Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Sběratelská setkání jsou zrušena!

KSK oznamuje, že sběratelská setkání v měsíci dubnu jsou z důvodu vládních opatření souvisejících s pandemií COVID-19 ZRUŠENA.

Všechny rezervace stolů se přesouvají na nejbližší konané setkání.

O konání dalších plánovaných akcí KSK se rozhodne dle aktuálního vývoje. Děkujeme za pochopení.

Informace z klubu

Zveme na výstavu13.12.2020: Zveme na výstavu
Zveme na výstavu betlémů ze sbírky sběratele Milana Baše, která je až do 1. února 2021 k vidění v Městském muzeu a galerii Nepomuk.


Nová kniha Dr. Josefa Ptáčka: Město Dobruška sběratelsky13.12.2020: Nová kniha Dr. Josefa Ptáčka: Město Dobruška sběratelsky
Náš člen, historik dr. Josef Ptáček (KSK 1414), vydal ve svém dobrušském nakladatelství "Expedice F. L. Věka" již třicátou regionální historickou publikaci, tentokrát věnovanou sběratelství svého města – Dobrušky. Byla vydána k výročí 700 let první písemné zmínky o Dobrušce jako o městě. Její křest proběhl v říjnu 2020.

Příběh žvýkací gumy – nová kniha o žvýkačkách13.12.2020: Příběh žvýkací gumy – nová kniha o žvýkačkách
Vedle historie výroby žvýkaček ve světovém i československém měřítku kniha obsahuje rozsáhlou kolekci reprodukcí historických žvýkačkových obalů, vkládaných obrázků a kartiček, reklam z amerických i československých časopisů i 3D žvýkačkových artefaktů. Přináší i rozhovory s řadou známých osobností o jejich vztahu ke žvýkání a žvýkačkám.

Zveme na výstavu18.08.2020: Zveme na výstavu
Chomutov ve století páry – výstava v Železničním depozitáři NTM v Chomutově. Výstavu připravilo NTM ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“. Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století. V Železničním depozitáři si můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.

Sto let bezpečnostních sborů18.08.2020: Sto let bezpečnostních sborů
U příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky připravilo Muzeum Policie ČR v Praze 2, Ke Karlovu 1, velkou figurální výstavu s názvem „Sto let bezpečnostních sborů“, mapující vývoj stejnokrojů, odznaků, výstroje a výzbroje příslušníků bezpečnostních sborů, působících na území České republiky od roku 1918 do současnosti. Výstava bude veřejnosti zpřístupněna až do 31. prosince 2021 v prvním patře muzea, které je otevřeno každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin.
INFOSERVIS: Setkání v regionech

Vznik a historie kalendáře

Kapesní kalendáříky - Vznik a historie kalendáře 27. 03. 2021 - Václava Hostašová

Při nedávné návštěvě mého 12 letého synovce – vlastně prasynovce – který má krátkou dobu rybářský lístek a který se chlubil fotkami svých úlovků, jsem se i já chlubila svými úlovky rybářských kartičkových kalendáříků. Při vzájemném obdivování se mě klučina najednou zeptal: „A teto, jak vlastně lidi přišli na dny, měsíce a roky? A jak vlastně vznikl kalendář?“ A tetička najednou nevěděla, co říct. Je to ostuda? Nevím. A abych svoji reputaci napravila, tak jsme v dnešní době internetové zjistili, že …

[ Komentářů: 0 | 54 přečtení | Číst článek ]

Kalendáříky s erby měst a obcí

Kapesní kalendáříky - Kalendáříky s erby měst a obcí 27. 03. 2021 - Lucie Koubová

V číslech 1 a 4/2020 Sběratele jste mohli zaznamenat vyobrazené, velmi pěkné kalendáříky s heraldickou tématikou. Rozhodla jsem se vám tuto velkou sérii a její vznik trochu přiblížit.

[ Komentářů: 0 | 52 přečtení | Číst článek ]

Helgoland

Pohlednice - Helgoland 27. 03. 2021 - Milan Degen

Helgoland (anglicky Heligoland), je evropský exotický ostrov v Severním moři (leží na 54° 11‘ severní šířky a 7° 53‘ východní délky, asi 180 km od Hamburku), který patří Německu (předtím ke Spolkové republice Německa). Patří sice k menším ostrovům, resp. souostrovím – plocha hlavního z nich nezaujímala dříve ani celý kilometr čtvereční, avšak zato jeho hlavní jádro je zajímavě utvářeno malebnými geologickými vrstvami, které ostře vystupují z moře až do výše 56 metrů a vytvářejí náhorní plošinu Oberland (Horní kraj či Vysoká půda), připomínající stolovou skálu nepravidelného trojúhelníku.

[ Komentářů: 0 | 50 přečtení | Číst článek ]

Pivní aktuality

Pivní suvenýry - Pivní aktuality 27. 03. 2021 - Petr Nahodil

Přestože současná doba i nadále nepřeje pravidelnému setkávání sběratel na tradičních sběratelských setkáních, přinášíme Vám alespoň touto formou opět již pravidelné aktuality ze světa pivovarských suvenýrů.

[ Komentářů: 0 | 52 přečtení | Číst článek ]

Stav sbírky pivních lahví k 31.12.2020

Pivní suvenýry - Stav sbírky pivních lahví k 31.12.2020 27. 03. 2021 - Ing. Jiří Drvola

Už je to tady…, už je to tady… Smutný rok 2020 skončil. Smutný proto, že byl poznamenán koronavirem, který nás ve všech oblastech omezil a v některých dokonce paralyzoval. Taktéž v naší oblasti sběratelství se to projevilo velmi nepříjemně: omezení návštěv kolegů, zrušení burz, nemožnost obcházet vesnice a taktéž výkopové práce, kde sice koronavir přímo nevadil, zvýšil se sice přísun turistů, lufťáků a čumilů, ale hlavně počasí nám vůbec nepřálo.

[ Komentářů: 0 | 39 přečtení | Číst článek ]

Modely Škoda 1/43 – Kaleidoskop slavných vozů Škoda od vydavatelství DeAgostini

Modely - Modely Škoda 1/43 – Kaleidoskop slavných vozů Škoda od vydavatelství DeAgostini 27. 03. 2021 - Ing. Rudolf Kocourek

Po několika exemplářích Škodovek v různých sériích „kultovních vozů“, zpravidla recyklovaných v několika málo barvách a po velmi povedené sérii od Abrexu, se od února 2021 objevuje v našich trafikách, podle slibu ucelená kolekce 80 modelů, každé dva týdny jeden nový model, říkají stránky DeAgostini. Nechme se mile překvapit.

[ Komentářů: 0 | 88 přečtení | Číst článek ]

Chocotopia – nové čokoládové experimentální centrum v Průhonicích u Prahy

Čokoládové obaly - Chocotopia – nové čokoládové experimentální centrum v Průhonicích u Prahy 27. 03. 2021 - Stanislav Krámský

Po třech letech přípravy bylo počátkem června otevřeno reprezentační čokoládové centrum – Chocotopia – Chocolate Experience Center, první svého druhu u nás i ve střední Evropě. Je to společný projekt belgického Choco Story muzea v Bruggách a česko-belgických manželů Mestdag, oba partneři rovněž provozují od roku 2018 nově koncipované čokoládové muzeum a muzeum voskových figur v Celetné ulici na Starém Městě.

[ Komentářů: 0 | 43 přečtení | Číst článek ]

Portugalsko jako dobyvatelská mocnost

Čajové obaly a vysačky - Portugalsko jako dobyvatelská mocnost 27. 03. 2021 - Ing. Bohuš Získal

Díky potenciálu exotických destinací se obchodní plavby často současně týkaly získávání čaje, kávy, kakaa, koření, látek, drahých kamenů a šperků. V nejhorším případě i překupování zajatců a otroků.

[ Komentářů: 0 | 45 přečtení | Číst článek ]

Doba koronavirová a papírové ubrousky

Papírové ubrousky - Doba koronavirová a papírové ubrousky 27. 03. 2021 - Alena Šedová

Na první pohled nelogické spojení. I mně se zdálo nemožné napsat článek, aby byl „in“. Pak jsem se dozvěděla, že tým zdravotníků v americké Jeffersonově nemocnici nastudoval „virový tanec“ v ochranném oblečení, za nějž dostal cenu. Ubrousek z této nemocnice ve sbírce mám. A tak jsem vyhledala ubrousky nemocnic z dalších států.

[ Komentářů: 0 | 57 přečtení | Číst článek ]
Starší články
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 1/21

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2021. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.