slavil svátek v pátek 3.června roku 1932 - byla to Klotilda. F.Procháska v roce 1926 doporučuje nákup "Procháskovy kolínské vody" - jelikož má v sobě cosi tajemného, co každého vábí. Pozor to nemluvím z vlastní zkušenosti, pouze jsem pro Vás vyluštila reklamní nápis.

Na čtvrté straně nalezneme vpravo dole miniaturní kalendářík, který představuje firmu Parfum Ponpeia Paris je určen pro rok 1923 a 1924. Pokud Vám nestačí uspokojit optické vjemy,můžete to vyzkoušet s buňkami čichovými. Kalendářík i po tolika letech příjemně voní propagovaným parfémem. V jeho sousedství se nachází Mattoni - ho kysibelka z Lázní Kysibel. Takže nevěřte tomu, že ..."Mattoni už není", existuje určitě .

Zde se nachází ve vzácné společnosti Františka Josefa I.,císaře rakouského v roce 1908. Kalendář s překrásnou přední stranou zdobenou liliemi a nápisem "Zbožné rozjímání ku spáse tvé duše pro každý měsíc v roce" má na zadní straně letopočet 1927.

Loučím se s Vámi společně s listonošem Karlem Bendlíkem, který prostřednictvím kalendáře přál : " Veselé vánoce a mnoho štěstí v novém roce 1947."