Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2019 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Různé obory » Sběratelství Exlibris

Sběratelství Exlibris

Různé obory - Sběratelství Exlibris Co je exlibris?
Podle knihy Bohumila Lifky Exlibris a supralibros v českých korunních zemích v letech 1000 až 1900 je exlibris jakékoliv označení vlastnictví knihy, které je umístěno uvnitř knihy (ruční vpisek, razítko, obrázek, znak a vlepený tištěný štítek na přídeští knihy) a supralibros je naopak takové označení vlastnictví knihy, které je umístěno na vnějších deskách knihy (vytištěný nebo vytlačený znak, jméno apod.).

Knihy v minulosti představovaly značný majetek a měly vysokou uměleckou hodnotu, včetně svých exlibris a supralibros. Umělecky hodnotná, samostatně tištěná exlibris, se stala sběratelským předmětem koncem 19. a zejména začátkem 20. století. Jestliže zpočátku převyšoval vlastní účel exlibris (vlepování do knih majitele) nad jejich sbíráním, je dnes stav zcela opačný. Exlibris jsou v současnosti vytvářena umělci-grafiky jako osobní drobná grafika a do knih se vlepují zcela výjimečně.

Dnes používaný název exlibris pro knižní značku vznikl spojením dvou latinských slov: ex libris, tj. z knih, do jediného slova exlibris (nesklonné podstatné jméno středního rodu). Označení majitele knihy (např. Ex libris V. Rudl, Z knih Josefa Hodka) musí být součástí kresby exlibris a písmo by mělo tvořit jeho umělecky hodnotnou část.

Co je SSPE?
Tajemný svět exlibris přináší obohacení života několika stům sběratelů a tvůrců exlibris v České republice a v celém světě jsou to tisíce příznivců exlibris. Spolek sběratelů a přátel exlibris − SSPE − má přibližně 400 individuálních a 50 kolektivních členů a patří již mnoho let k těm největším. Spolek vznikl krátce po vzniku Československé republiky v roce 1918 jako samostatný Československý spolek sběratelů a přátel exlibris a od r. 1937 vydává svůj časopis Knižní značka. Předtím vydával sborníky, ke kterým se vrátil v letech 2002 až 2013. Časopis a jemu předcházející sborníky byly digitalizovány a jsou přístupné na webových stránkách Národní knihovny v Praze. Spolek má vlastní webové stránky www.sspe.cz, kde naleznete mimo jiné úplné znění časopisu Knižní značka a kde se desetkrát ročně konají aukce exlibris.

Rozsáhlé informace o exlibris a jeho tvůrcích nalezneme v překrásné knize Slavomila Vencla: České exlibris. Historie a současnost, kterou vydal SČUG Hollar v r. 2000. Další informace jsou uvedeny v knize Současní tvůrci exlibris z okruhu SSPE, která vyšla v r. 2008.

Spolek vydává autorské soupisy exlibris, novoročenek a užitkové grafiky po celou dobu své existence. Tyto soupisy jsou nezbytné pro určování autora, doby vzniku a grafické techniky jednotlivých exlibris.

Proč sbíráme exlibris?
Pro většinu sběratelů exlibris je hlavním důvodem k hromadění exlibris láska ke grafickému umění a zejména k českým výtvarníkům − tvůrcům exlibris. Řekl bych, že toto je typicky české nazírání, které se projevuje k nelibosti zahraničních sběratelů snahou měnit české autory opět za české. Je to podmíněno velkým množstvím významných českých grafiků, kteří se tvorbě exlibris věnují.

Sběratel 1/17

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 1/17

Jan Langhammer


[ 26. 02. 2017 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 1882 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 2/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

100. výročí založení ČSR
omezené množství

Klubové kartičkové kalendáříky

( Více informací o sérii )

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.