Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Veletrh Sběratel
6. - 7. září 2019 (pá-so)
Výstaviště PVA EXPO PRAHA
otevírací doba:
Pá 10 - 18 hod.
So 10 - 17 hod.
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
DŮLEŽITÉ - Sběratelská setkání se od roku 2019 přesouvají na nové místo: Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 (cca 100 m od stanice Metra A Strašnická)!
Upozornění pro návštěvníky burz KSK v Kulturním domě Barikádníků

V rámci burz máme k dispozici jen velmi omezený počet míst pro parkování na ploše vedle budovy, dle pokynů vedení KDB max. 10-15 vozidel. Parkovací místa nerezervujeme, po vyčerpání povolené kapacity nebude dalším účastníkům vjezd povolen. Prosíme, abyste parkování umožnili přednostně prodejcům.

Doporučujeme proto návštěvu pěšky (KDB je vzdáleno cca 100 metrů od stanice metra Strašnická), dle informací od pracovníků KDB je možné parkovat na ulici V Olšinách, případně na parkovišti u obchodu Billa tamtéž, cca 150 metrů od KDB.

Akce Sběratelství 2018 » Sběratelé papírových ubrousků

Sběratelé papírových ubrousků

Akce Sběratelství 2018 - Sběratelé papírových ubrousků Ve Sběratelství 2012 bylo v žebříčku uvedeno 19 sběratelů, v roce 2015 počet klesl na 17, nyní uvádí Adresář KSK, podle nějž byl žebříček zpracován již jen 14 členů. Stav ve všech sbírkách se snížil o značný počet, více než 14 tis. ks. Je to trochu zavádějící statistika, protože někdy člen počítá dohromady i další podobor, papírové podšálky, někdy i prostírání. U sběratelů se stejným počtem není jasné, zda jen uvedli i v dalším Adresáři totéž číslo, ale sbírka přesto narůstá, nebo sbírka opravdu 3 roky stagnuje.

Úbytek je u ubrousků stejný jako trend v celém sběratelství. Mladí nesbírají, starší generace často již sbírky opouští, nemá pokračovatele. Za doby socialismu, kdy bylo daleko méně možností, jak využít volný čas, sběratelství kvetlo. Ubrousky sbírala téměř každá dívka ve školním věku, často přetrvala i přes období dospívání. Pak se sbírka někam uložila. Tato nejsilnější generace sběratelek se nyní dostala do důchodového věku a je s podivem, že místo aby ve sbírání pokračovala, houfně se sbírek zbavuje. Díky svým prezentacím v médiích a snadné vyhledatelnosti na webových stránkách dostávám v 90% sbírky zdarma. Jen za poslední rok přišlo na mou adresu asi 15 zrušených sbírek ze 70.-80. let.

Žebříček papírových ubrousků 2018

Jaký je trend, změna, vývoj ubrousků za poslední roky?
Odívání, bydlení, kultura, vše podléhá současným trendům módy. Stejně tak i ubrousky. Již několik let jsou v kurzu při slavnostních příležitostech ubrousky černé barvy, buď jednobarevné, nebo s potiskem ke konkrétní události nebo místu. Nové jsou i náměty. V současné době jsou velmi atraktivní sovy, z květinových motivů hlavně převažuje levandule.

Obě témata můžeme najít nejen na ubrouscích, ale i na spoustě dalších dekoračních doplňcích. Hodně se objevují ubrousky v podobě velkých bankovek - Euro, Dolar, ale i české pětistovky. Na německých ubrouscích se stále častěji objevují přísloví, rady, moudra atd. často i s vtipným podtextem. Občas už i v našich obchodech najdeme nový formát ubrousků - podlouhlé, obdélníkové.

Žebříček byl stejně jako v předešlé akci Sběratelství zpracován podle údajů z Adresáře. Dva členové odešli z KSK, jeden sběratel přibyl. Jednotlivým členům v žebříčku celkově přibylo 1080 přírůstků. V roce 2015 bylo ve sbírkách evidováno celkem 22 203 ks, nyní je to jen 18 923, takže v celkovém souhrnu ubylo 3280 ks podšálků. Je to obor zanikající, sběratelé často ani neevidují počet, nebo jej zahrnují do počtu
papírových ubrousků. Podšálky jsou hlavně reklamní záležitost. Dnes máme dojem, že jsme zahlcováni reklamou kam se podíváme, ale v tomto oboru je opak pravdou. Podšálky přinášely spoustu reklam právě v minulém režimu. Ať už to byly podšálky s otvorem na nožku sklenice, pod kávu, od velkého množství výrobních podniků, rekreačních zařízení, nebo restaurací.

Dnes se v tento sbírkový předmět vyskytuje v převážné většině s reklamami na kávu. Druhy kávy jsou převážně italské, ale v dnešním zglobalizovaném světě se samozřejmě pije káva všude, a tak se již ani nedá určit, odkud podšálek pochází. Všude najdeme tytéž světové značky. Jen občas a naprosto mimořádně lze narazit v nějaké, zpravidla nově otevřené restauraci na jejich vlastní podšálek.

Stále je trochu problém v terminologii, zda používat "rozetky" nebo "podšálky". Zřejmě jde o synonymum. Díky této nejednotné terminologii došlo k nepřehlednému uvádění oboru v posledním členském Adresáři KSK.

Žebříček papírových prostírání

V minulých letech se uváděl i žebříček papírových prostírání. Že jsou nedílnou částí sbírek papírových ubrousků je samozřejmé. Občas tvoří docela hezkou sérii i s podšálky. U nás byly hodně používané tyto sety, bez reklam, pouze se vzory, za dob socialismu. Nyní se již u nás nic podobného nevyrábí. Koupit celý set lze spíše v USA a Kanadě. Firemní papírová prostírání se v restauracích vyskytují i u nás. Hodně jsou používané v řetězcích typu McDonald´s, kde jsou vlastně jakýmsi jídelníčkem, reklamou na podávaná jídla, nejvíce na novinky. Na palubách letadel je najdeme s logem letecké společnosti a mají zespodu protiskluzovou vrstvu. Jedinou sběratelkou, která uvádí počet odděleně je v současnosti Alena Šedová.

Alena Šedová


[ 27. 05. 2018 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 855 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/19

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
Nová publikace
XVIII.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ
v prodeji jen
elektronická verze
XVIII. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2019

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2018

Katalog PE
Novinka

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2019. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.