Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
10. - 11. září 2021 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky

Zveme na setkání SBĚRATELŮ MODELŮ A FIGUREK!

Setkání se opět uskuteční v KD Barikádníků (Praha 10, u stanice metra Strašnická). V sobotu 2. října od 8:00 do 11:45.

Na setkání platí předplatné stolů zakoupených na neuskutečněné setkání 21.3.2020.

Z důvodu opatření proti šíření nákazy COVID-19 prosíme o dodržování následujících podmínek:
- doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní,
- doložit negativní POC (tzv. antigenní) test starý nejvýše 72 hodin,
- doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce,
- kompletní očkování proti covidu-19, přičemž od druhé dávky musí uběhnout nejméně 14 dní.

Navíc všichni přítomní musí mít po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95/N95).

Žádáme tedy všechny návštěvníky o dodržování výše uvedených opatření a respektování pokynů pořadatelů. Děkujeme za pochopení.

Různé obory » Šťastné a veselé v nové republice!

Šťastné a veselé v nové republice!

Různé obory - Šťastné a veselé v nové republice! První Vánoce v nově vzniklém Československu v roce 1918 byly neodmyslitelně spojeny se jménem Tomáše Garrigue Masaryka. Bylo to právě před Vánocemi, 20. prosince 1918, kdy se T. G. Masaryk vrátil domů do Čech ze zahraničního exilu už jako prezident. Radost z míru a samostatnosti pomáhala lidem lépe snášet poválečný nedostatek, jak v oblasti potravin, tak i uhlí. Byl i nedostatek ryb, kvasnic na vánočky, místo čaje a kávy byly používány náhražky…

Vánoce v Československé republice nemohli ale ještě slavit někteří legionáři, kteří v té době bojovali v Rusku.

Roku 1919 došlo k nenadálé události, která stála u zrodu letité tradice. Bylo to v předvečer Vánoc, kdy se Rudolf Těsnohlídek, známý básník, spisovatel a žurnalista, vydal společně se svými dvěma přáteli do bílovických lesů pro vánoční stromek a pod osamělým smrkem našli v peřince odložené děťátko. Odnesli ho do blízké dědiny na četnickou stanici a pojmenovali ho Liduška. Jak se ukázalo, jeho matka nemohla nikde získat službu a tak jí bída dohnala až k tomuto zoufalému činu. A tak po vzoru z dánské Kodaně se spisovatel rozhodl zavést tradici "Stromů dobré vůle" i u nás. První Strom republiky se rozzářil na brněnském náměstí 13. prosince 1924. Byl dovezen z bílovického polesí, z míst, kde Rudolf Těsnohlídek nalezl odložené děťátko. Pod Stromem republiky byla umístěna kasička, do které finančně přispívali jednotlivci i firmy a peníze byly pak použity na zabezpečení osamělých dětí nebo stavbu dětských domovů. Dárci, kteří přispěli do pokladniček, dostávali upomínkové odznaky se symbolem "Vánočního stromu republiky". Další Stromy republiky se rozsvítily i v dalších městech, např. v Jihlavě, Znojmě, Kroměříži… a o rok později i v Praze, Bratislavě a postupně i na dalších náměstích po celé zemi. Veškeré vybrané peníze šly na humanitární účely...

Nejhorším rokem, kdy právě vrcholila hospodářská krize, byl asi rok 1933. Spousta nezaměstnaných neměla peníze ani na ten nejmenší vánoční dárek. Stát se proto snažil tuto situaci trochu mírnit tím, že se konaly mimořádné vánoční akce, kde se vyplácely zvýšené vánoční příspěvky pro nezaměstnané a jejich děti. Oblíbeným vánočním dárkem v prvorepublikovém období bylo například loutkové divadlo, stolní hry, dřevěné kostky a knížky.

A jaké byly Vánoce u prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka? Pan prezident Vánoce slavil vždy v kruhu rodiny, v roce 1920 nejprve na zámku v Hluboši, poté už každoročně na zámku v Lánech. Vánoční strom stával v hudebním pokoji, byl vysoký až ke stropu, ozdobený cukrovím, ozdobami, svíčkami a prskavkami... Jiný, menší stromek byl ozdoben pro vojenskou menzu, ověšený byl cigaretami. V hale na krbu stávaly jesličky... s figurkami na suchém mechu a vonícím chvojím... Služebnictvo dostávalo k Vánocům peníze a děti knížky, šály... Později spořitelní knížku se stokorunou a poté každé Vánoce další stokorunu… Po prezidentově smrti v roce 1937 se Zemské ústředí péče o mládež v Praze a Okresní péče v Novém Strašecí, v Kladně a Slaném rozhodly postavit Vánoční strom republiky v Lánech. První slavnost se konala 19. prosince 1937 před lánským hřbitovem.

Sběratel 4/18

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 4/18

Lenka a Monika Urbanová


[ 18. 12. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 1596 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/21

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2021. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.