Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
10. - 11. září 2021 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Akce Sběratelství 2018 » Slavnostní závěr akce Sběratelství 2018

Slavnostní závěr akce Sběratelství 2018

Akce Sběratelství 2018 - Slavnostní závěr akce Sběratelství 2018 Klub sběratelů kuriozit pořádá každé tři roky akci Sběratelství a akci ukončuje slavnostní vyhlášení výsledků a předání diplomů za Největší a Pozoruhodnou sbírku. Ročník 2018 byl zajímavý tím, že se poprvé udělovalo také ocenění Čestné uznání za propagaci, podporu a rozvoj sběratelství. Slavnostní zakončení akce se konalo podruhé v prostorách Národního technického muzea v Praze na Letné, poprvé to bylo v roce 2013. Konání akce nám umožnil generální ředitel NTM Mgr. Karel Ksandr. Naši členové měli před začátkem akce možnost bezplatné prohlídky muzea, což uvítali především mimopražští účastníci.

Setkání proběhlo letošního 15. března v přednáškovém sálu muzea a zahájil ho místopředseda Petr Zaoral, který představil sběratelské osobnosti, které přijaly pozvání a přišly předávat diplomy oceněným členům klubu. Jako první byl představen pan docent Felix Černoch, předseda již 101letého Spolku sběratelů a přátel exlibris, dále pan Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den z Pelhřimova a autor České knihy rekordů, ve které je zapsáno mnoho našich sběratelů. Generální ředitel NTM pan Karel Ksandr se musel z pracovních důvodů omluvit a vyslal za sebe zástupce PR oddělení muzea Bc. Jana Dudu.

Předseda klubu Luboš Čech pak krátce představil akci Sběratelství, její historii, současnost a záměry do budoucnosti. Poděkoval rodinným příslušníkům oceněných sběratelek a sběratelů, bez jejichž podpory by šlo jen těžko vybudovat světové sbírky. Také vyřídil pozdrav od nemocného profesora Milana Knížáka, který aspoň na dálku pozdravil členy klubu s tím, že by rád přišel předat diplomy, ale nemůže se ještě bohužel osobně dostavit. Předseda klubu také vzpomněl na nedávno zesnulého čestného předsedu klubu pana Ladislava Liklera, tvůrce a kurátora světové sbírky Laktos Collection, a účastníci akce uctili jeho památku krátkou vzpomínkou. Poté předal slovo místopředsedovi klubu Petru Zaoralovi, který zahájil vlastní předávání ocenění.

V první skupině byly předány diplomy za Pozoruhodné sbírky sběratelům: PhDr. Kateřině Ebelové, Ph.D., která získala ocenění za sbírku s názvem „Káva a kávoviny“; manželům Josefu a Romaně Hendlovým za sbírku „Starožitné kočárky“; panu Petru Hlouškovi za sbírku „Rumové etikety“; Ing. Rudolfu Kocourkovi a jeho sbírce „Modely formule 1 Ferrari“; paní Jiřině Rubešové se sbírkou „Kapesní zrcátka“. Diplomy oceněným sběratelkám a sběratelům předával docent F. Černoch.

Druhá skupina byla také určena pro sběratele oceněné diplomem Pozoruhodná sbírka: paní Jaroslava Holinová obdržela ocenění za svoji sbírku „Dřevěné formy na máslo, sýr a tlačený perník s velikonočními motivy“; pan Karel Palán za sbírku „Nádraží a vlaky – Čechy a Morava“; Ing. Eduard Riedl se sbírkou „Mincíře a ruční váhy“; Ing. Bohuš Získal a jeho sbírka „České čaje“. Pan Miroslav Marek, který diplomy oceněným předával, ocenil často celoživotní činnost sběratelů a spolupráci s Klubem sběratelů kuriozit a dále představil záměry agentury Dobrý den pro její další činnost.

Následující skupina byla určena pro držitele nového typu ocenění – Čestné uznání za propagaci, podporu a rozvoj sběratelství. Jako první byl představen předsedou klubu pan Vladimír Jindra, který Čestné uznání obdržel nejen za diplom Pozoruhodná sbírka a další ocenění KSK, za zápis do České a Guinnessovy knihy rekordů, ale především za vytvoření vlastního muzea a časté výstavy své sbírky. Druhou oceněnou byla paní Mgr. Alena Šedová, garantka skupiny sběratelů papírových ubrousků KSK, která čestné uznání obdržela také za vytvoření vlastního muzea, častou výstavní i propagační činnost, včetně příspěvků do klubového časopisu Sběratel.

Paní Šedová se omluvila z důvodu zahraniční dovolené. Třetím držitelem se stal spolek, přesněji řečeno Spolek sběratelů a přátel exlibris, který čestné uznání obdržel ke svému 100. výročí založení a to za nepřetržitou činnost v rozvoji a podpoře českého, resp. československého sběratelství a dlouholetou dobrou spolupráci s KSK. Ocenění si převzal předseda spolku pan docent Felix Černoch. Diplom Čestné uznání předával předseda klubu Luboš Čech s místopředsedou Petrem Zaoralem.

Místopředseda klubu si znovu převzal mikrofon a pozval čtvrtou skupinu sběratelů, kteří obdrželi diplom za Největší sbírku v KSK. Oceněn byl pan Jaroslav Štěrba z Moravské Třebové za sbírku pivních tácků; pan Jiří Drvola z Příbrami za sbírku starých pivních láhví; pan Vladimír Menšík ze Vsetína, který je zakládajícím členem KSK, za sbírku korbelů a sklenic; pan Oldřich Zatloukal z Dubu nad Moravou za sbírku kartičkových kalendáříků s pivní tématikou a poslední v této části byla paní Daniela Houšková z Prahy s největší sbírkou pohlednic. Ocenění obdrželi ještě pan Vlastimil Cífka z Mělníka za pivní korunkové uzávěry a Ing. Václav Honzejk z Ústí nad Labem za sbírku pivních etiket, oba se omluvili. Diplom za Největší sbírku předával mediální zástupce NTM pan Bc. Duda.

Následující skupina sběratelů a sběratelek si také přišla pro diplom za Největší sbírku a jako první byla oceněna paní Hana Beranová z Horní Sloupnice a její sbírka papírových ubrousků; dále pan Jan Makovec z Prahy, člen výboru KSK, za sbírku čepelkových obalů; Vlastimil Kuchta z Prahy, odborný garant skupiny sběratelů žvýkačkových obalů KSK, za sbírku žvýkačkových obalů; pan Lubomír Kouřim z Hradce Králové za vkládané obrázky ze žvýkaček; paní Jana Jandová za sbírku přebalů od čajů; Ing. Taťjana Svobodová z Prahy a její sbírka figurek a hraček z čokoládových vajíček, za kterou převzal ocenění její manžel, a posledním v řadě byl pan Miloš Wokoun z Prahy za největší sbírku automobilových modelů. Ocenění této skupině sběratelek a sběratelů předával opět pan docent F. Černoch. Dále byla oceněna paní Helena Okáčová za největší sbírku uměleckých pohlednic, která se omluvila ze zdravotních důvodů.

Poslední, v pořadí již šestá skupina oceněných sběratelů vlastní sbírky, které jsou buď největší na světě, nebo patří mezi největší světové sbírky. Sbírka likérových a vinných etiket Ing. Jiřího Pešáka z Prahy patří mezi největší na světě. Další světovou sbírku, konkrétně cigaretových obalů, vlastní František Krajánek z Prahy. Sbírka kartičkových kalendáříků pana Lubomíra Zamazala má přes 500.000 kusů. Největší světovou sbírku obalů od čokolád vytvořil Ing. Stanislav Krámský z Prahy. Poslední oceněnou sbírkou je největší světová sbírka sýrových etiket Laktos Collection firmy Laktos, a.s., diplom za Největší sbírku převzal ředitel společnosti Ing. Petr Morava, CSc. Diplomy za Největší sbírky předával prezident Agentury Dobrý den pan M. Marek.

Na závěr předseda klubu Luboš Čech ještě jednou poblahopřál všem oceněným sběratelkám a sběratelům, ocenil jejich vytrvalost, trpělivost, nápaditost a čas, který svým sbírkám museli věnovat, a popřál jim hodně sběratelských úspěchů do budoucnosti. Předseda klubu poděkoval všem hostům, kteří předávali diplomy a vytvořili příjemnou atmosféru při slavnostním ukončení akce Sběratelství 2018.

Foto: Lukáš Pernica

Luboš Čech, Ing. Petr Zaoral


[ 29. 05. 2019 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 1193 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/21

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XIX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2022

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2021

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2021. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.