Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Sběratelská setkání jsou zrušena!

KSK oznamuje, že výroční schůze a následné sběratelské setkání 29. ledna jsou z důvodu vládních opatření souvisejících s pandemií COVID-19 ZRUŠENY.

Všechny rezervace stolů ze zrušených setkání se přesouvají na nejbližší konané setkání.

O konání dalších plánovaných akcí KSK se rozhodne dle aktuálního vývoje. Děkujeme za pochopení.

Informace z klubu

Zveme na výstavu06.12.2021: Zveme na výstavu
Zveme na výstavu titulů zahraničních novin ze sbírky pana Miroslav Karáska, která se koná od 6.12.-7.1. v Kulturním domě v Kroměříži.


Zveme na veletrh Sběratel08.09.2021: Zveme na veletrh Sběratel
V termínu 10. – 11. září 2021 se koná veletrh Sběratel na výstavišti PVA EXPO Praha, kde najdete i stánek Klubu sběratelů kuriozit. V prodeji budou mimo jiné kubové materiály i nové klubové kartičkové kalendáříky na příští rok. Najdete nás v hale 2.

Zveme na výstavu11.08.2021: Zveme na výstavu
Zveme na výstavu o sběratelství do Kutné hory, v rámci níž proběhne ve čtvrtek 19.8. setkání sběratelů všech oborů.

Zveme na výstavu13.12.2020: Zveme na výstavu
Zveme na výstavu betlémů ze sbírky sběratele Milana Baše, která je až do 1. února 2021 k vidění v Městském muzeu a galerii Nepomuk.


Nová kniha Dr. Josefa Ptáčka: Město Dobruška sběratelsky13.12.2020: Nová kniha Dr. Josefa Ptáčka: Město Dobruška sběratelsky
Náš člen, historik dr. Josef Ptáček (KSK 1414), vydal ve svém dobrušském nakladatelství "Expedice F. L. Věka" již třicátou regionální historickou publikaci, tentokrát věnovanou sběratelství svého města – Dobrušky. Byla vydána k výročí 700 let první písemné zmínky o Dobrušce jako o městě. Její křest proběhl v říjnu 2020.

Příběh žvýkací gumy – nová kniha o žvýkačkách13.12.2020: Příběh žvýkací gumy – nová kniha o žvýkačkách
Vedle historie výroby žvýkaček ve světovém i československém měřítku kniha obsahuje rozsáhlou kolekci reprodukcí historických žvýkačkových obalů, vkládaných obrázků a kartiček, reklam z amerických i československých časopisů i 3D žvýkačkových artefaktů. Přináší i rozhovory s řadou známých osobností o jejich vztahu ke žvýkání a žvýkačkám.

Zveme na výstavu18.08.2020: Zveme na výstavu
Chomutov ve století páry – výstava v Železničním depozitáři NTM v Chomutově. Výstavu připravilo NTM ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“. Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století. V Železničním depozitáři si můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
INFOSERVIS: Setkání v regionech

Jak na sběratelství online a na co si dát pozor

Sběratelství - Jak na sběratelství online a na co si dát pozor Na internetu seženete opravdu všechno, včetně kuriózních sběratelských předmětů a starožitností. Doba covidová napomáhá prodeji i nákupu, sběratelé se upínají ke svému hobby. Víte, jak nakupovat online a nenaletět?

[ Komentářů: 0 | 748 přečtení | Číst článek ]

Koleda a vánoční písně v Čechách

Různé obory - Koleda a vánoční písně v Čechách 03. 12. 2021 - Lenka Urbanová

„Slovem koleda znamená se obřad o Vánocích konaný, choditi totiž po domech a jisté písně tu zpívati za tím účelem, aby zpěváku dárku jakéhosi za to se dostalo. Podruhé značí slovo to píseň právě zmíněnou, pak i píseň vánoční vůbec, ať již zpívá se při koledování čili nic, a při tom zvláště také píseň při jesličkách přednášenou.“ Tolik úvodem k významu slova „koleda“ tak, jak to uvádí autor knihy „Z časů dávných i našich“ – F. V. Vykoukal, roku 1893.

[ Komentářů: 0 | 108 přečtení | Číst článek ]

1100 let od zavraždění sv. Ludmily

Pohlednice - 1100 let od zavraždění sv. Ludmily 03. 12. 2021 - Milan Degen

(cca 860 – 15. září 921)

První žena z české provenience, která byla svatořečena, a která stojí na počátku rodícího se státu. Víceméně spolehlivěji známe jen datum jejího úmrtí. Ostatní je čerpáno z nejstarších legend, jejichž spolehlivost je všelijaká, a potom z bádání a výkladu historiků a badatelů. I tak se pohybujeme na tenkém ledě.

[ Komentářů: 1 | 89 přečtení | Číst článek ]

Z Českého sdružení klubů hostorie pivovarnictví z.s.

Pivní suvenýry - Z Českého sdružení klubů hostorie pivovarnictví z.s. 03. 12. 2021 - Petr Nahodil

Informace z 3. zasedání Rady Českého sdružení klubů historie pivovarnictví, z. s. konaného dne 17.9.2021 v restauraci Imperiál v Pardubicích. Jednání Rady zahájil předseda RS Petr Nahodil. Po prezentaci a schválení programu přednesl zprávu o činnosti RS a plnění úkolů za období od 19.3.2021 do 17.9.2021. Zde konstatoval, že pandemie koronaviru COVID 19 znemožnila konání mnoha setkání sběratelů oproti sběratelskému kalendáři. Což také negativně ovlivnilo činnost klubů.

[ Komentářů: 0 | 106 přečtení | Číst článek ]

Sběratelé modelů automobilů

Akce Sběratelství 2021 - Sběratelé modelů automobilů 03. 12. 2021 - Ing. Rudolf Kocourek

Podle údajů z Adresáře registrovala sekce modelů automobilů:
Sběratelství 2021 – 54 členy
Sběratelství 2018 – 66 členů
Sběratelství 2015 – 76 členů
Sběratelství 2012 – 67 členů
Sběratelství 2009 – 94 členy
Sběratelství 2006 – 90 členů
Sběratelství 2003 – 75 členů

[ Komentářů: 0 | 143 přečtení | Číst článek ]

Předávání diplomů v Přibyslavi 2021

Sýrové etikety - Předávání diplomů v Přibyslavi 2021 03. 12. 2021 - Jaromír Lebl

Stalo se již tradicí, že diplomy firmám, které zvítězily v anketě o nejhezčí sýrové etikety roku, jsou předávány na Světovém dni mléka, který připadá každý rok na čtvrté květnové úterý. Historie tohoto svátku se datuje už od roku 1957. Poslední dobou se slaví 1. června, tedy na Den dětí, aby se to lépe pamatovalo. Bohužel stejně jako vloni, ani letos, v roce 2021, se vzhledem k situaci s Covid 19 tato akce nekonala, byla zrušena. Nastala tedy opět otázka, co s diplomy, jak a kde to předat. Pak se naskytla šance tyto diplomy opět předat na Mlékárenském dni v Přibyslavi, což je podobná akce. Tato akce se koná v září, letos v termínu 10.–12. 9. se konal jubilejní, již 30. ročník. Po jednání se starostou to vyšlo a toto předávávání se zahrnulo do programu tiskové konference, která se konala 8. 9. Na této konferenci také proběhla prezentace mlékárenských výrobků zúčastněných vystavovatelů. Její součástí je také vyhodnocení a vyhlášení nejlepších mléčných výrobků ze zúčastněných firem odbornou komisí.

[ Komentářů: 0 | 92 přečtení | Číst článek ]

Hudba na vánočních ubrouscích

Papírové ubrousky - Hudba na vánočních ubrouscích 03. 12. 2021 - Alena Šedová

Umíte si představit klasické české Vánoce bez hudby, bez koled? Já ne, ale neumím si představit ani Vánoce bez ubrousků. Tak proč to nespojit – koledy a vánoční hudba na papírových ubrouscích. A že jich je! Dají se rozdělit na několik skupin.

[ Komentářů: 0 | 108 přečtení | Číst článek ]

Čepelkové obaly

Akce Sběratelství 2021 - Čepelkové obaly 03. 12. 2021 - Jan Makovec

V posledních dvou letech poznamenaných pandemií se sběratelství čepelkových obalů moc nedařilo, neboť sběratelská setkávání byla rušena. Chyběla tak pro většinu sběratelů možnost získávání nových přírůstků do sbírek, nebo alespoň přátelské poklábosení o svých sbírkách, nezřídka spojené i se získáním dalších užitečných informací.

[ Komentářů: 0 | 126 přečtení | Číst článek ]

Historické kalamáře

Akce Sběratelství 2021 - Historické kalamáře 03. 12. 2021 - Zdeněk Sluka

Pozoruhodná sbírka Zdeňka Sluky

Umět psát se v naší době považuje za samozřejmost. Ale trvalo stovky let, než lidé docenili sílu napsaného slova a zdokonalili nástroje „čím psát“ a „na co psát“ natolik, aby si psaní mohl dovolit každý. Písmo se objevilo jako způsob vizuálního zápisu jazyka. Písemnou informaci tak bylo možné sdílet a předávat. Důležitým předmětem umožňujícím psaní byl kalamář. V průběhu více než 4 tisíc let se užívání kalamářů a vztah k nim dramaticky měnily. Rostoucí potřeba a stálé změny designu vytvořila z kalamářů masově užívaný předmět provedený z nejrůznějších materiálů a často s vysokou uměleckou hodnotou. Sbírky kalamářů se snaží zachytit a zachovat tento zmizelý svět kalamářů i pro budoucí generace.

[ Komentářů: 0 | 109 přečtení | Číst článek ]

Historické a současné krabičky od bonboniér a cukrovinek

Akce Sběratelství 2021 - Historické a současné krabičky od bonboniér a cukrovinek 03. 12. 2021 - Luboš Čech

Pozoruhodná sbírka Stanislava Krámského

Ke své sbírce obalů od tabulkových čokolád a tyčinek postupně začal Standa Krámský sbírat i historické a současné obaly od kakaa, cukrovinek a bonboniér.

[ Komentářů: 0 | 113 přečtení | Číst článek ]

Alberto Vojtěch Frič, 8.9.1882 – 4.12.1944, cestovatel, botanik, etnograf, lovec, spisovatel, diplomat, kaktusář, fotograf ...

Akce Sběratelství 2021 - Alberto Vojtěch Frič, 8.9.1882 – 4.12.1944, cestovatel, botanik, etnograf, lovec, spisovatel, diplomat, kaktusář, fotograf ... 03. 12. 2021 - Luboš Čech

Pozoruhodná sbírka Jiřího Vochozky

Sbírka začala vznikat v roce 1991 se zaměřením na život a dílo A. V. Friče, k jeho kaktusářské činnost, ale i na propagaci osoby cestovatele a získávání sběratelských materiálů.

[ Komentářů: 0 | 93 přečtení | Číst článek ]
Starší články
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 4/21

časopis Sběratel

( VYPRODÁNO )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2022. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.