Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Informace z klubu

POKYNY K VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU PRO XX. ČLENSKÝ ADRESÁŘ KSK A SOUHLASU SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ09.03.2023: POKYNY K VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU PRO XX. ČLENSKÝ ADRESÁŘ KSK A SOUHLASU SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Osobní údaje

Do dotazníku prosím uveďte své osobní údaje a kontakty (telefony, e-maily) do předtištěných kolonek. Pokud si přejete některý údaj nezveřejnit, přeškrtněte příslušnou rubriku z rohu do rohu tak, aby údaj byl čitelný pouze pro vedení klubu. V adresáři bude v každém případně zveřejněno jméno a příjmení s členským číslem. Budeme rádi, když nezveřejnění údajů zvolíte jen výjimečně, protože tím znemožňujete vzájemné kontakty s ostatními sběrateli.

Na druhé straně je formulář „Souhlas se zpracováním osobních údajů a práva subjektu údajů“, ve kterém najdete podklady pro údaje, které bude shromažďovat KSK v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) a nařízením (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (obecné nařízení o ochraně osobních údajů).

Údaje o sbírkách

Do údajů o sbírkách uvádějte jen obory, kterými se opravdu zabýváte. Nemá smysl uvádět několik náhodně shromážděných exponátů jako obor. Údaje piště čitelně a srozumitelně, používejte správné názvy sběratelských oborů. Hlavní obory řaďte za sebou abecedně, například: autogramy, figurky, pivní etikety, žehličky apod. Stejně tak postupujte u specializací, například: pohlednice – Aš, Kolín, Pardubice, Žilina. Specializaci uvádějte jen v případech, že se jí opravdu věnujete. Pokud dodržíte tyto zásady, usnadníte nám sestavení rejstříku oborů.

Počty exponátů ve velkých oborech nemusí být úplně přesné, ale musí odpovídat alespoň přibližně skutečnosti. Určitě po Vás nechceme, abyste počítali stotisícové sbírky na kus. Množstevní údaje oborů sdružených v sekcích (kalendáříky, modely a figurky, pivní suvenýry, pohlednice a sýrové etikety) a skupinách sběratelů (čajové obaly a visačky, čepelkové obaly, čokoládové obaly, kuřácké potřeby, likérové a vinné etikety a miniatury, papírové ubrousky a žvýkačkové obaly) budou použity pro žebříčky v rámci akce Sběratelství 2024.

Dotazník

Vyplnění dotazníku by Vám nemělo trvat dlouho a očekáváme, že ho vyplní všichni členové. Doporučujeme ho vyplnit co nejdříve a odeslat na adresu klubu: Klub sběratelů kuriozit, Čílova 4, 162 00, Praha 6. Je ho možno zaslat také elektronicky, dotazník prosím vyplňte v papírové formě, naskenujte a pošlete na klubový e-mail. Vaše vyplněné dotazníky čekáme nejpozději do 31. března 2023. Dotazník bude možno stáhnout i z webových stránkách klubu a poslat elektronicky. Případné dotazy směřujte na klubový e-mail: klub@sberatel-ksk.cz

Vrácení vyplněného dotazníku v termínu do 31. 3. 2023 je podmínkou pro bezplatné zaslání výtisku XX. Adresáře KSK.

INFOSERVIS: Setkání v regionech

Jak na sběratelství online a na co si dát pozor

Sběratelství - Jak na sběratelství online a na co si dát pozor Na internetu seženete opravdu všechno, včetně kuriózních sběratelských předmětů a starožitností. Doba covidová napomáhá prodeji i nákupu, sběratelé se upínají ke svému hobby. Víte, jak nakupovat online a nenaletět?

[ Komentářů: 1 | 2565 přečtení | Číst článek ]

Mýdla na kartičkových kalendářících – 2. díl

Kapesní kalendáříky - Mýdla na kartičkových kalendářících – 2. díl 26. 03. 2023 - Monika Petrásková

Jak jsem slíbila v loňském roce, tak v tom letošním pokračuji v představení dalších firem, které se zabývaly výrobou mýdla a zároveň vydávaly kapesní kalendáříky, na kterých své výrobky propagují. Ráda bych vám představila další dvě významné továrny na mýdlo, které obohatily moji sbírku kapesních kalendáříků.

[ Komentářů: 0 | 163 přečtení | Číst článek ]

Špicberky a ostrovy Jan Mayen a Medvědí ostrov

Pohlednice - Špicberky a ostrovy Jan Mayen a Medvědí ostrov 26. 03. 2023 - Jan Procházka

V čase korona-virové uzávěrky bylo více času na práci se sbírkou. Ačkoliv jsem dlouholetým sběratelem pohlednic ostrovů Oceánie, za jejichž sbírku jsem v roce 1979 získal diplom pozoruhodná sbírka, zajímají mě i ostrovy z jiných destinací – Karibiku, Afriky, Asie, Jižní Ameriky a Evropy. Z evropských ostrovů mi učarovaly Špicberky, ostrovy na dalekém severu mezi Norskem a Islandem. Patří mezi nejodlehlejší místa zeměkoule s minimálním počtem obyvatel, proto patří pohlednice z této destinace z hlediska sběratelského mezi vzácné.

[ Komentářů: 0 | 165 přečtení | Číst článek ]

Nabídka Českého sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s.

Pivní suvenýry - Nabídka Českého sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s. 26. 03. 2023 - Petr Nahodil

Nabízíme doprodej sad pivních etiket piva Tulák – Na těchto etiketách jsou prezentovány fotografie zaniklých českých pivovarů. Cena jedné sady 6 etiket piva Tulák IV. až Tulák XIV. je 60 Kč.

[ Komentářů: 0 | 153 přečtení | Číst článek ]

Autíčka na věcech

Modely a figurky - Autíčka na věcech 26. 03. 2023 - Jiří Holinský

Sběratel modelů či hraček nebo i jiných věcí má sbírku vždy zaměřenu jedním hlavním směrem, sbírá cíleně třeba modely jedné automobilky, třeba Ferrari nebo Porsche, nebo jedné firmy na modely, např. Polistil či Matchbox. Často jsou sbírky zaměřeny na určité profese, třeba policejní nebo hasičská vozidla, nebo stavební stroje.

[ Komentářů: 0 | 135 přečtení | Číst článek ]

Kufřík s figurkami – počátek

Figurky - Kufřík s figurkami – počátek 26. 03. 2023 - Petr Špiroch

Psala se začínající osmdesátá léta ...

Jako každý sběratel, který začínal se svým prvním kouskem, si klade otázky. Odkud se vzaly? Kdo je vyrobil? A především, jestli existují podobné nebo stejné?

[ Komentářů: 0 | 164 přečtení | Číst článek ]

Železnice na papírových ubrouscích – část II.

Různé obory - Železnice na papírových ubrouscích – část II. 26. 03. 2023 - členové KSK

3. Další skupinou jsou ubrousky železničních cateringových firem. Tyto firmy zajišťují nejen stravování ve vlacích, ale často se starají i o lůžkové a lehátkové vozy nebo jen o úklid. Pro nás budou nejzajímavější Jídelní a lůžkové vozy, JLV, které jsou v současné době největším tuzemským provozovatelem gastronomických a retailových služeb pro zákazníky ČD. Tyto služby provozují již více než 50 let a za tu dobu se měnilo i logo společnosti. Na papírových podšálcích je vidět množství změn. Ubrousek s pěkným logem M v podobě číšníka je od firmy Master’s catering, která patří do skupiny JLV a.s.

[ Komentářů: 0 | 129 přečtení | Číst článek ]

Už jste viděli sbírku 1357 želv?

Různé obory - Už jste viděli sbírku 1357 želv? 26. 03. 2023 - David Kopecký

Co je vlastně sbírání? Je to normální nebo trošku „úchylka“? Jde o to, co sbíráte. Dají se sbírat klasické věci, jako jsou kočky, kalendáříky, pohledy, odznaky, hrníčky či želvy. Ti movitější si pořídí sbírku obrazů, veteránů nebo třeba i lodí. Pak jsou i sběratelé, ale to už je opravdu úchylka, kteří sbírají, nebo spíš hromadí, nesmyslné věci v bytě či na zahradě. Ale to jsou spíš bordeláři.

[ Komentářů: 1 | 136 přečtení | Číst článek ]

Pamětní mince z leteckých přehlídek

Různé obory - Pamětní mince z leteckých přehlídek 26. 03. 2023 - Lukáš Dvořák

Jako malého mě táta brával na letecké dny CIAF, které se každoročně konaly v Hradci Králové, přičemž můj první takový zážitek přišel v roce 1993, tedy v mých pěti letech. Od toho dne jsme každým rokem na tento letecký den jezdili, až do doby jeho postupného úpadku. V posledních letech ovšem štafetu největší akce podobného druhu a naši pozornost převzaly Dny NATO a Dny armády ČR každoročně konané na letišti v Ostravě-Mošnově. Celý příběh vzniku této sbírky ale začíná v srpnu 2013. Jednoho dne můj táta sklopil hlavu a posteskl si, že sice máme v ČR velkou akci s letadly, ale mnohdy tu neuvidíme to, co bývá prezentováno v zahraničí. Tohle byl impuls, který mě vedl k myšlence, že bychom nějakou zahraniční akci mohli navštívit a první jasnou volbou byl Airpower13 v rakouském Zeltwegu, který leží asi 400 km od našeho bydliště. Na této akci jsem základy sbírky ještě nepoložil, jelikož jsem na sběr podobných předmětů ještě neměl myšlenky. Od této doby jsme ale navštívili mnoho leteckých přehlídek téměř po celé Evropě od Maďarska, Slovenska, Polska, přes Rakousko, Švýcarsko, Itálii až do Belgie, Nizozemí a Velké Británie. První mince, která odstartovala sbírku, jsem získal v italském Rivoltu na 55. výročí Frecce Tricolori, jedné z nejlepších akrobatických skupin účinkujících v Evropě. Tato mince byla pořízená za 20 € u stánku švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suiss.

[ Komentářů: 0 | 155 přečtení | Číst článek ]

Muzeum historických nočníků a toalet - sbírka manželů Renáty a Jana Sedláčkových

Různé obory - Muzeum historických nočníků a toalet - sbírka manželů Renáty a Jana Sedláčkových 26. 03. 2023 - Renáta Sedláčková

Text převzatý z autorské knihy "Toalety, nočníky a jiné souvislosti" manželů Sedláčkových:

Vše začalo v roce 2000, kdy jsme s manželem koupili zchátralou tvrz Třebotov u Prahy. Během její rekonstrukce jsme mj. objevili kamenný útvar vystupující z venkovní obvodové zdi. Zjistili jsme, že je to středověký záchod, nazývaný prevét (suchý záchod v drobné přístavbě umístěné na krakorcích na venkovní zdi tvrze, odkud padaly výkaly volně k zemi. Název je z latinského "locus privatus" = soukromé místo, privátní záležitost, ve staročeštině znám pod názvy prevít, prezent (zde dvě známé české nadávky pro nečestného člověka) a výsernice). Hned vedle, na stejné zdi, byla barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou. Tyto dva architektonické detaily, související s běžnou lidskou potřebou, nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodli sbírat předměty vyrobené ke stejnému účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich vývoj.

[ Komentářů: 0 | 169 přečtení | Číst článek ]

Jako každá doba má svoje výstřelky – sbírka jehlic do dámských klobouků, kravat a klop

Různé obory - Jako každá doba má svoje výstřelky – sbírka jehlic do dámských klobouků, kravat a klop 26. 03. 2023 - Alena Hrdličková

Moje sbírka začala tím, že jsem v dědictví získala první tři vzácnější jehlice do kravaty nebo do klopy pánských obleků s českými granáty, rubínem a korálem. Pak už přibývaly další jehlice do dámských klobouků, kravat a klop, které sice jsou z běžných materiálů, ale to jim neubírá na kráse. Zajímavá je i jejich historie a způsob užívání.

[ Komentářů: 0 | 228 přečtení | Číst článek ]
Starší články
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 1/23

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2023. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.