Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2019 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Různé obory » Sběratelství v jednadvacátém století

Sběratelství v jednadvacátém století

Různé obory - Sběratelství v jednadvacátém století Současný slogan „kdo si hraje, nezlobí“, můj táta Ivo Tomáš v roce 1974, v čase vznikající ojedinělé sbírky uniformních knoflíků, zcela jistě neznal. Není také divu. Jeho pohnutky, které ho k tomu vedly, byly poněkud prozaičtější.

Sedmdesátá léta minulého století nebyla mému tátovi režimně nijak nakloněna a tak hledal oblast, kde by se jako bývalý redaktor Československého rozhlasu, s velkými historickými, vojenskými a politickými znalostmi, mohl v klidu realizovat. Tehdy velmi moderní sbírání odznaků, jemuž se věnovalo až příliš mnoho jeho kolegů, ho již nenaplňovalo a tak neúnavně navštěvoval neděli co neděli klubové sběratelské burzy v našem městě a přemýšlel. Myšlenku měl jasnou – chtěl být originální, mělo toho být dost a samozřejmě to mělo splňovat přísná kritéria politické nezávadnosti. Jednou se mu dostal do rukou náš vojenský knoflík s římskými meči. Záhy si jich obstaral víc a zjistil, že je každý jiný.

A nápad byl na světě, bude sbírat knoflíky z uniforem!

V bohatém archivu mám také první článek, který mu byl zveřejněn. Jednalo se o Zpravodaj Klubu sběratelů v Hradci Králové ze dne 7.5.1976, ve kterém o vzniku sbírky píše mimo jiné, toto: „Sbírání knoflíků jsem se začal věnovat dobrovolně a z vlastní vůle asi před dvěma lety. Předesílám tato fakta proto, abych vzal vítr z plachet těm, kteří by mě podezírali, že už nevím, co bych chtěl. Myslil jsem si, seženu těch pár kovových knoflíků, které na území tohoto státu byly v průběhu našeho století vyrobeny a budu mít pokoj. Ale jak jsem se hluboce zmýlil! Těch pár knoflíků se během roku rozrostlo na více než tři stovky a jejich počet se dále zvyšuje…

…Ubezpečuji vás, že sbírání knoflíků není odvětví, na němž se dá vydělat. Ale snad ani neproděláte. Stejně jako na mincích, ovšem podstatně levněji se dovíte o světě před námi i světě kolem nás tolik, že toho litovat nebudete.“ Koncem devadesátých let minulého století, v době kdy jsem po smrti svého otce (†1998) tzv. rodinné stříbro přebíral, jsem se domníval, že sbírku tak nějak uspořádám, doplním novými informacemi a doma vystavím. Zmýlil jsem se asi stejně, jako můj táta před dvaačtyřiceti lety…

V současné době, po osmnácti letech pokračování, musím konstatovat, že vzhledem k poměrům ve společnosti, jinému, modernímu způsobu sbírání a de facto neomezeným možnostem (nemyslím tím samozřejmě finančním), musí být přístup sběratele, pokud chce být úspěšný, poněkud odlišný.

Dnešní doba přináší mnohem větší možnosti a to hlavně díky současným zařízením a technologiím, jako jsou počítač, internet a digitální fotoaparáty, ale nese s sebou i určitá negativa. Ze svých zkušeností mohu potvrdit, že potřebné informace získávám daleko rychleji a pozitiva, která by nám naši předchůdci zcela jistě záviděli, samozřejmě převažují. Bohužel osobní kontakt již téměř vymizel.

Já sám jsem, myslím, nástup komunikačních technologií zachytil celkem včas. První informace o mé sbírce se tak na dočasných internetových stránkách objevily již koncem prvního desetiletí našeho století a v roce 2011 byl vytvořen a oficiálně spuštěn web, zabývající se uniformními knoflíky (www.uniformni-knofliky.cz). Ohlasy pro mě byly až neuvěřitelné. Pozitivní a pochvalné e-maily přicházely z celé Evropy. Sběratelé z Anglie, Francie, Malty, Belgie, Německa a mnoha dalších zemí reagovali na tento počin a uveřejněné informace na stále se rozrůstajících webových stránkách.

Sběratel 4/16

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 4/16

Ivo Tomáš


[ 23. 11. 2016 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 2150 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

100. výročí založení ČSR
omezené množství

Klubové kartičkové kalendáříky

( Více informací o sérii )

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.