Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Sběratelská setkání i v květnu zrušena!

Zakoupené rezervace stolů budou převedeny na nejbližší konané setkání.

Akce Sběratelství 2015 » Sbírka vějířů a plesových doplňků paní Dagmary Klingerové

Dotazník pro nový členský Adresář

Dotazník na nový Členský adresář KSK můžete vyplnit a zaslat buď elektronicky na mailovou adresu klubu: klub@sberatel-ksk.cz nebo vytištěný poštou na korespondeční adresu klubu: Klub sběratelů kuriozit, Čílova 4, 162 00 Praha 6.

Sbírka vějířů a plesových doplňků paní Dagmary Klingerové

Akce Sběratelství 2015 - Sbírka vějířů a plesových doplňků paní Dagmary Klingerové Na ukázku a hodnocení sbírky vějířů a plesových doplňků jsem se velice těšila, protože prohlédnout si a obdivovat vějíře, kabelky, plesové šály, rukavičky a další módní doplňky minulých století, to je opravdu zážitek.

Paní Dagmara je velice vstřícná a vyprávění o její sbírce je doslova uchvacující a nemá konce. Vždyť každá žena si ráda prohlédne plesové doplňky či kabelku, se kterou se dámy v minulém, či v předminulém století procházely v tanečních sálech, flirtovaly s muži a ovívaly se nádhernými vějíři. Jak jsem se ke svému překvapení dozvěděla, mají vějíře i svoji „tajnou řeč“ a ta je  velice rafinovaná, neboť každá poloha vějíře, jeho otevření či zavření, způsob ovívání něco vyjadřuje, tak například: ano – vějíř opřeme o pravou tvář, ne – vějíř opřeme o levou tvář, polib mě – vějíř opřeme o rty, hledám seznámení – podržíme vějíř levou rukou před obličejem, miluji Tě – necháme sklouznout vějíř přes tvář, napiš mi – poklepeme zavřeným vějířem o levou ruku, nech mě na pokoji – podržíme vějíř u levého ucha - a to je jen malá ukázka z krásné řeči vějířů.

Sbírka paní Dagmary má své začátky v padesátých letech a vznikala současně se sbíráním tanečních pořádků a nádherných plesových kabelek. Jak se mně svěřila, již od mládí milovala krásné zbytečnosti, toužila je vlastnit a těšit se z nich. Její sen se jí opravdu splnil. Ze svých cest po celém světě si přivezla dokonce mužský praporkový vějíř z Iránu, mnišský a kněžský vějíř z Myanmaru (Barma), indiánský vějíř na udržování ohně z Amazonie (Brazílie), nádherné vějíře z Vietnamu, náboženský vějíř z Tibetu. Z poutavého vyprávění vím, že existují i válečné a bojové vějíře, které byly jedním z důležitých nástrojů japonské feudální války, používaly se nejen k přímému boji jako zbraň, ale naváděla se s nimi vojska na dálku a používaly se rovněž k signalizaci. Jsou dlouhé jako šavle a každý list vějíře má nabroušené ocelové ostří. Nejraději má však malé dřevěné vějíře, které dívky nosily na plesy a mládenci na ně psali svá vyznání lásky a na některých jsou namalované i obrázky.

Vějíře ve sbírce jsou všechny unikátní kousky a jsou vyrobeny z roztodivných materiálů: z kůže, z hedvábí, z pštrosího peří, perleti, ze santalového dřeva, z bruselské krajky, vyřezávané ze slonoviny, vějíře kovové, malované hedvábí, jsou různě zdobené a pocházejí většinou z konce 19. a začátku 20. století. Nejstarší vějíře má sběratelka z let 1847 až 1925.

Vějíř ze sbírky pí Dagmar Klingerové.

Velice cenný a zajímavý je rakouský patriotický vějíř z let 1. světové války, má 17 žeber, která jsou očíslována a jsou na nich portréty s podpisy generála, polního maršála, admirála a dalších velkých politických a vojenských osobností té doby.

Jak přibývaly do sbírky vějíře, tak se současně začaly objevovat také plesové doplňky a to malé plesové kabelky, rukavičky a krajkové přehozy na ramena. Paní Dagmara má 420 vzácných vějířů a 41 nádherných plesových kabelek. Každý exemplář má svůj kartotéční lístek s fotografií, takže stačí vytáhnout lístek a hned víme vše o původu a historii vějíře či kabelky. Ke své sbírce má mnoho publikací, např. „Vějíře anglických královen“ od amerických autorek Nancy Armstrong a Valerie Steele. Nové vějíře nesbírá, má jich mnoho ve své sbírce a jsou většinou darované od přátel a sběratelek.

Publikační a výstavní činnost paní Dagmary je rovněž obdivuhodná - hovořila o své sbírce několikrát v rádiu (Křeslo pro hosta), vyprávěla a předváděla vějíře v televizi (Hobby naší doby), v břevnovském a střešovickém klubu seniorů, o její sbírce psaly mnohokrát časopisy a noviny. Uspořádala také řadu úspěšných výstav, např. Život 90, výstava ve Staré Boleslavi.

Sbírka paní Dagmary Klingerové je nejen zcela ojedinělá krásou a vzácností všech exemplářů sbírky, ale sběratelka má vše pečlivě zdokumentováno, o sbírce umí poutavě hovořit a proto mohu jednoznačně doporučit, aby její sbírka získala titul „Pozoruhodná sbírka Klubu sběratelů kuriozit“.

Marie Prokšová


[ 18. 08. 2015 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 3126 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/20

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2020

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2020. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.