Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Akce Sběratelství 2018 » Sběratelství 2018 – čokoládové obaly

Sběratelství 2018 – čokoládové obaly

Akce Sběratelství 2018 - Sběratelství 2018 – čokoládové obaly Sběratelství obalů od čokolád, přesněji řečeno obalů od tabulek a tyčinek je sice malý obor, ale čeští sběratelé jsou celosvětovou špičkou. Obaly se sbírají na celém světě, ale největší koncentrace sběratelů se zdá být u nás. Výměnné burzy jsou součástí burzy pohlednic a papírových předmětů, zpravidla se sběratelé domluví na účasti na dvou burzách, na jaře a na podzim.

Burzy jsou navštěvovány i zahraničními sběrateli ze Slovenska, Německa, Polska a Belgie. Sběratelství se již stalo globální záležitostí, probíhá čilá výměna i se sběrateli z dalších zemi jako Francie, Holandsko, Rusko, Bulharsko, Ukrajina, Kypr, Brazílie nebo USA. Sbírky zahraničních sběratelů jsou většinou menší, největší zahraniční sběratel, Martin Aldred z Anglie, který vlastnil přes 60000 obalů, letos zemřel. Velké sbírky mají Francouz Facquet, Holanďan Molenkamp a Belgičan Vanhooren okolo 35000 obalů. Pan Krnáč ze Slovenska má téměř 30000 obalů, přes 20000 kusů nasbírala paní Brugger a pan Stabroth z Německa, který ovšem sbírá pouze papírové obaly ze 100 g tabulek, stejně jako Poláci Buchala a Wieselowski. Další Polák Gawrys se rovněží blíží k 20000 obalů. Z ruských sběratelů má paní Liplavskaja na 12000 obalů, je tam i několik dalších sběratelů s většími sbírkami. Z exotických zemí manželé Pinho z Brazílie vlastní asi 8000 obalů.

Mexičan Romero se zaměřuje na exotické země a staré obaly, Bulhar Terziev zase sbírá všechno o čokoládě Milka, má již velkou sbírku nejen obalů, ale i propagačních předmětů, reklam a obalů z dalších výrobků s čokoládou Milka, která existuje od roku 1901. Celkově je to asi na 4000 exponátů včetně 2000 obalů. U nás aktivní členka klubu paní ing. Choutková sbírá vše o čokoládovně Lidka, Koukol a Michera, která fungovala v Kutné Hoře do roku 1958. Zde je nutné zmínit, že za její velké podpory vzniklo ve městě muzeum této firmy společně s obchodem s čokoládou, návštěva nejen sběratelů se doporučuje, jsou tam nádherné exponáty z historie této firmy a prodávají tam prvotřídní čokoládu.

Obaly se stále nejlépe získávají výměnou, od známých, případně nákupem nových druhů čokolád a občas i přímo z firem. Čokoládový trh v České republice je zásobován velmi bohatě různými druhy čokolád jak od tuzemských výrobců, tak i z dovozu z mnoha zemí. Za zmínku stojí výrobci tzv. bean-to-bar tabulek, jsou to většinou malé firmy, které nakoupí kvalitní kakaové boby a na malém zařízení vyrobí vysoce kvalitní tabulky. Těchto firem u nás vzniklo v posledních 5 letech již dvacet, vyrobené čokolády jsou vesměs vynikající kvality, řada z těchto firem získala ocenění na mezinárodních přehlídkách. Z dalších nových výrobců jsou to např. firmy Choco Pola, která nabízí desítky druhů tabulek v atraktivních obalech s různými motivy, dále Čokoláda Maršál nebo firma Jamira s nostalgickými obaly. Tyto firmy většinou používají kvalitní belgickou čokoládu. Objevilo se i velké množství tabulek, určených pro cestovní ruch, jen v Praze jsou to desítky druhů různé kvality i ceny. O čokoládové novinky opravdu nouze není.

Dle posledního adresáře je v klubu registrováno 18 sběratelů čokoládových obalů. Je to méně než minule. Členem klubu již není paní Khunová /25000 obalů/ ani Vladimír a jeho jmenovec Miloš Němec /oba asi 15000 obalů/, rovněž vypadl pan Zralý, který sbírku rozpustil. Pan Hadinec má kvalitní sbírku přes 20000 obalů, ale také není členem klubu, stejně jako pan Feitl z Písku, dlouholetý sběratel, který vlastní velkou sbírku především československých obalů včetně předválečných, plus historickou sbírku dalších obalů a cenný archiv dokumentů.

Takže letošní žebříček zaznamenal v dolní části dvě změny – vypadli sběratelé Khunová a Zralý a do žebříčku byli zařazeni Němec Stabroth, který se stal v mezidobí členem klubu a pan Kumštar, který se 13000 obaly postoupil na 10. místo. Pan Stabroth si od posledně rozšířil sbírku o 5000 obalů, protože převzal sbírku dalšího Němce, pana Bühleho. Dalším cizincem v žebříčku je dlouholetý sběratel ing. Osvald ze Slovenska. Kromě dvou mladších sběratelů – pana Mihála a pana Stabrotha, je věkový průměr všech sběratelů docela vysoký – téměř 59 let. Je to proto, že prakticky všichni sběratelé v žebříčku sbírají obaly od mládí, v mnoha případech se jedná o desítky let. Vyrůstá nám ale i nová generace sběratelů, na burzy např. pravidelně dochází Lenka Neubergová, žákyně 9. třídy a nadšená sběratelka.

Množství obalů v prvních 10 sbírkách se od minulého období zvýšilo o více než 50 tisíc, průměrná velikost sbírky vzrostla na více než 62 tisíc.

Největším sběratelem je stále ing. Krámský, který sbírku rozšířil o dalších 18000 obalů, přibylo i přes 1000 nových firem a značek, nyní již 8300. Z nových zemí získal obaly z Papua Nová Guinea a Panamy. Vlastní i rozsáhlou historickou sbírku dalších obalů a dokumentů, které občas zapůjčuje na tematické výstavy. Píše články o historii a současnosti čokoládových firem, navštěvuje veletrhy a festivaly čokolády.

Na dalších místech zůstalo pořadí nezměněné, u všech sběratelů došlo k rozšíření sbírek - Martin Mihál o 12000, MUDr. Jan Lněnička o 8 tisíc, Stanislav Hrošek dokonce o 14 tisíc. Oba posledně jmenovaní si sbírku rozšířili o exponáty ze zrušené sbírky pana Zralého. Zde je nutné podotknout, že většina předních sběratelů má možnost převzít starší sbírky, protože především v 70. a 80. letech minulého století sbíraly čokoládové obaly desítky lidí a v současnosti se sbírek zbavují.

Sběratelky Miklová a Náhlíková uvedly nezměněné počty obalů již druhé období, důvod není znám. Výrazně rozšířil svou sbírku i ing. Miloš Pelant, z 15000 na 21000.

Jak jsem již v úvodu konstatoval, v České republice jsou momentálně 4 největší sbírky čokoládových obalů na světě a doufejme, že tomu tak bude i do budoucna, protože čokoláda je celosvětový fenomén a nových obalů bude stále dost.

Stanislav Krámský


[ 18. 12. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 645 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.